10 najlepších tipov pre bezpečné cestovanie lietadlom s dieťaťom

top-10-tipu-na-bezpecne-cestovani-s-miminkem-letadlem

Cestovanie s dieťaťom môže byť vzrušujúcim dobrodružstvom, ale vyžaduje si aj dôkladnú prípravu a pozornosť, aby ste zaistili bezpečnosť svojho malého bábätka. Najmä v lietadle. Či už sa chystáte na prvú rodinnú dovolenku, alebo na krátky výlet, je dôležité mať na pamäti niekoľko dôležitých preventívnych opatrení, ktoré pomôžu zabezpečiť bezpečnú a pohodlnú cestu pre vás aj vaše dieťa.

 

Základom je poznať rozdiel v cestovaní lietadlom s dieťaťom do 2 rokov a nad 2 roky

Pri cestovaní s dieťaťom mladším ako 2 roky je veľmi dôležité zabezpečiť správnu výživu a dojčenie. Pri deťoch starších ako 2 roky sa strava stáva menším problémom, pretože môžu jesť širšiu škálu potravín. Je však potrebné myslieť na hygienu. Väčšina detí do 2 rokov ešte stále potrebuje plienky, zatiaľ čo niekoľko jedincov starších ako 2 roky už plienky nepotrebuje. Ďalšie dôležité aspekty sú:

 • Väčšina leteckých spoločností neprepravuje dieťa mladšie ako 14 dní. Odporúčame však overiť si podmienky konkrétnej leteckej spoločnosti.
 • Do 2 rokov si môžete kúpiť letenku za približne 10 % z plnej ceny. Letenky označené ako "infant" môžu byť u vybraných leteckých spoločností bezplatné. Nízkonákladové letecké spoločnosti ako Ryanair alebo EasyJet však majú pevne stanovenú cenu. Napríklad pre Ryanair je to 31 €, pre Wizzair 34 €, pre Easyjet 30 €.
 • Vo väčšine prípadov deti do 2 rokov nemajú vlastné sedadlo a cestujú na kolenách rodičov. Ak im poskytnete certifikovanú autosedačku do lietadla, môžu cestovať v nej. Certifikáciu si však vopred overte. Niektoré letecké spoločnosti dokonca poskytujú sedačku do lietadla zdarma.
 • Za deti vo veku od 2 do 12 rokov si letecké spoločnosti zvyčajne účtujú 2/3 plnej ceny.
 • Pre deti staršie ako 2 roky sa k letenke prikladá aj samostatná batožina. Naopak, v prípade detí mladších ako 2 roky batožina zvyčajne nie je súčasťou letenky.

rozdil-cestovani-letadlem-nad-2-roky-pod-2-roky

 

1. V akom veku môže dieťa lietať?

Vek, od ktorého môže dieťa lietať, sa líši v závislosti od leteckej spoločnosti a miesta, odkiaľ a kam letíte. Väčšina leteckých spoločností však umožňuje letieť novorodencom vo veku 7-14 dní. Zvyčajne môžu lietať už dvojtýždňové dojčatá. Pred kúpou letenky sa vždy poraďte so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že sa nebudete báť o zdravie vášho dieťaťa.

1_v-jakem-veku-muze-miminko-letet

 

2. Ako to je s letenkou pre bábätko?

Viac ako polovica leteckých spoločností umožňuje cestovať deťom mladším ako 2 roky bez vlastnej letenky, ak sedia na kolenách dospelého. Zvyčajne sa to nazýva "detský lístok", "infant lístok" alebo "letenka pre dojčatá". Ako sme už spomenuli, zvyčajne sa platí 10 % z plnej ceny. Musíte si však vopred overiť informácie na webovej stránke leteckej spoločnosti, pretože sa môžu líšiť.

2_jak-to-je-s-letenkou-pro-miminko

 

3. Kde môže dieťa sedieť a odkedy musí mať v lietadle vlastné sedadlo?

Ako je uvedené v úvodnom texte, dieťa mladšie ako 2 roky môže (ale nemusí) počas celého letu sedieť na kolenách dospelého cestujúceho.

Po dovŕšení 2 rokov sa dieťa považuje za samostatného cestujúceho a letecké spoločnosti vyžadujú jeho vlastné sedadlo. V takom prípade musíte dieťaťu zakúpiť letenku inej kategórie (zvyčajne letenku pre deti vo veku 2-12 rokov), za ktorú zaplatíte plnú sumu. Niektoré letecké spoločnosti ponúkajú letenky za ¾ plnej ceny.

3_kde-muze-miminko-sedet-v-letadle

 

4. Kŕmenie, dojčenie a prebaľovanie dieťaťa v lietadle

Kŕmenie, dojčenie a prebaľovanie dieťaťa sú neoddeliteľnou súčasťou života s dieťaťom. A počas letu to nebude inak.

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť:

 • Kŕmenie a dojčenie – ak dojčíte, môžete svoje dieťa počas letu dojčiť. Väčšina leteckých spoločností povoľuje dojčenie na palube lietadla a nepožaduje, aby ste ho prekryli. Buďte však ohľaduplní aj k ostatným cestujúcim. Ak je dieťa kŕmené z fľaše alebo na pevnej strave, môžete požiadať letušku o teplú vodu alebo ohriate jedlo. U niektorých spoločností dokonca dostanete sedadlo s väčším priestorom a lepším súkromím. Nie je na škodu požiadať leteckú spoločnosť o toto miesto vopred.
 • Priestory na prebaľovanie – väčšina lietadiel je vybavená prebaľovacím pultom umiestneným na toalete. Pripravte si do príručnej batožiny dostatok plienok, prebaľovacích podložiek a vlhčených obrúskov a doma všetko potrebné, pretože to výrazne uľahčí cestovanie s dieťaťom.

4_krmeni-kojeni-prebalovani-v-letadle

 

5. Ako je to s občianskym preukazom a pasom pre dieťa pri cestovaní lietadlom?

Na cestovanie s deťmi mladšími ako 15 rokov v rámci Európskej únie a schengenského priestoru potrebujete občiansky preukaz. Na cestovanie mimo tejto oblasti potrebujete platný cestovný pas. Rovnaké pravidlá platia pre deti do 2 rokov a nad 2 roky. Bez ohľadu na to, či ich máte alebo nemáte v občianskom preukaze alebo cestovnom pase.

Existujú však výnimky. V prípade Bieloruska, Ruska, Turecka, Ukrajiny a Grónska nebude stačiť občiansky preukaz vášho dieťaťa. Preto mu/jej poskytnite cestovný pas. Upozorňujeme, že od brexitu sa pas pre deti vyžaduje aj pre Veľkú Britániu.

Dnes môžete získať občiansky preukaz pre dieťa do 30 dní a stojí 4,50 €. Čo všetko potrebujete, sa dozviete na webovej stránke ministerstva. Pozor. Občiansky preukaz bez fotky resp. bez podobizne tváre nie je určený na cestovanie. Slúži len ako doklad k lekárovi. Občiansky preukaz občanovi mladšiemu ako 6 rokov sa vydáva s platnosťou na 2 roky a občanovi od 6 do 15 rokov s platnosťou 5 rokov. Lehota na vystavenie občianskeho preukazu je cca 30 dní. Do tejto lehoty nie je započítané doručenie hotového dokladu na veľvyslanectvo. 

Za cestovný pas dieťaťa do 6 rokov sa platí 10 eur (platnosť dva roky), za cestovný pas dieťaťa od 6 do 16 rokov je správny poplatok 15 eur (platnosť päť rokov). Nad 16 rokov stojí pas 40 eur (platnosť 10 rokov). Lehota na vybavenie cestovného pasu je približne do 1 mesiaca od podania žiadosti. Spolu s doručením je lehota približne 4 – 6 týždňov. Viac informácií nájdete na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí SR.

5_obcansky-prukaz-pas-pro-miminko-letadlem

 

6. Ako vyriešiť tlak v uchu u detí?

Som si istý, že ste počas cesty lietadlom zažili potápanie. Tlak v ušiach u detí, ktoré ešte nevedia, čo sa s nimi deje, je častým problémom pri lietaní, väčšinou počas vzletu a pristávania.

Tu je niekoľko tipov, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu zmierniť nepríjemný pocit tlaku v ušiach:

 • Ak vaše dieťa ešte stále dojčíte alebo prijímate umelé mlieko z fľaše, počas štartu a pristátia mu ponúknite odsávanie. Pohyby čeľustí a prehĺtanie pomáhajú uvoľniť tlak v ušiach, takže aj keď je vaše dieťa staršie, ponúknuť mu vodu z pohára nie je nikdy zlý nápad.
 • Ak vaše dieťa stále používa cumlík, môžete mu ho tiež ponúknuť. Ak už vaše dieťa dokáže jesť tuhú stravu, dajte mu niečo, čo si vyžaduje pohyb čeľuste, napríklad kúsok ovocia alebo sušienku.

6_jak-vyresit-tlak-usi-u-miminek

 

7. Existujú nejaké osobitné požiadavky na prepravu mlieka a detských potrieb na palube lietadla?

Preprava mlieka a detských potrieb na palube lietadla si môže vyžadovať osobitné požiadavky.

Ktoré to sú, sa dozviete nižšie:

 • Materské mlieko je na palube lietadla vo väčšine prípadov povolené, hoci ide o tekutinu. Potrebné množstvo materského mlieka si môžete vziať so sebou v špeciálnych nádobách, ako sú uzatvárateľné vrecká na tekutiny.
 • Odporúča sa označiť nádobu svojím menom a dátumom odberu.
 • Bez ohľadu na to, či používate umelé mlieko v prášku alebo vopred naplnené fľaše, ak si na palubu lietadla vezmete dostatočné množstvo umelého mlieka, budete ho mať pri sebe dostatok na celý let. Prípadne si pri cestovaní lietadlom s bábätkom pribaľte niečo navyše pre neočakávané situácie.

7_preprava-mleka-kojeneckych-potreb-v-letadle

 

8. Je potrebná detská autosedačka? Je povolená?

Pravidlá týkajúce sa používania detských autosedačiek na palube sa líšia v závislosti od výberu leteckej spoločnosti a cieľovej destinácie letu. Väčšina leteckých spoločností vyžaduje, aby deti (zvyčajne mladšie ako 2 roky) mali na palube vlastnú autosedačku. Autosedačka musí samozrejme spĺňať bezpečnostné normy a certifikácie, a musí byť vhodná na použitie v lietadle.

8_autosedacka-pro-miminko-do-letadla

 

9. Zoznam vecí do lietadla pre 2-ročné dieťa!

Ak cestujete s dvojročným dieťaťom lietadlom, tu je zoznam vecí, ktoré by ste mali mať na palube:

 • Letenka – uistite sa, že máte vytlačenú letenku pre vás a vaše dieťa.
 • Cestovný pas alebo občiansky preukaz – uistite sa, že máte svoj cestovný pas a cestovný pas vášho dieťaťa alebo iný platný doklad totožnosti.
 • Príručná batožina – zabaľte si príručnú tašku s dôležitými vecami pre vaše dieťa, ako sú plienky, cumlík, vlhčené obrúsky, jedlo, pitie a obľúbené hračky.
 • Autosedačka – ak vaše dieťa vyžaduje autosedačku alebo ju všeobecne potrebuje, nezabudnite si ju vziať ako príručnú batožinu.
 • Lieky – ak vaše dieťa užíva lieky alebo sa od neho vyžadujú nejaké zdravotnícke potreby, uistite sa, že máte v príručnej batožine všetky potrebné veci.
 • Nápoje a občerstvenie – pripravte dieťaťu fľašu vody alebo mlieka a ľahké občerstvenie, ktoré môže zjesť počas letu. Pitie je v príručnej batožine dieťaťa povolené v potrebnom množstve, a to aj nad 100 ml.
 • Zábava a hračky – nezabudnite pribaliť obľúbené hračky, knihy alebo iné zábavné aktivity, ktoré udržia pozornosť vášho dieťaťa. Za zváženie stoja aj elektronické zariadenia, ako napríklad tablet s rôznymi aplikáciami, filmami alebo rozprávkami.
 • Pohodlné oblečenie – pomôžte dieťaťu obliecť sa do pohodlného oblečenia. Nezabudnite, že na palube lietadla sa môžu meniť teploty, preto sa odporúča aj tenšia bunda alebo deka. Ak je vaše dieťa živšie, nezabudnite na náhradné oblečenie

9_seznam-veci-do-letadla-pro-miminko

 

10. Ako je to s prepravou kočíka v lietadle?

Preprava kočíka môže byť niekedy veľmi náročná a stresujúca. Kam ho teda umiestniť? Dá sa nejako rozložiť? Je vôbec povolený v lietadle?

Prepravovať kočík ako príručnú batožinu je povolené vo väčšine leteckých spoločností. To znamená, že ho môžete priniesť až k lietadlu a odovzdať ho posádke pred nástupom do lietadla. Po pristátí vám bude kočík vrátený ihneď po vystúpení.

Ale pozor. Zvyčajne sa od vás vyžaduje, aby ste kočík pred odovzdaním posádke zložili. Uistite sa, že viete, ako kočík bezpečne zložiť v krátkom čase, aby ste nezdržali odlet o desiatky minút.

10_preprava-kocarku-v-letadle

 

BONUS: Cestovanie počas tehotenstva - do ktorého mesiaca je to možné?

1. - 12. týždeň – Väčšina lekárov neodporúča cestovanie lietadlom v prvom trimestri tehotenstva. V tomto období je tehotenstvo najbolestivejšie a najcitlivejšie, sprevádzajú ho bolesti hlavy a brucha.

13. - 28. týždeň – Od 13. týždňa býva tehotenstvo pre väčšinu žien najjednoduchším obdobím. Je to čas, keď sa viac ako polovica žien cíti dobre a má viac energie. V tomto období je celkom bezpečné cestovať.

29. týždeň a neskôr – V tomto období sa už cestovanie neodporúča z dôvodu zníženého komfortu a nafúknutého bruška.

11_cestovani-v-tehotenstvi-do-kolikateho-mesice

 

Hoci cestovanie s bábätkom znie veľmi komplikovane a zložito, v skutočnosti to tak nie je. Stačí mať na pamäti niekoľko základných vecí, ktoré treba vyriešiť alebo sa na ne vopred pripraviť. Takže si zbaľte kufre a vyrazte za ďalším dobrodružstvom. Tentoraz s vaším malým dobrodruhom!

 

Našli ste v článku neaktuálnu informáciu? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu získate zľavový kód na ďalšiu objednávku so zľavou 10 %.

 

Vpred za dobrodružstvom,

Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk