10 najlepších tipov na dovolenku pri mori autom zo Slovenska

 tipy-na-destinace-ktere-mame-dostupne-autem-z-ceska

A je to tu znova. Ďalšia dovolenka a ďalšie pre vás ešte neprebádané destinácie na dosah. Možno ste si spomenuli na destinácie ako Egypt, Maroko, Dubaj alebo Maldivy. Ale aj v Európe máme destinácie, ktoré dokážu splniť aj tie najvyššie očakávania. Vydajte sa so svojím autom na dovolenku pri mori do jednej z 10 najlepších destinácií.

 

1. Poľsko | 9 - 10 hodín autom k moru zo Slovenska

Náš blízky severný sused a jeden z mála pobrežných štátov v strednej Európe má veľmi výhodný prístup k Baltskému moru. Okrem toho sa môže pochváliť atraktívnymi turistickými miestami, ako sú soľná baňa Wieliczka, zámok Krzyżtopór, ulica Piotrkowska alebo známe Mazurské jazerá.

Miestom, ktoré musíte navštíviť, je letovisko Leba, ktoré sa nachádza na pobreží Baltského mora v rovnomennom meste. Je súčasťou takzvanej Nekonečnej pláže. Odtiaľ je to už len kúsok k Helénskej kose, ktorý si určite zamilujú cyklisti. Cez celý polostrov vedie príjemná cyklotrasa, ktorá je vhodná pre jednotlivcov aj rodiny s deťmi.

Ak si chcete oddýchnuť, vždy je tu možnosť ísť do Kolobrzegu, kde sa nachádzajú skvelé kúpele. Samozrejme, musíme spomenúť aj letovisko Dziwnówek s krásnou piesočnatou plážou, ktoré tiež stojí za návštevu.

polsko-k-mori-autem-z-ceska

 

2. Nemecko | 10 hodín autom k moru zo Slovenska

Hoci Nemecko nepovažujeme za typickú letnú destináciu, zo Slovenska sa dá autom dostať na niekoľko pekných dovolenkových miest. Podobne ako Poľsko má prístup k Baltskému aj Severnému moru. To druhé je však niekoľkonásobne teplejšie, a preto si ho zamilujete. Hoci ceny tu nepatria k najnižším, navštívte aspoň najznámejšie miesta v okolí.

Za zmienku stojí najslnečnejšia pláž v Nemecku – pláž Binz. Nachádza sa na ostrove Rujana. Pláž je dlhá 60 km. Ak ste športovo založení, určite sa vám bude páčiť plážové letovisko Lubmin so širokou ponukou vodných športov, jazdou na koni, prechádzkami, malými túrami alebo aj rybolovom.

Nachádza sa tu aj pláž s názvom South Beach, ktorá sa považuje za najlepšie miesto na Fehmarne, kde môžete vyskúšať rôzne vodné športy. Ďalej musíme spomenúť pláž Boltenhagen. Táto pláž síce nie je až taká "populárna", ale vďaka tomu môžete mať v určitých denných hodinách priestor a pokoj len pre seba.

 nemecko-k-mori-autem-z-ceska

 

3. Dánsko | 13 - 14 hodín autom k moru zo Slovenska

Dánsko je krajina ležiaca na Jutskom polostrove severne od Nemecka. Vďaka mostu Öresundsbron má cestné spojenie so Švédskom cez niekoľko ostrovov. Hoci Dánsko patrí k chladnejším severským krajinám, nehľadajte tu rozsiahle možnosti lyžovania ani masívne skalné lezenie. Samotné Dánsko je takmer na 100 % nížinaté, ale vďaka tomu je ideálne na letnú dovolenku.

Ak máte radi more a kúpanie, vydajte sa sem počas nášho najhorúcejšieho leta. Navštívte napríklad Nyhavn, štvrť zo 17. storočia, ktorá vás určite nadchne. Či už radi rybárčite, alebo si chcete len zaplávať, prejsť sa po pláži a užiť si deň, nemali by ste vynechať pláž Svanemølle Beach. Ďalej sú tu ostrovy Fanø a Rømø, ktoré sú známe svojimi nekonečnými plážami.

A ak nie ste fanúšikom mora a dlhých pobreží, vždy môžete zamieriť do Kodane a navštíviť kráľovské záhrady alebo hrad Rosenborg.

dansko-k-mori-autem-z-ceska

 

4. Švédsko | 14 - 20 hodín autom k moru zo Slovenska

Ak ste už premýšľali, kam sa vybrať na dovolenku autom zo Slovenska, pravdepodobne ste nepomysleli na ďalšiu severskú krajinu – Švédsko. Bola by však veľká škoda vynechať ho z tohto zoznamu.

Asi najobľúbenejšou plážou je tu takzvaný Tylösand, ktorý si svoju slávu zaslúži hneď z niekoľkých dôvodov. Je dlhá 4 kilometre a nájdete na nej reštaurácie, golfové ihrisko a niekoľko barov. Skrátka pláž vhodná pre všetky vekové kategórie.

Ďalšou plážou, ktorá stojí za zmienku, je Skrea strand, čo je 2 km dlhá pláž s viac ako 1600 kabínkami. Počas letnej dovolenky nemôžete vynechať ani pláž Långholmen, ktorá sa nachádza len kúsok od jazera Mälaren.

Ak však nie ste fanúšikom pláží, vydajte sa do historického centra mesta Malmö, ktoré sa nachádza na juhu Švédska. Toto mesto je známe svojimi parkami, múzeami, ale napríklad aj najvyšším švédskym mrakodrapom Turning Torso. V Helsingborgu môžete navštíviť historický hrad Kronborg.

svedsko-k-mori-autem-z-ceska

 

TIP: Cestovné poistenie auta - prečo je také dôležité?

Jednou z mnohých výhod cestovného poistenia auta je cestná asistencia, ako napríklad oprava pneumatík, odťah, náhradné diely a mnoho ďalšieho. Ďalšou výhodou je napríklad aj zapožičanie náhradného vozidla, ak je vaše vozidlo nepojazdné.

Samozrejme, je toho viac - ubytovanie počas opravy vášho vozidla, ochrana pred stratou batožiny a ďalšie. Ak sa teda chystáte na dovolenku autom, cestovné poistenie vozidla je priam nevyhnutnosťou. Nehovoriac o komplexnom cestovnom poistení.

 

 

5. Francúzsko | 13 - 17 hodín autom k moru zo Slovenska

Francúzsko je jedným z najhorúcejších miest, kam sa môžete vydať autom k moru. Teploty tu v lete stúpajú až na 27 °C a teplota vody presahuje 20 °C.

Jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií je pláž Pampelonne, ktorá sa nachádza na Azúrovom pobreží s krištáľovo čistou vodou. Neďaleko sa nachádza ďalšia pláž Plage des Salins, známa svojou tyrkysovou vodou, ako aj pláž Paloma Beach.

Za zmienku však stoja aj ďalšie miesta. Napríklad mesto Biarritz s nádhernou architektúrou alebo letovisko Marseille s prekypujúcou kultúrou a krásnymi piesočnatými plážami.

francie-k-mori-autem-z-ceska

 

6. Taliansko | 11 - 17 hodín autom k moru zo Slovenska

Ach, to Taliansko – krajina jedla a historických pamiatok, kde letné teploty stúpajú na 30 °C a teplota vody na 26 °C. Každý si tu zamiluje vynikajúcu taliansku kuchyňu. Nie je náhoda, že sme Taliansko za posledné 2 roky navštívili 5-krát.

Ak hľadáte krásny kus pobrežia s ešte krajším mestom, Amalfské pobrežie je pre vás to pravé. Cinque Terre je pobrežná skalnatá oblasť s niekoľkými dedinkami priamo pri Ligúrskom mori. Musíme spomenúť aj Portofino, malebnú rybársku dedinku na Talianskej riviére, alebo Tropeu, skalnaté mesto na Tyrhénskom pobreží. Dajte nám vedieť v komentároch, ktoré talianske mestečko ste navštívili autom zo Slovenska?

italie-cinque-terre-k-mori-autem-z-ceska

 

7. Chorvátsko | 7 - 10 hodín autom k moru zo Slovenska

Prichádzame do najobľúbenejšej letnej destinácie Čechov - Chorvátska. Prečo je však také obľúbené? Kvôli vyšším teplotám nad 25 °C (v lete až 30 °C)? Alebo kvôli priezračnému Jadranskému moru, jazyku či ľuďom? Hádam je to kombinácia všetkého. Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že sme sa na našej ceste po Chorvátsku a počas návštevy Plitvických jazier cítili veľmi dobre.

Za návštevu určite stojí Rovinj – prístav a mesto, ktoré sa považuje za najromantickejšie a najmalebnejšie mesto na celej Istrii. Lákajú vás historické mestá, starobylé ruiny a krásne pláže? Potom navštívte mesto Zadar, vzdialené 200 km južne od Záhrebu. Nájdete tu napríklad aj Trogir, krásne prímorské kúpeľné mesto na pobreží Jadranského mora, alebo Pulu, hospodársky prosperujúce mesto s niekoľkými plážami.

Prípadne sa môžete vydať na južný cíp Chorvátska, do mesta Dubrovník. Odtiaľ to však budete mať 10 hodín cesty.

chorvatsko-k-mori-autem-z-ceska

 

8. Bulharsko | 14 hodín autom k moru zo Slovenska

 

Bulharsko, vzdialená krajina na Balkánskom polostrove, má tiež čo ponúknuť. Krásne pobrežie Čierneho mora, nízke ceny a divokú prírodu. V posledných rokoch rastie aj záujem o dovolenku v Bulharsku. A hoci táto krajina nepatrí medzi najbližšie destinácie, cesta k moru zo Slovenska do Bulharska môže byť celkom dobrodružná.

Varna, prezývaná "hlavné mesto mora Bulharska", je najväčší bulharský prístav s pôvabným starým mestom a scénou prekypujúcou životom. Rušné Slnečné pobrežie s nočným životom a atrakciami je ideálne pre mladých, zatiaľ čo historické letovisko Nesebar s pamiatkami UNESCO je skôr relaxačnou destináciou. Ďalšou malebnou plážou je Irakli pludmale (Irakli Beach), ktorá sa nachádza asi 15 km od Slnečného pobrežia.

bulharsko-k-mori-autem-z-ceska

 

9. Grécko | 13 - 17 hodín autom k moru zo Slovenska

Pre znalcov spomenieme aj 18 hodín vzdialené Grécko. Záleží však na tom, o ktorej destinácii uvažujete. Grécko s priezračnou vodou a bielym pieskom má pravdepodobne jedny z najkrajších pláží na svete. Pre každého, kto sa rád kúpe v mori, potápa a opaľuje na pláži, bude Grécko tou správnou voľbou.

Pláž Egremni je jednou z najkrajších pláží na tomto polostrove. Pláž Voidokilia je dokonca v niektorých rebríčkoch označovaná za najkrajšiu pláž na svete. Nachádza sa 10 km severne od mesta Pylos a je známa aj svojím tvarom "Omega". Ďalším zálivom obklopeným zelenými kopcami na polostrove Peloponéz je polostrov Chalkidiki, ktorý ponúka výhľad na malebné mestečká, krásne piesočné pláže a turistické aktivity pre všetky vekové kategórie.

 recko-k-mori-autem-z-ceska

 

 

10. Španielsko | 20 hodín autom k moru zo Slovenska

Ak vám nevadí sedieť celý deň v aute a cestu do cieľovej destinácie si naplánujete s niekoľkými zastávkami, dovolenka v Španielsku môže mať tiež zmysel. Vyskúšajte miestnu paellu, tapas alebo churros a vychutnajte si leche leche s výhľadom na tyrkysové Baleárske more.

Ak ste fanúšikom krásnych pláží, vyberte sa na Costa del Sol v Andalúzii alebo na Costa Brava v Katalánsku. Návšteva Benidormu môže osviežiť vašu letnú dovolenku pri mori. Alebo sa prejdite po historických hradbách Malagy, vychutnajte si nádherný výhľad na more, navštívte slávnu katedrálu La Manquita alebo si prezrite bohatú zbierku umeleckých diel malackého rodáka Pabla Picassa.

Samostatnou kapitolou je návšteva Barcelony, o ktorej sme napísali ďalší článok. O našom 4-dňovom dobrodružstve v Andalúzii si môžete prečítať aj v samostatnom článku.

spanelsko-andalusie-k-mori-autem-z-ceska

 

Cestovanie autom je pre mnohých ľudí veľkou vášňou a zdrojom nezabudnuteľných zážitkov. Najdôležitejšou výhodou však je, že cestovanie autom vám dáva slobodu zastaviť sa, kdekoľvek sa vám zachce. A vy ste pánom svojho času. Rozhodnite sa teda ešte dnes a vyrazte na svoju ďalšiu dovolenku autom napríklad do Chorvátska alebo Talianska.

 

Našli ste v článku neaktuálnu informáciu? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu získate zľavový kód na ďalšiu objednávku so zľavou 10 %.

 

Vpred za dobrodružstvom,

Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk