Cestovanie lietadlom môže byť na lačný žalúdok trochu nepríjemné. Preto je dobré ujasniť si, čo si môžete a čo nemôžete vziať na palubu. Najviac diskutabilné sú steaky, žemle, sendviče, ale aj detská výživa, čaj alebo tvrdý alkohol a pivo. V nasledujúcich riadkoch vám na všetko odpovieme. Čítajte pozorne.
Môžem si do lietadla vziať vlastné jedlo a nápoje?
Na úvod by sme mali odpovedať na základnú, ale často kladenú otázku. Môžem v lietadle vôbec jesť a piť? Áno, vo všeobecnosti môžete v lietadle jesť a piť. Pri dlhších letoch, ktoré trvajú viac ako 6 hodín, dostanete zvyčajne jedlo a nápoje zadarmo, ale pri nízkonákladových leteckých spoločnostiach musíte za jedlo a nápoje platiť.
Ako však postupovať pri konzumácii vlastného jedla v lietadle? Vo všeobecnosti si môžete do lietadla vziať a jesť akékoľvek jedlo, ktoré spĺňa limit 100 ml. Zjednodušene povedané, všetko, čo má zdanlivo tekutú zložku a presahuje 100 ml, nechajte doma.
Ďalším pravidlom je, že potraviny, ktoré nie sú v pôvodnom obale, by ste mali zabaliť do plastovej fólie alebo uzavretého plastového vrecka. To sa týka potravín, ako sú toastový chlieb, sendviče, pizza, domáci chlieb, zelenina, celé alebo nakrájané ovocie. Ale aj na iné potraviny, ako je syr, jogurt, treska, marmeláda, mäso, ryby alebo morské plody. Skúsenosti však ukazujú, že letecké spoločnosti to v praxi neriešia.
Berte do úvahy aj to, že do niektorých krajín nemôžete dovážať vybrané potraviny. Stredná a Južná Amerika má napríklad prísne pravidlá na dovoz ovocia.
1. Povolené a nepovolené kvapaliny v lietadle
Ďalšou z veľmi dôležitých vecí, ktoré si budete chcieť vziať na palubu lietadla, sú tekutiny. Patrí k nim nielen voda, ale aj proteínové nápoje, aerosóly, zubná pasta, kozmetika (spreje, gély, krémy, niektoré druhy make-upu), ako aj už spomínané potraviny, ktoré musia byť umiestnené v priehľadnom plastovom vrecku. Celkový objem všetkých tekutín nesmie presiahnuť 1 liter. Zároveň objem žiadnej z nádob v tejto taštičke nesmie presiahnuť 100 ml.
Aktualizácia: Letisko Václava Havla v Prahe oznámilo, že od roku 2024 alebo 2025 umožní prepravovať cez bezpečnostnú kontrolu na termináli 2 aj tekutiny s objemom nad 100 ml. V tomto termináli nebude platiť obmedzenie a budete si môcť vziať so sebou akékoľvek množstvo tekutín. Zároveň nebudete musieť pri odbavení vyťahovať elektroniku. Budeme veriť, že čoskoro toto zavedú aj letiská v Bratislave alebo vo Viedni.
Môžem si vziať do lietadla alkohol?
Alkohol je na palube lietadla povolený. Pri cestách v rámci Európskej únie a mimo nej si môžete vziať obmedzené množstvo alkoholu. Konkrétne:
V Európskej únii |
Mimo Európskej únie |
|
Vysokopercentný alkohol |
10 litrov |
1 liter |
Pivo | 110 litrov | 16 litrov |
Víno | 90 litrov | 4 litre |
Ale pozor! Stále platí pravidlo o maximálnom objeme 1 litru v príručnej batožine! Existuje však výnimka. Všetok alkohol a tekutiny, ktoré si kúpite na letisku, sa musia zmestiť do príručnej batožiny. Pre bezproblémový prechod cez kontrolné stanovištia si radšej uschovajte lístok o potvrdení zaplatenia.
2. Povolené a nepovolené potraviny v lietadle
O niekoľko riadkov vyššie sme už spomenuli množstvo povolených tekutín, ale čo jedlo? Čo tvaroh, jogurt, detská výživa a obľúbený džem? Pozrite sa na to s nami.
Konzervy, poháre, poháriky s džemom
Pre milovníkov džemov, marmelád a zaváranín máme zlú správu. Všetky tieto výrobky sa považujú za tekutiny, takže pre ne platí rovnaké pravidlo - maximálny objem v príručnej batožine je 100 ml a celkovo 1 liter. Konzervy sú dokonca označené ako predmet, "ktorý by mohol byť použitý ako zbraň", takže sú na palube lietadla zakázané.
Výživa a príkrmy pre deti
Ak s vami cestuje aj vaše dieťa, je určite dôležité, aby ste mu zabezpečili dostatok jedla. Nemusíte sa však obávať objemových obmedzení pre tekutiny, pretože pre bábätká žiadne neplatia. V príručnej batožine si môžete vziať dojčenskú výživu, ako je mlieko, detské príkrmy, džúsy a iné. Celá definícia spočíva v tom, že si na palubu lietadla môžete vziať jedlo a tekutiny pre svoje dieťa v objeme potrebnom na zabezpečenie kŕmenia počas celého letu.
Upozornenie. Sladké nápoje ako Coca-Cola alebo Sprite nemožno považovať za nápoje pre dojčatá.
Jogurty, tvaroh a pudingy
Na potraviny, ktoré nie sú celkom pevné, sa vzťahujú rovnaké obmedzenia ako na tekutiny. Patrí medzi ne majonéza, jogurt a tvaroh. Je nepravdepodobné, že by ste prešli bezpečnostnou kontrolou.
Bagety a sendviče
Ak sa obávate, že vám skonfiškujú sendvič so šunkou a syrom alebo dokonca toastový chleba, nebojte sa. Tento typ občerstvenia je na palube lietadla povolený. Salámy alebo klobásy, ktoré by si niekto mohol chcieť pridať do bagety alebo žemle, sú tiež povolené, pokiaľ neobsahujú tekutú zložku.
Potraviny z prášku
Ďalšou kategóriou sú potraviny z prášku, ktoré oceníte najmä vtedy, ak ste fanúšikom nízkonákladového lietania. Pokiaľ ide o instantné polievky, omáčky a pudingy, nemusíte sa ich obávať. Tieto výrobky neobsahujú žiadne tekuté zložky a do lietadla si ich môžete vziať bez akýchkoľvek obmedzení.
O ktoré potraviny sa nemusíte starať?
Teraz, keď už vieme, aké sú pravidlá pre tekutiny a tuhé potraviny, pozrime sa na potraviny povolené všetkými leteckými spoločnosťami. Patria medzi ne:
- Čerstvé ovocie, zelenina a bylinky,
- pečivo, cukrovinky, sušienky, orechy a tyčinky,
- listový čaj alebo čajové vrecúška,
- mletá alebo zrnková káva,
- a mnoho ďalších.
Podrobný opis povolených a nepovolených položiek nájdete na webovej stránke letiska, z ktorého odlietate, a na webovej stránke letiska štátu, do ktorého prilietate.
Zakázané potraviny a tekutiny
O povolených potravinách sme toho napísali veľa. Ale čo potraviny a tekutiny, ktoré si nemôžete vziať na palubu a sú zakázané? Poďme si ich v krátkosti prejsť:
- Nápoje a iné tekuté potraviny s objemom nad 100 ml,
- alkohol, ktorý nie je zakúpený v bezcolnej zóne,
- nátierky, smotanové syry, džemy, jogurty s objemom nad 100 ml,
- ovocie a zelenina, ktoré majú tendenciu plesnivieť,
- zmrzlina, ľadová drť a kocky ľadu nie sú povolené, pokiaľ nie sú úplne zmrazené.
Pre viac informácií odporúčame navštíviť webovú stránku letiska v cieľovej destinácii.
Dúfame, že pri ďalšom lete nezomriete od hladu alebo smädu. Do destinácií, ako je Nórsko, sa určite oplatí pribaliť si jedlo z domu. Môžete tak ušetriť tisíce korún.
Našli ste v článku neaktuálnu informáciu? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu získate zľavový kód na ďalšiu objednávku so zľavou 10 %.
Vpred za dobrodružstvom,
Miška a Miňo
Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme Sme vášniví cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, aké ťažké je zbaliť sa na každú ďaľšiu dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť a ponúknuť vám cestovné doplnky všetkého druhu, ale aj rôzne cestovateľské vychytávky, ktoré urobia radosť vám aj vašim blízkym. |