Dovolenka v Albánsku: sprievodca letenkami, ubytovaním a dopravou

 ksamil-albanie-dovolena

Albánsko dlho bolo, a ešte stále je, nedocenenou dovolenkovou destináciou. Ale jej nádherné pláže, priezračná voda a príjemní ľudia to rýchlo menia. Navyše oproti severným a západným krajinám je pre nás finančne veľmi dostupná. S našimi tipmi si uľahčíte plánovanie vašej ďalšej snovej dovolenky.

 

1. Albánsko a letenky

Priamym letom z Prahy do Tirany začal lietať Ryanair až v septembri. Cena letenky môže byť aj pod 125 eur. Ešte lacnejším variantom pre vás môže byť let s prestupom, kedy sa dokážete dostať pokojne na 83 eur. My sme si vybrali let priamo v deň štátneho sviatku, kedy ešte bohužiaľ nelietal priamy let z Prahy, a to z Wroclawi za 108 eur.

TIP: Hoci vám do Albánska stačí iba občiansky preukaz, vezmite si aj pas. Veľmi vám to urýchli priechod pri pasových kontrolách.

 

letenky-albanie-tirana

 

2. Ako sa dostať z letiska v Tirane do centra

Pokiaľ si nebudete požičiavať auto priamo na letisku, do mesta sa dostanete buď taxíkom alebo autobusom. Uber bohužiaľ v Albánsku ešte nefunguje, ale jeho obdobou môže byť napríklad Merr taxi, kde si vopred môžete zistiť cenu a nikto vás tak neoberie o peniaze. Ďalším, asi najlacnejším variantom je UPs Taxi. Cesta taxíkom vás vyjde od 10 do 25 €, záleží akú spoločnosť si vyberiete.

Úplne najlacnejším variantom je klasický autobus. Shuttle bus s názvom Rinas Express vás zavezie do centra mesta, kúsok od Skanderbeg námestia, na zastávku. Jednosmerný lístok vás vyjde na 400 ALL (4 €). Lístok si kúpite priamo u vodiča. Pokiaľ nebudete mať ešte zamenené albánske leky, môžete pohodlne platiť v eurách. Autobus jazdí každú hodinu od 7:00 do 2:00 do rána. Cesta trvá cca 30 minút. Autobusovú zastávku na letisku nájdete po ľavej strane, hneď ako opustíte príletovú halu.

autobus-doprava-tirana

 

3. Albánsko a doprava

Aby ste si Albánsko užili a mohli sa pozrieť aj do zákutia tejto krajiny, najlepším variantom je požičanie auta. Nás auto vyšlo na 4 dni 75 eur. Benzín aj naftu odporučíme tankovať u benzínových púmp Felequi alebo Krasniki. Vypozorovali sme ich ako najlacnejšie.

TIP: Na cestách buďte obzvlášť obozretní. Hoci v Albánsku platia rovnaké cestné pravidlá ako u nás, domáci ich vôbec nedodržiavajú.

 

TIP 2: Prednosť na priechodoch pre chodcov sa v Albánsku zatiaľ veľmi nechytila. Preto buďte aj ako chodci veľmi opatrní.

 

auto-doprava-albanie

 

4. Albánsko a ubytovanie

Ubytovanie je jedna z najlacnejších vecí, na ktorej môžete na svojej dovolenke v Albánsku ušetriť. Krásny hotel v centre mesta zoženiete za 10 €/noc/osoba. Pokiaľ budete cestovať autom, v Tirane veľmi odporúčame nájsť si ubytovanie s parkovaním. Najjednoduchším variantom, ako si zaobstarať ubytovanie, je cez Booking alebo Airbnb.

ubytovani-albanie-zapakuj

 

5. Albánsko, jedlo a pitie

Tradičné pokrmy, ktoré určite musíte ochutnať sú napríklad: burek, v Albánsku známy ako byrek. Najobľúbenejší je byrek gjizë (syrový burek). Známa je aj Musaka. Dočkáte sa tam aj sladkej baklavy alebo Petully (taká verzia našich šišiek).

Z alkoholu by sme asi vypichli rakiju, taká naša pálenka. A ak ste milovníkmi piva určite ochutnajte pivo Korca alebo Tirana.

jidlo-albania

jidlo-ceny-v-albanii

 

6. Albánsko a peniaze

V Albánsku s kartou veľmi nepochodíte. Vezmite si so sebou eurá, zaplatíte aj nimi. Na mieste si ich prípradne zameníte za albánske leky. 1 eur=100 ALL (albánsky lek). Pokiaľ budete platiť v eurách, počítajte s tým, že vám budú vracať miestnu menu.

penize-albansky-lek-all

 

7. Albánsko, internet a SIM karta

Albánsko, žiaľ, nie je súčasťou EÚ a neplatí tu klasický roaming. Preto si musíte kúpiť ich miestnu SIM kartu. Našťastie existuje niekoľko variantov, ktoré nie sú nijak drahé a vy si môžete vybrať podľa dĺžky svojho pobytu.

SIM kartu si môžete zaobstarať u troch operátorov – Vodafone, One Telecommunications Albania alebo ALBtelecom. Pri kúpe SIM karty budete potrebovať doklad totožnosti, aby si vás zaregistrovali. Každý operátor má k dispozícii niekoľko balíčkov s rôzne veľkým objemom dát. Najlepšie internetové pokrytie v krajine má Vodafone a One.

Ponuka operátora Vodafone::

 • 40 GB dát na 15 dní, cena: 2 300 ALL
 • 100 GB dát na 21 dní, cena: 2 900 ALL

Ponuka operátora One:

 • 1 GB dát na 30 dní, cena: 1 000 ALL
 • 10 GB dát na 30 dní, cena: 1 500 ALL
 • 25 GB dát na 30 dní, cena: 1 800 ALL
 • 34 GB dát na 30 dní, cena: 2 100 ALL

sim-karta-albanie 

8. Kedy navštíviť Albánsko

Sezónu v plnom prúde zastihnete v Albánsku medzi júnom a augustom. Mesiace máj a september sú už menej vyťažené, ale tým pádom aj s menej turistami a davmi ľudí na plážach. Záleží, čo preferujete a či si chcete užiť poriadne slniečko alebo radšej menší počet turistov.

My sme Albánsko navštívili na konci septembra a stále sa dalo ešte kúpať. Problém mesiacov mája a septembra môže byť, že ešte nie sú, respektíve už nie sú, otvorené niektoré reštaurácie, hotely a iné sezónne aktivity. Na to si človek musí dať pozor. Nám sa stalo, že v reštaurácii už nevarili všetko, čo mali na jedálnom lístku, pretože sa už chystali na „zazimovanie“ reštaurácie.

 

9. Koľko dní stráviť v Albánsku

Aby ste si Albánsko užili naozaj so všetkým, ideálny čas na návštevu je tak 14 dní. Stihnete kúpačky, mestečká, treky a dokonca aj horúce pramene. Ak by ste sa radi váľali len pri mori, postačí vám aj týždeň. My sme si do Albánska zaskočili len na skok, keď sme precestovali niekoľko pláží, mestečiek a hlavné mesto Tirana. Ale aj to sa dá stihnúť za 4 dni.

 

10. Koľko nás stáli 4 dni v Albánsku (prepočítané na 1 osobu):

Letenky + Flixbus do Wroclawi: 150 eur

Ubytovanie: 32,5 eur

Doprava (auto, benzín, parkovanie): 77 eur

Jedlo: 76 eur

Suveníry: 5,5 eur

SIM karta: 11,5 eur

CELKEM: 352,5 eur

 

Zhrnutie toho najdôležitejšieho

Pokiaľ stále váhate, či je pre Vás Albánsko ideálne, mrknite na náš článok – Čo vidieť v Albánsku za 4 dni. A pokiaľ nie ste plážové typy, určite vás poteší, že v Albánsku môžete absolvovať množstvo trekov, ktoré vás nabijú energiou.

 

To najdôležitejšie, čo vidieť v Albánsku:

 • Hlavné mesto Tirana
 • Mestečko Berat
 • Mestečko Gjirokastër
 • Mestečko Vlorë
 • Hrad Kruja
 • Pláž Dhërmiu
 • Pláž Gjipe
 • Pláže Himare
 • Mestečko a pláž Ksamil
 • Syri i Kaltër (The Blue Eye)
 • Valbonë
 • Jezero Komani
 • Národný park Valbona Valley

 

Namazgah Mosque

albanie-tirana-mesita

 

Berat

berat-albanie-mesto

 

Ksamil

ksamil-plaz-albanie-dovolena-zapakuj

 

Pláž Gjipe

plaz-albanie-top-zapakuj

 

Našli ste v článku neaktuálnu informáciu? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu získate zľavový kód na ďalšiu objednávku so zľavou 10 %.

 

Vpred za dobrodružstvom,

Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk