Dovolenka na Islande: sprievodca letenkami, ubytovaním a dopravou

letenky-ubytovani-jidlo-penize-island-zapakuj

Ostrov ohňa a ľadu. Určite ste už toto označenie spojené s Islandom počuli. Navštíviť tento ostrov bol náš sen už niekoľko rokov. A hoci nám naše snahy navštíviť Island zmaril napríklad covid alebo zrušený let, my sa nevzdali a bojovali ďalej. A ako sa hovorí do tretice všetkého dobrého, aj my sme sa na ostrov dostali, a to v septembri 2023.

Bývanie na Islande na divoko vám môže ušetriť veľa peňazí. Inšpirujte sa našou cestou, ako sa snažiť čo najviac ušetriť.

 

1. Island a letenky

Priamym letom na Island sa dostanete z Vídně se společností Austrian nebo Wizz Air nebo z Prahy so spoločnosťou Fly Play alebo Icelandair za 4 hodiny. Lacnejším variantom sú lety s prestupom, ktoré vám napriklad zaistia Ryanair, WizzAir či EasyJet. S prestupovým variantom počítajte, že vás cesta vyjde minimálne na 10 hodín letu.

letenky-island-zapakuj

 

2. Island a doprava

Po Islande nemôžeme odporučiť nič iné ako požičanie vlastného auta. Keďže sa odporúča vybrať o niečo silnejšie auto, ideálne 4x4, táto položka bude patriť medzi tie najväčšie. Nás auto, Dacia Duster vyšlo na 10 dní 980 EUR. Rezerváciu sme robili takmer pol roka dopredu.

auto-cestovani-po-islandu-zapakuj

TIP: Ihneď po kúpe letenky rezervujte auto. Bez auta sa na Islande nezaobídete a vďaka včasnému nákupu ušetríte veľa peňazí.

 

Ako vybrať auto?

Výber auta si dobre premyslite. Záleží na období, kedy Island navštívite, na počasí a na trase, ktorú plánujete. V jednoduchosti povedané, budete sa rozhodovať pravdepodobne medzi 3 typmi áut:

 • Economy auto s pohonom 2 kolies (najčastejšie Toyota Yaris, Toyota Aygo, Kia X-Ceed, Kia Ceed) = ak idete iba ring road, nejdete F-road
 • Menšie 4x4 auto (Dacia Duster 4x4, Suzuki Vitara 4x4, Kia Sportage 4x4, Jeep Renegade 4x4, Toyota Rav4, Jeep Compass 4x4) = ring road, F-road, bez prejazdu cez rieky
 • Stredne veľké 4x4 auto (Land Cruiser, Toyota Hilux) = vrátane vyššie spomínaného možnosť aj prejazdov cez rieky
 • Veľké 4x4 auto (Land Rover Defender) = možnosť prejazdov aj cez väčšie rieky.

4x4-obri-auto-island-zapakuj

Najlacnejšie prenájom áut si môžete zaistiť od domácich obyvateľov cez stránku Carrenters.is. Ponúkajú tu svoje autá, ktoré aktuálne nevyužívajú. Pri hľadaní auta sme však narazili aj na niekoľko spoločností, ktoré ponúkali aj zaujímavé ceny – Orange car rental, North Bound alebo Go Iceland. My sme nakoniec zvolili Lagoon Car Rental, aj pretože malo aktuálne k dispozícii za výbornú cenu auto Dacia Duster 4x4.


Poistenie auta

Poistenie auta je na Islande prakticky samozrejmosťou. A aj keď to nie je najmenšia položka, nepodceňujte to. Nemusíte sa riadiť nami, ale my sme sa rozhodli vziať si 2 najdôležitejšie poistenie – CDW poistenie proti kolízii a Gravel protection (poistenie proti štrku). Vzhľadom na to, že aktuálne nebola na Islande žiadna sopka chrliaci popol, rozhodli sme sa nevyužiť Sand and Ash Protection (poistenie proti lietajúcemu popolu), ani Theft protection (poistenie proti krádeži).

TIP: Akonáhle budete mať polovicu nádrže, tankujte. Benzínových púmp je na ostrove ako šafranu. Môže sa vám pokojne stať, že na žiadnu nenarazíte pokojne 2 hodiny.

 

Parkovanie

Stiahnite si parkovaciu aplikáciu Parka pre Apple i Android. Táto aplikácia vám hlavne na juhu ostrova, kde sa nachádza najviac platených parkovísk, zjednoduší život. Jednoduchým kliknutím alebo naskenovaním QR kódu zaplatíte za parkovanie počas minúty. Ceny za parkovanie sa pohybujú od 800 do 1 000 ISK, v prepočte od 5,5 do 7,5 EUR. 

 

3. Island a ubytovanie

Na Islande môžete spať v hoteloch aj v hosteloch, ktoré bežne nájdete cez Airbnb alebo Booking.com. Obľúbeným variantom je ale aj spanie v kempingoch. Či už v karavane, aute alebo klasicky v stane.

kempovani-island-ubytovani-zapakuj

Kempy sú super v tom, že vo väčšine prípadov máte v cene aj sprchu a záchod a väčšinou aj miestnosť na varenie, častokrát aj s kuchynským vybavením. Ideálnym variantom je stiahnuť si mapu kempov, ktorá sa vám priamo naimportuje do Google máp. Mapu kempingov Islandu stiahnete tu.

Pokiaľ plánujete na Islande stráviť viac ako 7 dní, vyplatí sa vám v lete tzv. Camping card, ktorá vám zaistí ubytovanie vo vybraných kempoch. Cena je v septembri 2023 179 € a kartu si môžete objednať tu.

jidelna-kemp-island-zapakuj

Za určitých podmienok môžete okrem juhu Islandu spať aj mimo kempingov. Musíte však dodržať nasledujúce pravidlá:

 • Od roku 2015 je prísne zakázané spať v obývaných oblastiach bez súhlasu majiteľa pozemku v aute, obytnej dodávke, aute so stanom alebo karavanu.
 • Blízko verejných komunikácií av neobývaných oblastiach je možné kempovať (v aute, v stane a pod.) na jednu noc. Ale iba v prípade, že sa v blízkosti nenachádza žiadny kemp, ani ceduľa, ktorá by kempovanie zakazovala.
 • Pri kempovaní v campervane, karavane, prívese alebo aute 4x4 sa stanom na streche môžete prespávať na celom Islande iba v kempe.
 • Zákaz parkovania v národných parkoch Þingvellir, Vatnajökull a Snæfellsjökull a na miestach Álafoss, Dimmuborgir, Dyrhólaey, Fjallabak, Hverfjall, Kirkjugolf, Mývatn a Jökulsárgljúfur.

Od roku 2017 je na Islande striktne zakázané kempovať mimo kempy na celom južnom pobreží ostrova!

TIP: Zistite si vopred, či je vo vybranom kempe kuchynský riad, resp. kuchynka. Vďaka tomu si budete môcť uvariť teplú polievku a tým sa zahriať. Verte, že to v daždivom počasí na Islande oceníte.

 

4. Island jedlo a pitie

Vzhľadom na to, že Island patrí k najdrahším krajinám, pripravili sme sa na najhoršie a vzali si jedlo so sebou. Naše bohaté zásoby sme aj tak doplnili návštevou miestnych reštaurácií, kde sme si 2x dopriali burger :D

jidlo-island-zapakuj

Aby ste mali prehľad o tom, čo koľko stojí, porovnali sme pre vás niekoľko vecí v tých najlacnejších obchodoch. Celkom nás prekvapilo, že niektoré produkty boli na tom cenovo podobne ako u nás. Väčšina sa však pohybovala na násobne vyšších hodnotách. Našťastie sa našli aj také, ktoré boli dokonca lacnejšie (napríklad naša závislosť – čokoláda Milka za 1,3 EUR (po prepočte) alebo čokoládové Alpro mandľové mlieko 1 l za 2,4 EUR).

 • 2 l vody vás vyjde okolo 1,5 EUR
 • Plechovka piva Pilsner 0,8 EUR
 • Plynová bomba na kempování 6,8 EUR
 • Coca Cola 2 litry za 2,4 EUR
 • Žvýkačky Orbit Extra 25 ks za 1,9 EUR
 • Burgr v restauraci – 450 – 22,4 EUR

Na okružnej jazde Islandom odporúčame nakúpiť dostatok vody. Hlavne pokiaľ budete zachádzať aj do centrálnej časti ostrova, môže sa vám stať, že nejakú tú dobu nenarazíte na žiadny obchod.

jidlo-piti-island-zapakuj

TIP: Najlacnejší obchod je Bonus. Oproti mini obchodom ušetríte až polovicu. Ďalej je potom výhodný aj obchod Kronan, prípadne Netto.

 

5. Bezpečnosť na Islande

Island patrí celosvetovo medzi najbezpečnejšie krajiny. Čo vám však môže vašu cestu skomplikovať je počasie. Pokiaľ cestujete na Island mimo letného obdobia, sledujte stránky road.is a safetravel.is, ktoré vám prezradia spoľahlivé informácie o aktuálnej zjazdnosti ciest. Obzvlášť pokiaľ nemáte auto 4x4, na tejto stránke sa dozviete, či je cesta vhodná aj pre menšie autá.

 

6. Kedy navštíviť Island?

Odpoveď na otázku „Kedy je najlepšie navštíviť Island“ nie je jednoznačná. V prvom rade záleží na tom, ktorú stránku Islandu chcete vidieť a zažiť.

Asi najlepším variantom je polovica mája, resp. polovica septembra, kedy sa sezóna láme z islandského leta do zimy a naopak. Výhodou tohto obdobia je, že sa bez väčších problémov (samozrejme ideálne s autom 4x4) dostanete aj do stredu ostrova.

termalni-prameny-island-zapakuj

My sme vyrazili v polovici septembra, vďaka čomu sme mali možnosť vidieť aj polárnu žiaru, ktorá v tomto období začína na nebi čarovať. V septembri však už nenarazíte na papuchalky, ktoré sú na ostrove iba do augusta.

Ceny sú v tomto období o niečo nižšie a zároveň na jednotlivých miestach už nenarazíte na také veľké davy turistov. Pozor však na to, že niektoré kempingy majú otvorené iba do augusta, max polovice septembra. Teplota sa na juhu ostrova pohybovala okolo 10 stupňov, zatiaľ čo na severe okolo 3 °C.

pocasi-island-zapakuj-clanek

Ak ste skôr teplomilnejší človek a chcete si užiť Island pohodlne aj v stane, rozhodne odporúčame skôr islandské leto, ktoré je tu medzi júnom a augustom. Sezóna je v plnom prúde, všetky služby plne dostupné a na všetky miesta sa dostanete autom prakticky bez obmedzenia. Kvôli obrovskému záujmu o všetky služby sú však ceny nastavené krapet vyššie. O väčší krapiet. Počítajte zároveň s tým, že v tomto období neuvidíte polárnu žiaru. Naopak, môžete sa tešiť na symbol Islandu - papuchalky.

V zime je Island úplne iná krajina. Zasnežené pláne a biele kopce vidíte všade okolo seba. Zároveň máte prakticky 100% šancu vidieť polárnu žiaru. Spanie vonku v stane veľmi neodporúčame J Väčšina kempov je prakticky zatvorená. Ak ste ale otrlé polárne líšky, odrádzať vás od toho určite nebudeme :)

 

7. Koľko dní stráviť na Islande

Minimálny počet dní je určite 7. Za túto dobu stihnete obísť ostrov a vidieť tie najzaujímavejšie miesta, ako napríklad Strokkur Gejzir, vodopády Selfoss a Gullfoss, jazero Mývatn alebo Reykjavik. My sme strávili na Islande 10 dní a vďaka tomu sme niekoľkokrát stihli zájsť aj do stredu ostrova. Samozrejme na každú dovolenku by človek potreboval týždne a týždne :D Za nás by sme povedali, že je Island ideálny na 10-14 dní.

 

8. Koľko nás stálo 10 dní na Islande (prepočítané na 1 osobu):

Letenky: 298,7 EUR (priamy let, jedna letenka bola zakúpená bez batožiny, jedna s odbavenou batožinou)

Ubytovanie: 148,3 EUR (3x spanie mimo kemp, 4x spanie v kempe, 3x spanie v hosteli)

Doprava celkom: 741,6 EUR

 • Požičanie auta: 490 EUR
 • Benzín: 215,4 EUR
 • Parkovanie: 36,2 EUR

Jedlo a pitie celkom: 176,3 EUR

 • Jedlo dovezené z Česka: 68,4 EUR
 • Jedlo nakúpené na Islande: 107,9 EUR

Vstupy celkom: 428,7 EUR

 • Termálne pramene: 80,2 EUR (11 790 ISK)
 • Ľadovec Katla Ice Cave: 190 EUR (27 900 ISK)
 • Pozorovanie ľadovcov z vody (Zodiac tour): 94,5 EUR (13 900 ISK)
 • Veľryby (z Husavík, Moby Dick): 64 EUR (9 400 ISK)

Suveníry: 11,8 EUR

Záchody: 1,5 EUR

CELKEM: 1 806,9 EUR

 

9. Zhrnutie toho najdôležitejšieho

Pokiaľ sa rozhodnete ísť na Island, čo odporúčame všetkými dvadsiatimi prstami, určite je dôležité si rozmyslieť v akom období chcete ísť, aký rozpočet máte a čo chcete vidieť. Každé obdobie prináša niečo krásne a iné zážitky. Nezabudnite, že sa na Island musíte pripraviť aj z praktického hľadiska – kvalitné vrstvené oblečenie je tu podmienkou. Hoci sme sa na to pripravili, nakoniec naše oblečenie nebolo také kvalitné, ako sa zdalo. Silný dážď a vietor vás tu neminú v žiadnom ročnom období.

A teraz už s chuťou do toho a začať plánovať, čo navštíviť :)

polarni-zar-island-zapakuj

ledovec-island-zapakuj

vodopad-nejvetsi-island-zapakuj

vodopad-island-zari-zapakuj

Našli ste v článku neaktuálnu informáciu? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu získate zľavový kód na ďalšiu objednávku so zľavou 10 %.

 

Vpred za dobrodružstvom,

Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk