13 tipov, ako nájsť lacné lety do Európy a sveta

13-tipu--jak-najit-levne-letenky-do-evropy-i-sveta

Vo väčšine destinácií je letenka najdrahšou položkou cestovného rozpočtu. Nemusí to však vždy platiť. Letenku do konkrétnej destinácie môžete nájsť za stovky eur, ale aj za niekoľko desiatok. A my vám poradíme, ako na to.

Hľadanie najlepšej ponuky môže zabrať veľa času, či už cestujete sami alebo v skupine. Preto sme pre vás pripravili sprievodcu s tipmi, ktoré vám pomôžu zorientovať sa. Tu je 13 tipov a trikov, ako nájsť najlacnejšie lety. Bez ohľadu na kontinent, krajinu a rozpočet.

 

1. Buďte flexibilní v dátumoch odchodu a príchodu

Vieme, že sa to ľahko hovorí, keď má väčšina pracujúcich obmedzený počet dní dovolenky. Ceny leteniek však v skutočnosti závisia od výberu konkrétneho dátumu v roku. Je logické, že najdrahšie letenky nájdete v termínoch, keď chcú letieť všetci ostatní. To znamená víkendy alebo sviatky.

Jednoducho povedané, ak chcete ísť do Paríža, radšej si vyberte iný dátum ako Veľkú noc. Paríž si môžete vychutnať napríklad aj v januári alebo februári, keď sú ceny ubytovania oveľa nižšie. To isté platí aj pre destinácie ako Barcelona alebo niektoré talianske mestá, ktoré sú príjemné k navštíveniu aj v zimných mesiacoch.

Letecké spoločnosti nie sú hlúpe. Vedia, kedy sa koná veľký festival, športové podujatie, sviatok alebo deň pracovného pokoja.

 

2. Vyhnite sa hlavnej sezóne

Predchádzajúci bod úzko súvisí s nasledujúcim. Vrcholy sezóny vám pravdepodobne prinesú krajšie počasie, ale na druhej strane majú aj veľa negatív. Okrem davov turistov, vysokých cien ubytovania narazíte aj na drahšie letenky.

A ako sa tomu vyhnúť? Skrátka, cestujte mimo hlavnú sezónu a vyberajte si lety počas pracovného týždňa, pretože utorok až štvrtok sú zvyčajne najlacnejšie.

Lety v rámci Európy alebo do USA sú zvyčajne najlacnejšie od januára do polovice mája. Potom od septembra do začiatku decembra. Na druhej strane, najdrahšie letenky sú väčšinou počas nášho leta.

 

3. Dve letiská v tom istom meste nie sú to isté

Keď sa rozhodnete hľadať najlacnejšie letenky, často máte na výber viacero možností, do akej cieľovej destinácie budete letieť. Napríklad ceny na letisko Charleroi, ktoré sa nachádza len niekoľko kilometrov od Bruselu, sú niekoľkokrát lacnejšie ako na letisko Zaventem v Bruseli. V skutočnosti môžete za dopravu z letiska do mesta zaplatiť viac, ako stojí let z Prahy. Preto si radšej priplaťte za lístok, aby ste na mieste neplakali nad cenou.

Podobnú situáciu môžete zažiť aj pri letenkách do Barcelóny alebo Frankfurtu. Ryanair napríklad lieta z Pardubíc na letisko Girona (GRO), ktoré uvádza ako letisko Barcelona. Za cestu do Barcelony zaplatíte niekoľko eur navyše. Alebo ak plánujete letieť z Frankfurtu, letisko Frankfurt Hahn (HHN) je od samotného Frankfurtu vzdialené viac ako hodinu cesty. Najlepšie je v jednoduchosti sledovať skratky letísk, ktoré uvádzajú letecké spoločnosti už pri rezervácii.

 

4. Cestovanie v najlacnejších dňoch roka

Pýtate sa, ktoré dni sú najlacnejšie na cestovanie? Najlacnejšie letenky sa zvyčajne kupujú v utorok, stredu a sobotu. Naopak, piatok a nedeľa patria opäť k najdrahším dňom. To isté platí pre sviatky a dni, keď sa v danej destinácii koná nejaké podujatie. Týmto dňom sa radšej vyhnite.

 

5. Nezabudnite, že ceny leteniek sa na jednotlivých porovnávacích stránkach líšia.

Ak chcete nájsť najlepšiu ponuku, prehľadajte viacero stránok. Mnohé z hlavných porovnávacích webov nezahŕňajú do svojich zoznamov nízkonákladové letecké spoločnosti, pretože nechcú platiť rezervačné provízie. Iné stránky vychádzajú len z cien získaných priamo od leteckých spoločností.

Stručne povedané, nie všetky webové stránky na vyhľadávanie letov sú rovnaké. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody.

Pre nás sú najlepšie porovnávacie stránky:

 • momondo.cz
 • skyscanner.cz
 • azair.cz
 • z inej dimenzie je medzinárodný vyhľadávač flightor.com.

 

6. Lietajte s nízkonákladovými leteckými spoločnosťami

Nie je žiadnym tajomstvom, že lietanie s nízkonákladovými leteckými spoločnosťami je najlacnejšou možnosťou, ktorú tu máme. V Európe sú to napríklad známe spoločnosti Ryanair, Easyjet, Volotea a WizzAir.

Ale poznáte tie medzikontinentálne? Nemôžeme nespomenúť napríklad leteckú spoločnosť Scoot, ktorá lieta z Berlína na Filipíny, do Singapuru alebo Austrálie. Ak chcete cestovať do ďalších krajín Ázie, pozrite si webovú stránku spoločnosti Air Asia. U týchto leteckých spoločností však nehľadajte komfort a pohodlie. Priznajme si však, že cestujeme, aby sme spoznali rozmanitosť ľudí a kultúr v každej krajine. A ak hľadáte väčšie pohodlie, vyberte si business triedu.

 

7. Nemusíte vždy letieť priamo (bez prestupu)

Najkratšia cesta nemusí byť vždy najlepšia a určite nie najvýhodnejšia. Samozrejme, šetrenie peňazí má aj svoje "nevýhody". Lacné letenky s prestupom vás síce vyjdú lacnejšie, ale s najväčšou pravdepodobnosťou vás budú stáť viac času v lietadle a na letiskách počas prestupov.

 

8. Počkajte si na výhodný lístok

Vo väčšine prípadov neodporúčame čakať. Ak ale plánujete letieť do zahraničia a ste flexibilní, odporúčame vám počkať na atraktívne ceny leteniek.

Na začiatok je veľmi dobré nastaviť si na všetkých známych porovnávacích stránkach "strážnych psov". Druhým užitočným nástrojom je nastavenie odberu newsletterů, aby sa k vám ponuky dostali ako k prvým. A poslednou možnosťou je nastavenie upozornení buď v počítači, alebo v mobilnom telefóne na stránkach ako napr:

 

9. Kombinujte lety viacerých leteckých spoločností

To, že sa nebudete držať len jednej leteckej spoločnosti, môže byť tiež spôsob, ako získať lacnú letenku. Na webových stránkach leteckých spoločností nájdete len lety prevádzkované danou leteckou spoločnosťou alebo jej partnerskými leteckými spoločnosťami. Vaše možnosti sú tak obmedzené len na vybrané lety.

Ak však chcete ušetriť na letenkách, skúste si rezervovať letenky u viacerých leteckých spoločností. Ak chcete napríklad letieť z Prahy do New Yorku, máte niekoľko možností. Kúpite si spiatočné letenky cez spoločnosť Lufthansa so zastávkami vo Frankfurte a Montreale. Ak si však rezervujete spiatočnú cestu so spoločnosťou Air Canada, môžete ušetriť stovky alebo dokonca tisíce korún. Rovnaká situácia môže nastať, ak si na každý spoj kúpite letenku inej leteckej spoločnosti.

Ak sme vás trochu vystrašili, vôbec sa nebojte. Vráťme sa k bodu 6, všetky tieto kombinácie vyhľadávajú stránky na porovnávanie letov, ako sú Momondo.com, Kiwi.com, Skyscanner alebo Flightor.

 

10. Vyhľadávanie jednotlivých leteniek

Ak cestujete s priateľmi alebo rodinou, nehľadajte ani nekupujte viacero leteniek naraz. Vo väčšine prípadov (Easyjet je čestnou výnimkou) vás skupinová letenka bude stáť o stovky viac, ako keby ste si kupovali samostatnú letenku. Často sa stáva, že letecká spoločnosť má k dispozícii napríklad len 2 miesta v nižšej cenovej kategórii. Ak si chcete kúpiť 4 miesta, letecká spoločnosť vám ponúkne všetky 4 miesta za vyššiu cenu (letecká spoločnosť vám bude účtovať najvyššiu cenu letenky v danom cenovom rozpätí).

Konkrétne. Ak ste npríklad trojčlenná rodina a hľadáte tri miesta. Letecká spoločnosť vám ponúkne tri miesta, ktoré vám ukážu najvyššiu cenu letenky v danej kategórii na osobu. Ak je teda cena sedadla A 100 eur, cena sedadla B 150 eur a cena sedadla D 200 eur, každá z týchto leteniek vás pri skupinovej rezervácii vyjde 200 eur. Celkovo tak zaplatíte 600 eur. Ak si však letenky rezervujete samostatne, zaplatíte spolu 450 eur a ušetríte 150 eur. Samozrejme, za cenu toho, že nebudete sedieť spolu. Ale táto dohoda neznie až tak zle, však?

 

11. Skontrolujte ceny leteniek v iných menách

Ak je euro na vrchole, je lepšie kúpiť si lístky v cudzej mene. Samozrejme, záleží na tom, aké veľké sú v daný deň kurzové rozdiely medzi menami. Platí pravidlo, že letenky by ste mali kupovať v tej mene, v ktorej je ekonomika v súčasnosti v horšom stave, a preto má mena nižšiu hodnotu. To sa často stáva, keď porovnávate ceny leteniek v dolároch alebo eurách.

Ak si napríklad kupujete letenku do Austrálie v amerických dolároch, môže vás vyjsť o stovky dolárov drahšie, ako keby ste si tú istú letenku v ekonomickej triede kúpili prostredníctvom novozélandskej verzie webovej stránky leteckej spoločnosti.

TIP: Ak sa chcete vyhnúť poplatkom, používajte kartu bez poplatkov za transakcie. Alebo si pozrite poplatky a sadzby banky, ktorá vám vydala kreditnú kartu.

 

12. Rezervujte si lístky včas, ale nie príliš skoro

Ak nájdete lacnú letenku, zvyčajne odporúčame rezervovať ju 1-3 mesiace vopred v prípade vnútroštátnych letov a 2-8 mesiacov vopred v prípade medzinárodných letov. Ak plánujete letnú dovolenku, pridajte k týmto odporúčaniam mesiac alebo dva. Ak cestujete mimo sezóny, je pravdepodobné, že bližšie k dátumu odletu budú k dispozícii lacnejšie letenky.

Dajte si tiež pozor na to, že ak si letenku rezervujete príliš skoro, môžete prísť o výhodné letenky, ktoré sa predávajú niekoľko mesiacov pred plánovaným odletom.

Významné sviatky, ako sú Vianoce, Veľká noc a Nový rok, sú tiež špecifické. Nikdy sa nesnažte načasovať nákup na tieto dátumy. Kúpte si lístky hneď, ako si budete istí dátumom.

 

13. Konajte rýchlo

Našli ste skvelú cenu letenky do vašej vysnívanej destinácie. Ako dlho vydržia? Túto odpoveď nemožno úplne zovšeobecniť. Platí však nepísané pravidlo, že čím skôr, tým lepšie. Niekedy to môže trvať niekoľko hodín alebo dní. V prípade chybových leteniek je to niekoľko desiatok minút, maximálne hodín.

Na kúpu letenky sa tiež musíte riadne pripraviť:

 • Nastavte si dostatočne vysoké limity na kreditnej karte.
 • Zistite, s kým cestujete.
 • Zistite, v ktorých termínoch môžete/nemôžete cestovať.
 • Vopred si zistite, aké bude počasie vo vami zvolenej destinácii.
 • Majte pri sebe údaje o svojom pase a občianskom preukaze, ako aj údaje o spolucestujúcich.
 • Majte na účte dostatok finančných prostriedkov
 • Dávajte pozor na to, aby vám šéf v daný deň nepokazil plány na odchod.

Ak ste dočítali až sem, ste plne pripravení ušetriť tisíce korún pri ďalšom nákupe leteniek. Ak sme vám aspoň čiastočne pomohli, napíšte nám do komentárov, akú najlacnejšiu letenku sa vám doteraz podarilo zohnať.

 

Vpred za dobrodružstvom,

cestovatelia Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše, darčeky pre cestovateľov a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk