Zanzibar a Tanzánia - pýcha afrického kontinentu za 250 €

zanzibar-clanok

Kúpiť si letenku na Zanzibar bola tak trochu lotéria. Objavili sa lacné letenky a my sme váhali len 3 sekundy. Po niekoľkých minútach sme do online formulára zadávali údaje o našej karte. To, čo sme zažili o niekoľko mesiacov neskôr, bolo oveľa viac ako len zážitok z kúpy lacnej letenky. Iný svet, iní ľudia, iné skúsenosti. To všetko počas 13 dní dobrodružstva.

Let: PRAHA ✈ BRUSEL ⇒ LUXEMBURSKO ✈ MILÁNO ✈ MASKAT ✈ ZANZIBAR ✈ MASKAT ✈ MNÍCHOV ✈ PRAHA

 

Naše dobrodružstvo sa začalo v Luxembursku, kam sme sa dostali z Bruselu za 5 eur. Jazdí sem autobus spoločnosti Flibco, pozrite si ich webovú stránku www.flibco.com. Ak hľadáte lacný autobusový zájazd do Belgicka a okolia, nájdete u nich naozaj výhodné ceny.

Po dni strávenom v malom, ale očarujúcom hlavnom meste Luxemburska sme nasadli do lietadla a cez Miláno a Omán sme sa presunuli na ostrov Zanzibar. Cesta nám trvala približne 17 hodín vrátane prestupov. Nebol to žiadny veľký problém, pretože sme sa veľmi tešili na našu letnú dovolenku v novembri.

 

1. Vízová povinnosť a povinné očkovanie

V čase, keď sme navštívili Zanzibar, sme po príchode na Zanzibar zaplatili jednorazový poplatok za vízum vo výške 50 USD. Okrem víz je v tejto krajine povinné aj očkovanie proti žltej zimnici. Avšak len v prípade, že cestujete priamo alebo s prestupom v krajine, ktorá patrí do oblasti ohrozenej žltou zimnicou. Aktuálnu situáciu si môžete overiť na webovej stránke Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. Ak cestujete aj do vnútrozemia Tanzánie, odporúčajú sa aj antimalariká. Samozrejme, záleží na tom, v akých rizikových oblastiach sa budete pohybovať a s akými ľuďmi prídete do kontaktu. Na kontrolnom stanovišti prebehlo všetko hladko a nikdy sme sa nezdržali viac ako niekoľko minút.

 

2. Požičovňa áut

Dlho sme hľadali cenovo dostupný prenájom auta, až sme nakoniec našli malú miestnu spoločnosť ZanCars. Stačilo napísať jeden e-mail, odoslať formulár a auto sme mali rezervované. Stálo nás to 30 USD na deň. Podľa e-mailu nás ubezpečili, že cena zahŕňa plné poistenie, takže sme nemuseli platiť nič iné. Na mieste sme zaplatili iba zálohu 100 USD a 10 USD na získanie medzinárodného vodičského preukazu, ktorý je tu povinný. Veľmi nás prekvapilo, že existuje možnosť rezervovať si auto na konkrétne miesto. Stačilo napísať adresu nášho hotela a auto skutočne čakalo pred hotelom v stanovenom čase. Pre istotu sme deň predtým zavolali na asistenčnú službu spoločnosti, aby sme si overili, že auto bude skutočne na mieste včas. Všetko prebehlo hladko. Aj keď sme boli radi, že dvere z auta nevypadli po prvom zabuchnutí. Vzali sme to celé s humorom.

 

3. Z letiska do Stone Town

Prvá skúška našich vyjednávacích schopností nás čakala hneď po príchode. Boli sme dosť unavení, takže sme sa dlho nezdržiavali a vyjednali cenu za taxík na 6 USD. V centre mesta sme si kúpili miestnu menu - tanzánske šilingy (TZS). Dôrazne odporúčame, aby ste si čo najskôr zakúpili miestnu menu. Ak platíte v eurách alebo dolároch, bude vám účtovaný rozdiel výmenného kurzu.

 

4. Čo vidieť a navštíviť na Zanzibare

Stone town

Mestečko, ktoré je do značnej miere ovplyvnené turizmom. Strávili sme tu tri dni, ale len preto, že sme chceli navštíviť turistické atrakcie v okolí. V hlavnom meste tohto ostrova na nás najviac zapôsobili staré múry portugalskej Starej pevnosti, svahilsky Ngome Kongwe. Vstup je bezplatný od 8:00 do 20:00 a môžete si tu kúpiť aj lacné suveníry. Hneď vedľa si nenechajte ujsť trojposchodový Palác divov, arabsky Bejt al-Ajaib. V čase našej návštevy bola táto budova v rekonštrukcii. Inak sa však do Národného múzea dostanete v čase od 9.00 do 18.00 za 6 000 TZS.

palac-stone-town

Neďaleko sa nachádza aj Palácové múzeum, ktoré sme tentoraz vynechali. Všeobecne sa odporúča navštíviť prvý z nich. Veľmi pekná je aj stará ambulancia na ulici Mizingani, ktorá pochádza z konca 19. storočia.

Múzeum Fredieho Mercurieho, ktorý sa na tomto ostrove narodil, je tiež povinnou zastávkou. Nežil tu dlho, ale dom, v ktorom vyrastal, nájdete na Kebyatta Road.

Potom sme si zahrali futbal s miestnymi obyvateľmi na miestnej pláži a navštívili sme aj bar Livingston, ktorý nám bol doporučený. Nechali sme tu pomerne veľkú časť nášho denného rozpočtu. Ale stálo to za to kvôli výhľadu, atmosfére a živej hudbe.

Počasie nám v tomto meste príliš neprialo, ale aj tak sme navštívili veľa zaujímavých miest. Za zmienku určite stojí Anglican Cathedral Church of Crist, kde nájdete sochu otrokov a vchod do ich bývalých ciel. Za vstup do múzea s kostolom zaplatíte 5 USD. Cestou do centra sme sa ešte zastavili v arabských kúpeľoch Hamamni Persian Baths na ulici Hamamni, kde vám za 5 000 TZS poskytnú prehliadku a trochu lámanou angličtinou vás prevedú.

Aj keď neposielate pohľadnice, prejdite sa aspoň okolo pošty na Kenyatta Road. Stojí tu od roku 1906 a jeho atmosféra vás určite omámi na prvý pohľad.

stone-town

 

Prison Island

Jedným z najväčších zážitkov na Zanzibare bola návšteva ostrova Prison Island, ktorý údajne nemá nič spoločné s väzením. Dnes tu nájdete obrovské korytnačky (s dĺžkou viac ako jeden meter), medzi ktorými sa môžete aj prejsť. Na ostrov sa dostanete loďou za 10 USD na osobu. Samozrejme, môžete sa dohodnúť aj na nižšej sume.

prison-island-zelvy

 

Výlet do parku Jozani

Po troch dňoch sme sa rozhodli opustiť hlavné mesto. Prostredníctvom spomínanej spoločnosti Zancars sme si za pár dolárov požičali auto a vyrazili sme smerom k národnému parku Jozani. V parku uvidíte jedinečný druh opíc, ktorý žije len na tomto ostrove. Bol to naozaj skvelý zážitok. Navyše sme neboli ďaleko od slávnej reštaurácie The Rock, do ktorej sa dá dostať len loďou v prípade prílivu.

opice-jozani-park

 

Pláže Nungwi a Kendwa

Ku koncu nášho dobrodružstva sme sa vybrali na sever ostrova, kde sa nachádzajú najkrajšie pláže. Môžeme jednoznačne potvrdiť, že je to skutočne tak. Občas sme museli zniesť žihadlá medúz, ale tým vás nechceme strašiť. Nebol to veľký problém. Prechádzka po pláži bola naozaj úžasná a urobili sme nespočetné množstvo fotografií tyrkysovo modrej vody. Pozor na slnko! Veľmi to pálilo a na pláži sme spotrebovali veľa opaľovacích krémov. Balíček ideálny pre každú letnú dovolenku nám naozaj pomohol. O dezinfekčnom géle ani nehovoriac. Použili sme ich niekoľko. Na hygienu sa tu veľmi nedbá.

Ak sa do tejto časti ostrova vyberiete vlastným autom, z rozbitých ciest nebudete mať veľkú radosť. Pri hľadaní ubytovania sme sa trochu potulovali po mestečku Nungwi, pretože miesto, ktoré taliansky majiteľ uviedol na Airbnb, bolo úplne na druhej strane mesta. Skôr ako sme ho našli, stihli sme prepichnúť pneumatiku. Musíme však hľadať pozitíva. Aspoň sme si vyskúšali výmenu kolesa na africkom kontinente. No, no, miestni obyvatelia nám veľmi pomohli. Nemyslím si, že by sme to dokázali sami bez nástrojov, ktoré nám požičali.

zanzibar-clanok

 

Naše ďalšie kroky viedli do Stone Town a potom letom svetom cez hlavné mesto Dar es Salaam na Kilimandžáro. Tam sa začalo naše ďalšie dobrodružstvo, ktoré bolo vďaka miestnym nadšencom z Hekima Safaris veľmi pestré. Názov napovedá, že sme nemohli navštíviť nič iné ako Safari. Táto časť cesty si zaslúži samostatný článok, takže o zážitkoch a praktických tipoch si môžete prečítať v našom samostatnom článku: Safari, 4 dni, 3 národné parky, tisíce zážitkov.

 

5. Na čo si dať pozor

Vyjednávajte, vyjednávajte, vyjednávajte. Nemôžete sa tomu vyhnúť. Ak nechcete, aby vás táto dovolenka stála desiatky tisíc, musíte pri vyjednávaní dosiahnuť aspoň na polovicu pôvodne ponúknutej ceny. Hovorí sa, že je to optimálne.

 

Ak máte v pláne priniesť deťom nejaké tie sladkosti, pravdepodobne to nebude ten najlepší nápad. Na viacerých miestach sme sa stretli s tým, že deti chceli len peniaze. Ak sme im dali sladkosti, snažili sa ich predať iným turistom. Asi mali obchodného ducha už odmalička.

Ak si požičiate auto, polícia vás bude pravdepodobne kontrolovať na každom rohu. Korupcia je v tejto krajine stále veľmi rozšírená. Naši hostitelia nám povedali, aby sme policajta "odmenili" jednodolárovou bankovkou, ak sa dostaneme do problémov. Neviem, či sme mali také šťastie, ale nemali sme jediný problém s policajtmi a všetko prebiehalo hladko. Ale pre istotu to radšej zmieňujeme, aby ste neboli prekvapení.

To najlepšie nás opäť čakalo v tanzánskom safari. Vezmeme vás do divočiny a odhalíme vám niekoľko dôležitých tipov.

 

Našli ste v článku zastarané informácie? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu dostanete zľavový kód na ďalšiu objednávku s 10% zľavou.

 

Vpred za dobrodružstvom,

cestovatelia Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše, darčeky pre cestovateľov a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk