Dovolenka v Nórsku: sprievodca letmi, ubytovaním a dopravou

dovolena-v-norsku--pruvodce-letenkami--ubytovanim-a-dopravou

Nórsko, krajina vysokých hôr, monštruóznych vodopádov, nádhernej prírody a trollov. Táto škandinávska krajina na nás urobila taký dojem, že nabudúce sem pôjdeme s karavanom a určite na dlhšie. A keďže Nórsko je o niečo drahšie, prinášame vám niekoľko tipov, ako ušetriť nejaké tie peniaze.

 

1. Nórsko a letenky

Do Osla sa môžete dostať z Prahy priamym letom so spoločnosťou Norwegian. Mali sme šťastie, že sme to mohli skombinovať so spoločnosťou Flyr, ktorá už, žiaľ, neponúka priame lety z Prahy.

Odbavenú batožinu sme si zakúpili u oboch spoločností. Spoločnosť Flyr nám dokonca ponúkla dve odbavené batožiny viazané na jednu letenku. Preto sme si do jedného lietadla kúpili iba zapísanú batožinu a do druhého iba príručnú batožinu. To nám umožnilo priniesť so sebou veci, ktoré nám pomohli ušetriť veľa peňazí na mieste.

letenky-norsko

Musíme pochváliť letisko v Osle, kde nás odbavili za 5 minút. Na prepážke sme si vytlačili visačky pre naše odbavené batožiny, sami sme ich vyložili na pás a už sme len zamierili k bezpečnostnej kontrole.

 

2. Cesta z letiska do centra mesta Oslo

Najrýchlejší spôsob, ako sa dostať z letiska do centra mesta, je využiť expresný vlak Flytoget. Lístok vás vyjde na 210 NOK/osoba, ale v centre ste za 20 minút. Premáva každých 10 minút.

Lístky si môžete jednoducho kúpiť buď online, na mieste v automate alebo priamo pri vstupe na nástupišti, kde stačí priložiť kreditnú kartu.

doprava-v-norsku-vlak

Označenie je príkladné a nástupište, z ktorého vlak odchádza, určite neprehliadnete.

 

3. Nórsko a doprava

Požičali sme si auto, aby sme boli pánmi svojho času a prípadne sa na poslednú chvíľu rozhodli ísť inam. Premenlivé počasie v Nórsku môže často zmeniť vaše plány z hodiny na hodinu. Počítajte s tým.

Cesty v Nórsku sú celkom príkladné a moderné. Nie sú tu žiadne diaľničné známky, ale sú tu spoplatnené úseky.

pujceni-auta-v-norsku

Mýto

Ak sa do Nórska chystáte vlastným autom, musíte sa zaregistrovať tu. Takto môžete nechať platenie mýta za sebou. Do jedného mesiaca od cesty dostanete faktúru, na ktorej budú uvedené mýtne stanice, ktoré ste navštívili.

V Nórsku sú aj miesta, kde sa mýto platí na mieste. Nemajte obavy, všade môžete platiť kartou. Mince automaty zvyčajne neprijímajú. Ide väčšinou o miesta v blízkosti najnavštevovanejších miest. Cez spoplatnený úsek sme prechádzali napríklad cestou k ľadovcu Nigardsbreen alebo Trolltung.

Benzín

Upozorňujeme, že benzín je v Nórsku pomerne drahý. Nezáleží však na tom, v ktorej časti Nórska sa nachádzate. Na niektorých miestach sme tankovali za 27 NOK, ale na iných za 23 NOK (2,4 NOK = 1 NOK). Najlacnejšia čerpacia stanica bola YX.

Ďalšie tipy na prepravu

Za celý čas sme nestretli veľa autobusov. Ale bolo tam nespočetné množstvo autobusových zastávok. Pozor však na to, že autobusy premávajú len na hlavných trasách. Takže sa nemusíte dostať všade.

Pri prejazde môžete využiť aj trajekt. Sú tam veľmi rozšíreným dopravným prostriedkom. Po dovolenke dostanete faktúru za mýto za každý trajekt.

trajekt-dopava-norsko

Nóri sa snažia žiť ekologicky, preto tu stretnete veľa elektromobilov vrátane vesmírnych Tesiel. Na všetkých staniciach nájdete aj nabíjacie stanice pre elektromobily. Zaujímavé je, že väčšina parkovísk má aj vlastné vyhradené miesta.

 

4. Nórsko a ubytovanie

Čo sa týka ubytovania, o tom vám veľa nepovieme. Zaplatili sme zaň presne 0 Kč. Do prenajatého auta sme si vzali len matrac a celú dovolenku sme spali v aute na odpočívadlách. Odpočívadlá sú bezplatné a väčšina z nich má verejné toalety. Môžete sa tam opláchnuť a na niektorých nájdete, ale veľmi zriedka, sprchu. Ak vám nevadí priplatiť si za teplú sprchu, môžete sa zastaviť na čerpacej stanici, kde vás sprcha bude stáť približne 50 NOK/osoba. Spánok v aute je povolený takmer kdekoľvek, ale musíte dodržať pravidlo vzdialenosti aspoň 150 m od obývanej budovy.

bydleni-norsko-spani-v-aute

Kempovanie v Nórsku vás vyjde na rôznu sumu (200-800 NOK) v závislosti od toho, či pricestujete karavanom, stanom alebo spíte v aute, prípadne či si rezervujete chatku.

 

5. Nórsko, jedlo a nápoje

Ako sme už spomenuli, v Nórsku budete musieť siahnuť naozaj hlboko do vrecka. Ak však chcete, môžete ušetriť aj tu. Väčšinou sme nakupovali v obchodoch Rema 1000, Kiwi a Extra, ktoré boli najlacnejšie. Ani cena v Coop jednote nebola zlá.

TIP: Ak chcete ušetriť nejaké drobné, vezmite si z domu nejaké potraviny, ktoré sa rýchlo nepokazia, alebo polotovary. Po návšteve obchodu rýchlo zistíte, že takto ušetríte tisíce korún.  

 

obchody-v-norsku

Za dva dni nakupovania potravín v Nórsku sme dokázali minúť 3 500 Kč. A naozaj sme si kúpili len to najnutnejšie. Napríklad 5 litrová plechovka vody nás stála 30 NOK.

TIP: Ak milujete čokoládu, kúpa čokolády Kvikk Lunsj je nevyhnutnosťou. Je to niečo ako Kitkat, ale jednoducho lepšie :D A ak ste milovníci mäsa, skúste veľrybí steak alebo sobiu salámu. Len sa pripravte na to, že vaša peňaženka bude trochu plakať.

 

6. Nórsko a peniaze

V čase našej návštevy (júl 2022) bol výmenný kurz 2,4 NOK = 1 NOK. V skutočnosti sme počas nášho pobytu v Nórsku nepoužívali ani nevideli žiadne papierové peniaze alebo mince. Nanajvýš na dne fontány. Všade, ale naozaj všade, sa platí kartou. Ak tam teda pôjdete s kartou Revolut alebo dokonca s bežnou českou kartou, nebudete mať nikde problém.

revolut-karta-placeni-v-norsku

 

7. Kedy navštíviť Nórsko

Najlepšie mesiace na návštevu Nórska sú jún až september. Sneh je väčšinu času sotva viditeľný, dni sú dlhé a v stredných polohách je okolo 25 °C. Čo je pre Nórsko celkom dobré. Jediným prekvapením je nedostatok noci, ktorá je taká krátka, že si ju niekedy ani nevšimnete. Navyše je počasie také nepredvídateľné, že nikdy neviete, či vám silný vietor a dážď dovolia dosiahnuť vrchol ďalšieho cieľa. Túru na Kjerag sme museli kvôli počasiu vzdať. Čo nás veľmi mrzelo, ale počasiu sa bohužiaľ nedá rozkázať.

co-videt-v-norsku

Ak chcete ísť do Nórska v období od októbra do mája, budete na väčšinu miest potrebovať sprievodcu.

 

8. Koľko nás stálo 9 dní v Nórsku (na osobu)

Letenka (vrátane zapísanej batožiny): 187 €

Ubytovanie: 0 Kč

Auto (vrátane benzínu, parkovného a mýta): 371 €, auto: 155 €, benzín: 86 €, mýto: 66 €, parkovné: 64 €)

Doprava: 40 €

Potraviny: 135 €

Vstupné: 75 €

Suveníry: 10 €

SPOLU: 818 €

Utratiť 1 636 € za dovolenku v Nórsku pre dve osoby nie je zlé, čo myslíte?

 

9. Zhrnutie najdôležitejších bodov

Ak chcete na dovolenke v Nórsku ušetriť, kúpte si spolu s letenkou aj odbavenú batožinu, jedlo, stan, spacie vaky alebo matrac do auta, prípadne karavan. Bez ohľadu na to, kam v Nórsku idete, vždy to stojí za to. Táto severská krajina je predsa ideálnym miestom na načerpanie nových síl a porovnanie nápadov. Tak sa vydajte na sever s chuťou.

Našli ste v tomto článku zastarané informácie? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu dostanete zľavový kód na ďalšiu objednávku s 10% zľavou.

 

Vpred za dobrodružstvom,

cestovatelia Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše, darčeky pre cestovateľov a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk