10 najkrajších rakúskych jazier pre ideálnu dovolenku

hallstat-jezero-rakousko-zapakuj

Najkrajšie rakúske jazerá sú od Slovenskej republiky vzdialené, čo by kameňom dohodil. Začnite si vyberať ubytovanie, vaša dovolenka v Rakúsku sa práve začína! Oblasti ako Korutánsko, Tirolsko alebo Horné Rakúsko vás nenechajú dlho kľudnými.

Nech už sa do Rakúska vyberiete v ktoromkoľvek ročnom období, tyrkysovo sfarbené jazerá vám vyrazia dych. Vybrali sme pre vás 10 najlepších jazier vrátane najteplejšieho jazera v Rakúsku, najväčšieho jazera v Tirolsku v regióne s najväčším počtom jazier v Rakúsku - Korutánsku. Ak ste vášnivým cyklistom, všetky jazerá sa dajú obkrúžiť aj na bicykli.

Poďme sa teda spoločne pozrieť na 10 rakúskych jazier, ktoré sme pre vás vybrali.

 

1. Jazero Achensee | Tirolsko

Jedno z najväčších jazier v Rakúsku sa nachádza len 45 minút od Innsbrucku. Smaragdovo zelená, krištáľovo čistá voda láka turistov z celého sveta. Keďže sa toto rakúske jazero nachádza v horskej oblasti, voda zostáva chladná aj v lete, keď jej teplota dosahuje približne 20 °C. Jazero Achensee je však stále obľúbené pre športové aktivity, ktoré tu môžete zažiť. Môžete sa tu venovať člnkovaniu, windsurfingu, surfovaniu, plachteniu, potápaniu alebo relaxačnej jazde na vodnom bicykli.

jezero-achensee-rakousko-zapakuj

 

2. Jazero Hallstättersee | Horné Rakúsko

Pravdepodobne najturistickejším jazerom v Rakúsku je jazero Hallstättersee. Nachádza sa tu takzvané "insta-place", obľúbené najmä pre svoj kostolík, ktorý dokonale dopĺňa pestrú flóru. Jazero s hĺbkou 125 metrov je ideálne na kúpanie, potápanie alebo člnkovanie. Môžete si tu však prenajať aj kajak alebo kanoe. Ak plánujete navštíviť Halštat v hlavnej letnej sezóne, príďte pred 9. hodinou ráno alebo po 18. hodine večer. Vyhnete sa tak nepríjemným davom.

hallstat-jezero-rakousko-zapakuj

 

3. Jazero Attersee | Horné Rakúsko

Ak hľadáte menej turistické a rovnako čarovné jazero, vyberte sa k jazeru Attersee v Hornom Rakúsku. Toto jazero sa považuje za jedno z mála miest, kam chodia miestni obyvatelia. Vďaka tomu je tu pohodlné a bezplatné parkovanie, žiadne vstupné, lezecká stena, tenisové kurty a šmýkačky. Môžete si tiež prenajať loď a preskúmať panenské vody na vlastnú päsť.

Jazero Attersee sa nachádza v rakúskom regióne Salzkammergut a je najväčším jazerom v krajine. Jeho voda je taká čistá a priezračná, že môžete vidieť až do hĺbky 25 metrov, čo z neho robí raj pre potápačov.

jezero-Attersee-Horní-Rakousy-zapakuj

 

4. Jazero Wolfgangsee | Salzburg, Horné Rakúsko

Jazero Wolfgangsee obklopené lesmi, lúkami a horami sa nachádza na hranici medzi Horným Rakúskom a Salzburgom. Je obklopené malebnými starými dedinami a mestečkami vrátane Saint Wolfgang a Saint Gilgen (jedna z najlepšie situovaných vyhliadkových terás v tomto meste a rodisko Mozartovej matky), ktoré určite stoja za návštevu. Za jeden deň môžete ľahko absolvovať prehliadku miest a nasať atmosféru jazera. Môžete sa venovať aj adrenalínovým aktivitám, ako je vodné lyžovanie, ďalšie vodné športy alebo rovno parasailing.

Jezero-Wolfgangsee-salcbursko-zapkuj

 

5. Jazero Mondsee | Horné Rakúsko

Jazero Mondsee (slovensky Mesačné jazero) sa považuje za najteplejšie jazero v Rakúsku. V letných mesiacoch dosahuje teploty až 28 stupňov. Nachádza sa tu najväčšia škola surfovania a plachtenia v celom nemecky hovoriacom regióne. Toto miesto sa preslávilo v roku 2015, keď sa tu natáčal James Bond.

Ak ste skôr fanúšikom pešej turistiky alebo cyklistiky, môžete si tu užiť až 100 km trás. Jazero Mondsee môžeme odporučiť aj ako ideálny typ rodinnej dovolenky s deťmi. Najmä ak návštevu jazera spojíte s návštevou neďalekého Salzburgu.

Jezero-Mondsee-Horní-Rakousy-zapakuj

TIP: Najlepší výhľad na jazero Wolfgangsee a na jazerá Attersee a Mondsee si môžete vychutnať na vrchole Schafberg. Môžete sa vydať na vyhliadkovú jazdu na Schafbergbahn, jednej z najstarších parných ozubnicových železníc na svete, ktorá vedie zo St. Wolfgangu do výšky 1 200 metrov.

 

6. Jazero Zell am See | Salzburg

Zell am See alebo Zellersee je ďalšou pravou rakúskou dovolenkovou destináciou, kde budete chcieť stráviť svoju ďalšiu dovolenku. Či je zima alebo leto. Názov jazera pochádza zo susedného mesta Zell am See, v ktorom sa nachádza nádherný hrad zo 16. storočia a obrovský románsky kostol. Jazero je obklopené majestátnymi horami, korunovanými ľadovcom Kitzsteinhorn, na ktorom sa môžete celoročne sánkovať alebo lyžovať. Takže ráno môžete vyraziť na zjazdovku a večer sa kúpať v jazere.

Jezero-Zell-am-See-salcbursko-zapakuj

 

7. Jazero Klopeiner See | Korutánsko

Jazero Klopeiner See sa tiež považuje za jedno z najteplejších jazier v Rakúsku. Niektoré zdroje dokonca tvrdia, že toto jazero je najčistejšie a najteplejšie v celej krajine. Je to spôsobené aj tým, že ide o jedno z menších, ale teplejších jazier, ktoré v lete dosahuje až 27 °C. Sú tu vynikajúce možnosti na surfovanie, jazdu na koni, tenis, golf, cyklistiku a pešiu turistiku.

Jezero-Klopeiner-See-Korutany-zapakuj

 

8. Jazero Traunsee | Horné Rakúsko

Ďalším "naj" je jazero Traunsee, ktoré je s hĺbkou 191 metrov najhlbším jazerom v rakúskych Alpách. Návštevu tohto miesta môžete spojiť s návštevou mesta Gmunden, v ktorom sa nachádza továreň na výrobu keramiky a stredoveký hrad Orth. V Gmundene si môžete prenajať elektrický čln (za 17,50 €/hod.) a plaviť sa okolo hradu, aby ste naplno spoznali jeho krásu. Na jazero je najlepší výhľad z najvyššieho vrchu v oblasti, Traunsteinu. Ak sa chcete radšej pokochať výhľadom na túto horu, vyberte sa do malebnej rakúskej dedinky Traunkirchen.

Jezero-Traunsee-Horní-Rakousy-zapakuj

 

9. Jazero Wörthersee | Korutánsko

Piate najväčšie rakúske jazero sa nachádza hneď za mestom Klagenfurt. Jazero je známe svojou 300 metrov dlhou plážou so 133 metrov dlhým toboganom. Toto miesto je obľúbené najmä medzi mladými ľuďmi, pretože sa tu v sezóne konajú plážové párty. Je to jedno z najteplejších jazier (v lete dosahuje teploty až 27 °C) a je obklopené niekoľkými barmi, reštauráciami a kaviarňami. Vychutnajte si nádherný západ slnka nad jazerom, popíjajte ovocný koktail a počúvajte vlny, ako sa teplé slnečné svetlo odráža od vody.

jezero-worthersee-rakousko-zapakuj

 

10. Faakerské jazero | Korutánsko

Jazero Faaker See je jednou z najatraktívnejších letných dovolenkových destinácií v Korutánsku. Je to vďaka príjemnej teplote vody (až 26 °C), výhľadom na Alpy, malebným lesom a pohorím Karawanken. Jazero sa nachádza na polceste medzi Viedňou a Benátkami, takže je skvelým miestom na zastávku na ceste na juh. Ak nechcete len relaxovať, môžete si prenajať plachetnicu, kajak alebo motorový čln. Nehovoriac o tom, že Faaker See je známe ako jazero s pitnou vodou.

Jezero-Faaker-See-rakousko-zapakuj

 

BONUS: Neziderské jazero | Burgenland

Veľmi špecifickým miestom je jazero v najvýchodnejšej a tretej najmenšej rakúskej spolkovej krajine, 50 km od Viedne. Je to jedna z najväčších sladkovodných nádrží s priemernou hĺbkou len 1 m. Pozorovatelia vtáctva tu nájdu viac druhov vtákov ako na ktoromkoľvek inom vnútrozemskom jazere v Európe a milovníci vína môžu ochutnať rôzne miestne vína. V okolí vody sa nachádza niekoľko malebných miest, najmä Illmitz, Podersdorf am See (Pátfal) a Weiden.

 

Teplota jazier v Rakúsku podľa ročného obdobia

Rakúske jazero

Teplota vody v lete

Jazero Achensee

20 °C

Jazero Hallstättersee

24 °C

Jazero Attersee

25 °C

Jazero Wolfgangsee

20 °C

Jazero Mondsee

28 °C

Jazero Zell am See

18 °C

Jazero Klopeiner See

27 °C

Jazero Traunsee

20 °C

Jazero Wörthersee

27 °C

Jazero Faaker See

26 °C

 

Mohli by sme spomenúť ešte niekoľko rakúskych jazier, ktoré sú ideálne na dovolenku. Teraz sa však obrátime na vás. Napíšte nám do komentárov, ktoré rakúske jazero patrí medzi vaše najobľúbenejšie a kde by ste najradšej strávili svoju každoročnú dovolenku?

 

Vpred za dobrodružstvom,

cestovatelia Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše, darčeky pre cestovateľov a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk