Lieky, žiletky, dáždnik? Čo si (ne)môžem vziať do príručnej batožiny

Co si vzít do letadla_2

A je to tu! Ďalšia dovolenka! Preto je potrebné viac plánovať a baliť. Už sa pomaly začínate rozhodovať, či by ste si mali vziať to náhradné tričko alebo možno tie super šortky. V neposlednom rade váhate, čo všetko si môžete vziať na palubu lietadla, aby vám nič nechýbalo. Nikto nechce začať dovolenku tým, že mu na letisku pri bezpečnostnej kontrole zabavia kozmetickú taštičku.

Poďme sa teda pozrieť na to, čo si môžete pokojne zbaliť a čo by ste mali nechať doma alebo si dať do kufra na odbavenie. Pravdepodobne už viete, že do príručnej batožiny si môžete zabaliť veci ako oblečenie, knihy, doklady a písacie potreby, deku a nafukovací vankúš pod hlavu. Ale čo žiletky, zapaľovač, jedlo, lieky alebo dáždnik?

Nápoje a jedlo

jidlo-do-letadlaS jedlom je to celkom jednoduché. V rámci EÚ si môžete vziať takmer všetko, od sendvičov a koláčov až po banány a jablká. Ak však letíte mimo Európy, buďte opatrní. Vždy by ste si mali zistiť, čo si môžete do ktorej krajiny priniesť a čo vám môže byť hneď po príchode zabavené. Konkrétne informácie nájdete na webovej stránke ministerstva zahraničných vecí.

V prípade nápojov to nie je také jednoduché. Platí pre ne rovnaké pravidlo ako pre kozmetiku. Nič s objemom nad 100 ml neprejde bezpečnostnou kontrolou na letisku. Prázdnu fľašu si však môžete ponechať. Výnimkou je dojčenská výživa, ktorá spĺňa podmienky osobitných požiadavkov na stravovanie počas letu, rovnako ako tekutiny potrebné na lekárske účely.

 

Kozmetika do lietadla

kosmetika-do-100-mlMnoho ľudí sa nás pýta na cestovnú kozmetiku alebo kozmetické balíčky. Dôležité je vedieť, že do príručnej batožiny si môžete vziať len fľaše s maximálnym objemom 100 ml. Ale pozor! Celkový objem všetkých kozmetických výrobkov, nápojov alebo potravín v tekutej forme nesmie presiahnuť 1 liter.

Ako postupovať? Stačí si kúpiť kozmetické výrobky s maximálnym objemom 100 ml. Prípadne si môžete kúpiť 100 ml fľaštičky, do ktorých si môžete naliať to, bez čoho sa na cestách nezaobídete.

Všetky kozmetické výrobky musia byť uzavreté v jednom priehľadnom obale, čo naše dizajnové tašky plnohodnotne spĺňajú. Do 100 ml musíte vtesnať šampón, sprchové gély, kondicionéry, zubné pasty, balzamy, dezodoranty a ďalšie kozmetické výrobky.

Všetko, čo si kúpite v colnej zóne, parfum alebo krém na ruky, môže mať viac ako 100 ml. Na hraniciach alebo pri výstupnej kontrole vám to určite nezabavia :)

Lieky

leky-do-letadlaVšetky lieky, ktoré máte v príručnej batožine a ktorých objem presahuje 100 ml, by ste mali nahlásiť bezpečnostnej kontrole na letisku. Ak máte aj lekársky predpis, nemusíte sa vôbec o nič starať. Lieky tiež patria do kategórie nevyhnutných pre bezproblémové fungovanie.

Očné kvapky a roztok na kontaktné šošovky sa nepovažujú za zdravotnícke pomôcky a preto sa na ne vzťahuje limit 100 ml.

 

Elektronika

elektronika-do-letadlaDo lietadla si môžete bez problémov vziať jednotlivé elektronické zariadenia, ako je fotoaparát, kamera, mobilný telefón, powerbanka, hudobné prehrávače, pager alebo notebook. Pri powerbankách si dajte pozor na maximálnu kapacitu 100 Wh.

Nežnejšie pohlavie si môže do príručnej batožiny pribaliť aj kulmu, fén na vlasy alebo žehličku na vlasy. Otázkou je, kam to všetko zabaliť.

Elektronické cigarety sa musia prepravovať v príručnej batožine. Ak ich chcete mať v odbavenej taške, vezmite si napájacie batérie so sebou do kabelky. Napájaciu batériu nemôžete prepravovať v odbavenej batožine.

Vo všeobecnosti odporúčame, aby ste elektroniku nosili v príručnej batožine. Ak sa vaša elektronika poškodí v zapísanej batožine, nemáte nárok na náhradu škody. Letecké spoločnosti vo svojich podmienkach stanovili, že nenesú zodpovednosť za prípadné škody.

 

Ostatné

ziletka-do-letadlaV príručnej batožine si môžete vziať i niektoré ostré predmety. Patrí medzi ne pilník na nechty, nožničky na nechty alebo dokonca jednorazový holiaci strojček, ktorý však musí byť zapečatený. Všetky ostré predmety nesmú presiahnuť dĺžku 6 cm.

Chystáte sa potápať v teplých krajinách? Skvelé! Nezabudnite si šnorchel a plutvy. Aj v tomto prípade prejdete bezpečnostnou kontrolou na letisku bez problémov.

A čo hudobné nástroje? Hráte na gitare alebo husliach? Informujte sa u leteckej spoločnosti, či si môžete vziať prístroj na palubu lietadla, alebo si ho budete musieť nechať odbaviť. Záleží na jeho veľkosti. Je ľahké to zistiť u každej leteckej spoločnosti.

Ak sa vám pred odchodom na dovolenku zdá, že počasie nebude priaznivé, nezúfajte. Do lietadla si môžete vziať skladací dáždnik. Dovolenku vám to síce nezachráni, ale aspoň vám to nezničí váš ťažko vypracovaný účes. Väčšie dáždniky nesmú mať ostré hroty.

Jednoznačné NIE!

co-nesmite-do-letadlaNie sú povolené žiadne zbrane - pištole, pušky, nože, meče atď. Zakázané sú aj všetky horľavé, výbušné, chemické a toxické látky. Lak na vlasy, ktorý je pre ženy často nevyhnutný, preto nie je povolený. Pokiaľ ide o športové vybavenie, na palubu lietadla nemôžeme vziať lyže, snowboardy, surfy ani bicykle. Musíte všetko skontrolovať.

Dokonca ani detský kočík nie je povolený. Zvyčajne si ho však môžete zaregistrovať pri nástupe do lietadla. Výnimkou je špeciálna autosedačka pre dieťa. Viac o cestovaní s dieťaťom v samostatnom článku.

Táborníci budú mať tiež problém. V príručnej batožine ani v zapísanej batožine nesmiete mať žiadne zariadenie obsahujúce stlačený plyn. To znamená žiadne kartuše ani kempingové kazety. Všetky si budete musieť kúpiť na mieste.

Na čo teda čakáte? Zbaľte si kufre a leťte! :)Tabuľka: rozpis predmetov, ktoré si môžete a nemôžete vziať do príručnej batožiny

ÁNO NIE
kozmetika do 100 ml zbrane - pištole, nože atď.
tekuté jedlo do 100 ml nápoje nad 100 ml
jednorazové žiletky horľavé, výbušné, chemické a toxické látky
nožničky na nechty (do 6 cm) detský kočík
pilník na nechty (do 6 cm) snowboard
jedlo lyže
dáždnik (bez ostrého hrotu) surf
fén, žehlička na vlasy, kulma kolo
kvapky do očí opravárske pomôcky (šraubovák, kladivo,...)
fotoaparát , kamera, pager, hudobné prehrávače lak na vlasy
notebook campingová kartuša
deodorant obranné a paralyzujúce spreje, repelenty a iné predmety, obsahujúce dráždivé látky (repelenty sú povolené len v gelovej forme / krémy)
prázdna fľaša rybárske prúty, navijaky, vlasce 
powerbanka zábavná pyrotechnika, prskavky
elektronická cigareta (IQOS) - do podpalubnej batožiny len bez nabíjacej batérie  
zapaľovač, zápalky, náplne do zapaľovačov (1 ks / osoba)
Mastné výrobky, salámy, klobásy, syry
Detská výživa pevná aj tekutá – len v objeme nevyhnutnom počas letu
Barle
Inzulínové pumpy, kardiostimulátory
Netekuté lieky a medikamenty, tabletky apod.
Tekuté lieky, lekárske masti a iné medikamenty
Roztoky na kontaktné šošovky (len do 100 ml)
Drony a iné diaľkovo ovládané hračky a modely (len so súhlasom leteckej spoločnosti)
Strunové hudobné nástroje (bez náhradných strún)
Kempingové stany (bez stanových kolíkov)
Nôž (do 6 cm)

 

 

Vpred za dobrodružstvom,

cestovatelia Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše, darčeky pre cestovateľov a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk