Južná Afrika alebo búranie mýtov o jej nebezpečnosti

jar-hlavna-fotka

Južná Afrika bola pre nás doteraz asi najrozmanitejšou dovolenkou. Každý nový deň nám priniesol ďalšie nové dobrodružstvo. A aby ste mali dôvod navštíviť túto krásnu krajinu aj vy, pripravili sme pre vás najužitočnejšie tipy, ktoré pri plánovaní určite využijete.

Keď sme si kúpili letenky do Južnej Afriky, prvá otázka, ktorú nám všetci položili, bola: "Nie je toto najnebezpečnejšia krajina na svete? Nebojíte sa? Nie sú tam vraždy? Dávajte pozor, aby vás neokradli!" Tieto otázky nás sprevádzali počas celého obdobia plánovania. Všetko je to však o nastavení mysle a tiež o šťastí, ktoré vás musí v takýchto destináciách sprevádzať.

V skutočnosti po tejto dovolenke ani jeden z nás nemôže potvrdiť, čo sa hovorí o Južnej Afrike. Za celý ten čas sme stretli len milých a usmievavých ľudí. Medzi obyvateľmi žijúcimi v tzv. slumoch* to však bude pravdepodobne iné. Na nebezpečenstvo v blízkosti týchto osád nás upozorňovali aj špeciálne dopravné značky s výrazným nápisom "Nezastavujte".

*slum - improvizované chatrče najchudobnejších ľudí. Slumy sa nachádzajú najmä na predmestiach veľkých miest.

Všetko, čoho sme sa počas tejto dovolenky dotkli, bolo prakticky dokonalé. S výnimkou jednej prepichnutej pneumatiky sme sa vyhli všetkým nepríjemnostiam a zároveň sme si odniesli toľko nezabudnuteľných zážitkov, že Južná Afrika sa dostala na vrchol zoznamu destinácií, ktoré sme navštívili. Dovolíme si tvrdiť, že tento štát svojou rozmanitosťou prekonal aj také štáty ako Havaj alebo Tanzánia.

lev-jar

Aby sme boli na mieste čo najmenej prekvapení, strávili sme niekoľko nedieľ plánovaním. Vďaka tomu sme mohli vidieť leva vo vzdialenosti menej ako 2 metre od nás, fotografovať sa na pláži s tučniakmi alebo sa pozrieť z očí do očí jednému z najnebezpečnejších oceánskych predátorov - žralokovi. Posúďte sami, či sa vám oplatí navštíviť túto krajinu.

 

Čo všetko je potrebné urobiť pred odchodom?

Potrebujete víza?

Bohužiaľ, áno. Naši českí susedia však víza nepotrebujú.

Slováci nemajú bezvízový styk. Pre víza si musia ísť až do Viedne, pretože v Bratislave sa nevydávajú. Ak však máte v Českej republike aspoň prechodný pobyt, môžete o víza požiadať v Prahe, konkrétne na veľvyslanectve Juhoafrickej republiky.

Čo na to potrebujete:

 • vyplnený formulár žiadosti
 • 2x fotografia pasovej veľkosti
 • výpis z bankového účtu za posledné tri mesiace
 • cestovný pas platný najmenej 2 mesiace.
 • potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici (ak cestujete z krajiny, kde sa táto choroba vyskytuje)
 • doklad o prechodnom pobyte
 • potvrdenie o ubytovaní v Južnej Afrike (rezervácia musí byť platná počas celého pobytu v Južnej Afrike)

 

Všetky podmienky si môžete prečítať TU.

Na rozhodnutie o udelení víz budete musieť čakať približne týždeň. A potom už hurá na letisko.

 

Potrebujem medzinárodný vodičský preukaz?

Áno. Budete si musieť zaobstarať aj medzinárodný preukaz pre Južnú Afriku. S výnimkou autopožičovne vás oň pravdepodobne nikto nepožiada, ale ako sa hovorí, pre pokoj duše by ste si ho mali zaobstarať. Výhodou je, že licenciu pre Južnú Afriku môžete získať podľa Ženevského (platnosť jeden rok) aj Viedenského dohovoru (platnosť 3 roky). Úrad vám vždy oznámi, do ktorej kategórie patrí destinácia, ktorú navštevujete, a podľa toho vám vydá povolenie na jedno alebo druhé obdobie. Ak sú, podobne ako v Južnej Afrike, povolené obe možnosti, vyberte si trojročnú. Ušetríte si tak ďalšiu cestu do kancelárie na ďalšiu dovolenku. Ak však vaša ďalšia destinácia vyžaduje preukaz Ženevského dohovoru platný jeden rok, budete musieť navštíviť úrad znovu.

Čo budete potrebovať na získanie medzinárodného vodičského preukazu:

 • Preukaz totožnosti
 • platný vodičský preukaz
 • 1x fotografia (35x45 mm)
 • žiadosť o medzinárodný vodičský preukaz
 • poplatok 50 Kč

Žiadosť vám bude vydaná v priebehu niekoľkých minút.

TIP: V Južnej Afrike šoférujú na opačnej strane ako my. Preto sa pripravte na radenie ľavou rukou, držte sa v ľavom pruhu a pri prejazde križovatkami dodržiavajte pravidlá.

 

auto-jar

TIP: Pri tankovaní nevystupujete z vozidla. Stačí prísť k stojanu, opýtať sa na benzín alebo naftu, koľko chcete natankovať a otvoriť nádrž. O ostatné sa postarajú oni. Dokonca vám umyjú auto. Kartou môžete platiť takmer na všetkých čerpacích staniciach. Ak ste so službami spokojní, môžete im dať nejaké drobné. Nie je to však potrebné.

 

Vyžaduje sa nejaké povinné očkovanie?

Nie. Iba ak cestujete do Južnej Afriky z krajiny, kde sa vyskytuje žltá zimnica, alebo ak by ste týmto štátom prechádzali. Okrem povinných očkovaní sa odporúča aj očkovanie proti brušnému týfusu, tetanu alebo hepatitíde A a B. Žiadna z nich však nie je povinná. Ak by ste sa napriek tomu chceli dať preventívne zaočkovať, navštívte očkovacie centrum.

 

Akou menou sa platí v Južnej Afrike a koľko peňazí si mám vziať so sebou?

Mena, ktorou sa v Juhoafrickej republike platí, sa nazýva rand (ZAR). V čase našej návštevy bol výmenný kurz približne 5 euro centov za 1 ZAR (AKTUALIZÁCIA: máj 2023).

So sebou si môžete vziať eurá alebo doláre, ktoré si môžete vymeniť v zmenárni. Len si dajte pozor na poplatky, ktoré si väčšina zmenární účtuje (1-5 %). A keď už nájdete poplatok 0 %, často krát je kompenzovaný dosť nevýhodným kurzom. Takmer všade sme platili kreditnou kartou. Naozaj len veľmi málo miest, kde by sme nemohli. Po konečnom vyúčtovaní sme zistili, že výmenný kurz bol takmer rovnaký ako v ČNB. Vždy záležalo na výmennom kurze v deň odoslania.

Určite odporúčame mať pri sebe aspoň niekoľko stoviek v hotovosti. To sa vám bude hodiť na miestnych trhoch, mýtnych bránach a parkoviskách, ktoré strážia "strážcovia", ktorí sa za pár drobných ochotne postarajú o vaše auto. Viackrát sme mali auto umyté do posledného zrnka prachu. Ak sme boli s ich službami spokojní, patrične sme ich odmenili. Vždy záleží na vás, koľko im chcete dať.

jar-penize

Príklady cien potravín:

 • 5 litrov vody - približne 20 ZAR
 • 6 vajec - približne 14 ZAR
 • 0,5 kg jogurtu - približne 18 ZAR
 • ovocie a zelenina sú vo všeobecnosti o niečo drahšie ako u nás
 • 80 g čokolády - 16-23 ZAR
 • ryby (v lacnejšej reštaurácii) - 80 - 100 ZAR
 • wrap (v Kauai) - 80 - 100 ZAR
 • pizza - od 130 ZAR

Najlepšie je nakupovať v obchodoch Pick & Pay, čo je niečo ako Tesco. Na ovocie a zeleninu sa často konajú akcie typu „Buy 2, save R10“.

jidlo-jar (2) (1)

TIP: Alkohol si môžete kúpiť len do 20.00 h, potom už nie. Nemôžete si ho kúpiť ani v malých stánkoch. Tam zvyčajne nemajú ani alkohol.

 

Rezervácia auta

Výberom konkrétnej autopožičovne sa zaoberáme pri plánovaní každej dovolenky. A keďže sme cestovali ako skupina päť osôb, na dlhé prejazdy sme si vybrali pohodlnejšie auto. Takže naša prvá podmienka bola jasná - priestrannejšie auto. Ďalšou otázkou bola, samozrejme, cena. A asi najdôležitejšia podmienka, aké poistenie je zahrnuté v cene vozidla.

Myslím, že je takmer jedno, ktorú spoločnosť si vyberiete. Avis, Thrifty alebo Budget. V podstate ide o spoločnosti s veľmi podobnými podmienkami. Dôležité je dôkladne si prečítať detaily podmienok, aby ste mali istotu, aké poistenie je zahrnuté v cene. Mnoho ľudí odporúča spoločnosť Avis. Nakoniec sme podľahli aj my. Bohužiaľ, pri vrátení vozidla sme nemali tie najpozitívnejšie skúsenosti. Prepichnutú pneumatiku a chýbajúci liter benzínu nám teda naúčtovali s peknou prirážkou.

Na čo si dať pozor? Auto si rezervujte len prostredníctvom webovej stránky požičovne s koncovkou .com. Vyhnite sa webovým stránkam s príponou .co.za. Na rôznych stránkach tej istej spoločnosti môžete mať úplne odlišné podmienky. Rovnako ako všade inde na svete sa vyžaduje kreditná karta šoféra. Ak ju nemáte, rýchlo si ju zaobstarajte.

Navyše vás možno prekvapia mýtne poplatky, ktoré sa nachádzajú v celej Južnej Afrike. Autá z požičovne majú snímač, ktorý zaznamenáva váš prejazd cez mýtnu bránu. Ak senzor nefunguje, zaplatíte na mieste (takmer nikde sa nedá platiť kartou, iba v hotovosti). Ak funguje, peniaze zaplatíte požičovni pri vrátení vozidla.

Cena benzínu v Južnej Afrike je v porovnaní s Českou republikou relatívne nízka. Za 1 liter benzínu zaplatíte približne 16,5 ZAR (približne 1,05 €) (rok 2018). Na severe krajiny v okolí Johannesburgu a Krugerovho parku však zaplatíte o 1 ZAR viac. Ale aj tak je to oveľa menej ako tu.

 

Rezervácia ubytovania

Južná Afrika je azda najrozvinutejšou krajinou Afriky, čo sa odráža vo všetkých aspektoch jej každodenného života. Začíname ubytovaním, za ktoré zaplatíte približne 8-15 eur na osobu a noc. Ak cestujete s viacerými osobami, určite sa oplatí rezervovať si celý apartmán alebo apartmán pre seba. Všetko sme si rezervovali cez staré známe značky Airbnb a Booking.

Ak vám nevadí drahšie ubytovanie, ubytujte sa pri Safari. Ak nemáte vlastný stan, budete musieť ísť do ubytovne, čo vás môže vyjsť na 50 eur alebo viac za noc na osobu. Na druhej strane, bývanie priamo v parku prináša nespočetné výhody. Jednak si môžete užiť noc uprostred divočiny a tiež môžete začať s ranným prieskumom o hodinu skôr ako návštevníci, ktorí nie sú ubytovaní priamo v Safari a majú povolený neskorší vstup do parku.

Takmer všetky zvieratá, najmä tie mäsožravé, sú najaktívnejšie skoro ráno, takže sa naozaj oplatí vstať a "vyraziť" k bráne v čase otvorenia. V Safari zaplatíte denný vstupný poplatok + vstupné. Ak prenocujete v niektorom z táborov, neplatíte žiadny vstupný poplatok.

TIP: Keď sme išli do Krugerovho parku, vybrali sme si menší park s názvom Marloth Park. To by nebolo samo o sebe tak zaujímavé. Zaujímavosťou však bolo, že keď sme sa ráno o 4. hodine zobudili, videli sme pred chatou asi 5 zebier a 3 pumby.

 

jar-zebra

 

Čo všetko musíte v Južnej Afrike zažiť?

Určite Safari, ktoré sme spomenuli vyššie. V závislosti od vašich časových možností si vyberte aspoň jeden z parkov a buďte v ňom aspoň 2 dni. Za nás môžeme odporučiť Addo Elephant Park a Kruger Park. Ako by však vyzeral výlet do Južnej Afriky, keby ste neboli ani v jednom zo Safari?

jar-safari

Ďalším úžasným miestom je známa pláž plná tučniakov neďaleko Kapského mesta - Boulders Beach. Za vstup na túto pláž zaplatíte 152 ZAR. Hoci tu stretnete autobusy plné turistov, môžete nájsť aj pokojnejšie miesto, kam nechodia všetci turisti. Stačí sa trochu prebrodiť cez niekoľko väčších kameňov a ocitnete sa priamo medzi rodinami tohto úžasného tvora.

tucnaky-jihoafricka-reublika

Ďalšou turistickou atrakciou je výlet loďou na ostrov tuleňov - Dyer Island. Tento polhodinový výlet vás bude stáť 100 ZAR/osoba. Budete vidieť tuleňe z lode a počítajte s tým, že čas strávený v blízkosti ostrova je naozaj krátky. Zážitok z toho, že vidíte toľko tuleňov pohromade, však môžete mať len na niekoľkých miestach.

Máte chuť na adrenalín? Potom je pre vás Južná Afrika tou správnou destináciou. Prekonajte strach z výšok, potápania alebo lietania nad stromami.

Neďaleko parku Addo vám môžeme odporučiť Addo Adrenaline Park, kde nájdete 500 metrov dlhé lanové centrum. Tu si môžete vyskúšať Zip Line alebo ešte adrenalínovejší zip line v polohde Superman. Ak ste ešte nikdy nevyskúšali tandemový paragliding, teraz je ten správny čas. Vyskočte z kopca Signall Hill a preleťte ponad Kapské Mesto. Túto službu ponúka niekoľko miestnych spoločností.

jar-paragliding

A do tretice, to najlepšie. Potápanie so žralokmi. To bol adrenalín. A ak sa ešte stále bojíte potápania, zažijete dvojnásobnú dávku adrenalínu. Určite môžeme odporučiť Shark Zone, ktorá je úplne dokonalá. Za cenu 1 650 ZAR si vychutnáte raňajky, pozriete sa z klietky priamo do očí žraloka a na záver dostanete aj výdatný obed.

 

Ak vás zaujíma, čo sme zažili a videli, pozrite si naše video :)

Dúfajme, že vás nadchne natoľko, že sami zatúžite po juhoafrickom dobrodružstve.

 

Našli ste v článku zastarané informácie? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu dostanete zľavový kód na ďalšiu objednávku s 10% zľavou.

 

Vpred za dobrodružstvom,

cestovatelia Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše, darčeky pre cestovateľov a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk