Všetko o letiskových salónikoch a ako ich využiť zdarma

 Vše-o-letištních-salóncích-a-jak-je-využít-zdarma

 

1. Čo nájdete v letiskovom salóniku

Salónik na letisku je vyhradený priestor, do ktorého majú prístup len cestujúci s určitým statusom alebo letenkou. Môžete si tu oddýchnuť, najesť sa, napiť, relaxovať alebo pracovať. Buď pri prestupe na letisku alebo pred prvým letom.

V letiskových salónikoch nájdete:

 • pohodlné sedadlá,
 • Wi-Fi zdarma,
 • noviny a časopisy zdarma,
 • teplé a studené občerstvenie zdarma (v závislosti od salónika),
 • niekedy aj sprchy alebo masáže. Všetko samozrejme zadarmo,
 • v najluxusnejších letiskových salónikoch nájdete aj vírivku alebo izbu so sprchou, TV a posteľou.

Sú skrátka ideálnym miestom, kde si môžete vychutnať príjemné prostredie a zbaviť sa stresu z cestovania.

 

2. Kde nájdete salóniky?

Letiskové salóniky sa nachádzajú vo väčšine letiskových terminálov po celom svete. Mnohé veľké letecké spoločnosti prevádzkujú vlastné salóniky, ktoré sú prístupné ich cestujúcim s letenkami s vyššou cenou. Existujú však aj ďaľšie salóniky, ktoré sú prístupné všetkým cestujúcim bez ohľadu na leteckú spoločnosť, s ktorou letíte.

 

3. Koľko stoja letiskové salóniky?

Cena za vstup do letiskového salónika sa môže líšiť v závislosti od leteckej spoločnosti, letiska a vybraných služieb. Vo všeobecnosti platí, že ak nemáte nárok na vstup zdarma (popísaný v nasledujúcej časti), budete za vstup do salónika platiť. Ceny sa pohybujú okolo desiatok eur za jednorázový vstup.

 

4. Ako sa dostať do salónika?

Prístup do letiskového salónika môžete získať viacerými spôsobmi (platený vstup alebo vstup zdarma):

 • zakúpiť si plnú cenu vstupného na mieste,
 • zakúpte si lístok Business alebo First Class,
 • byť členom vernostného programu vybranej leteckej spoločnosti,
 • byť členom partnerského programu LoungeKey alebo Priority Pass,
 • byť členom programu Revolut Premium alebo Revolut Internet Bank.

 

5. Ako získať bezplatný vstup do salónika?

Do letiskového salónika sa môžete dostať bezplatne viacerými spôsobmi. Poďme si ich všetky prejsť.

A. Kúpiť si lístok do prvej triedy

letenky-first-class-vip-letistni-salonkyKeď si kúpite letenku prvej triedy, získate vstup zdarma alebo zlacnený vstup do salónikov prvej a biznis triedy na letisku. Okrem toho si so sebou môžete vziať 1 ďalšiu osobu. Pozor! V niektorých prípadoch môže letecká spoločnosť obmedziť jednu návštevu na 2, 3, 6 alebo 12 hodín.

 

B. Kúpiť si lístok Business Class

letenky-business-class-vip-salonkyKeď si kúpite letenku do biznis triedy, získate vstup zdarma len do salónika biznis triedy, ale nemôžete si so sebou vziať ďalšiu osobu zadarmo.

 

C. Byť členom vernostného programu vybranej leteckej spoločnosti

csa-vernostni-program-vip-salonkyProgramy leteckých spoločností fungujú na princípe zbierania leteckých míľ. Čím viac lietate s leteckou spoločnosťou alebo jej partnermi, tým viac míľ získate. A za tieto nazbierané virtuálne body môžete okrem bonusových leteniek, vyšších batožinových limitov a bezplatného vstupu do letiskových salónikov získať aj bezplatný vstup do letiskových salónikov. Typickým príkladom je program ČSA OK Plus, ktorý je súčasťou jednej z troch aliancií leteckých spoločností Sky Team.

 

D. Byť členom Partnerského programu LoungeKey, DragonPass alebo Priority Pass

loungekey-vip-salonkyNajjednoduchší spôsob, ako sa stať členom LoungeKey a Priority Pass, je prostredníctvom vašej banky. Väčšina bánk spolupracuje s jednou z týchto spoločností a poskytuje svojim klientom bezplatný vstup do letiskových salónikov. Pred niekoľkými rokmi banky prešli do programu LoungeKey, a preto sa s týnti programom stretnete u najväčších bánk, ako sú ČSOB, Slovenská spořitelna alebo Raiffeisenbank. J&T Banka zostala verná programu Priority Pass. Výnimkou je UniCredit Bank, ktorá je verná programu DragonPass, ktorý funguje prakticky na rovnakom princípe.

 

E. Byť členom Prémiového programu banky a držiteľ prémiovej karty

csob-premium-vip-salonkyTýka sa to držiteľov kariet Mastercard Platinum, Mastercard World Elite, Mastercard World a Gold. Patria sem aj klienti Erste Premier Slovenskej sporiteľne a ČSOB Premium.

 • ČSOB prémioví klienti: klienti ČSOB majú po splnení určitých podmienok prémiový účet zadarmo. Okrem iných výhod získavajú aj bezplatný prístup do letiskových salónikov LoungeKey, ktorých je na celom svete až 1 100. Celkovo 4-krát ročne zadarmo.
 • Prémioví klienti Slovenskej sporiteľne: v podobnej situácii sú aj členovia Erste Premier v Slovenskej sporiteľni. Tí majú tiež bezplatný prístup do letiskového salónika pod názvom LoungeKey. Celkovo až 6-krát ročne a potom za 50 % ceny.
 • Mastercard: držitelia bankových kariet Mastercard Platinum a Mastercard World Elite majú bezplatný vstup do salónika Mastercard Lounge na bratislavskom letisku, do salónika Mastercard Caproni Lounge v Bratislave a do salónika Jet Lounge spolu so Sky Lounge vo Viedni. Ich sprevádzajúce osoby majú vstup za cca 20 €. Naproti tomu držitelia kariet Mastercard World a Gold platia za vstup do týchto salónikov 35 €.

 

F. Byť držiteľom karty Revolut Premium alebo Metal

revolut-vip-salonkyAk používate kartu Revolut a chcete mať bezplatný prístup do letiskových salónikov, prejdite na účet Premium alebo Metal. Karta Premium v súčasnosti stojí 7,99 € mesačne, zatiaľ čo karta Metal stojí 13,99 € mesačne. Táto karta vám umožní vstup do letiskových salónikov s označením LoungeKey.

 

Najlepšie dostupné letiskové salóniky

Pravdepodobne nie sme jediní, kto sa snaží nájsť najlepšie a najlacnejšie lety na trhu. Preto sa nám občas stáva, že letíme z Prahy, Viedne, Berlína alebo Budapešti. A ako to na jednotlivých letiskách vyzerá?

 

Salónik na letisku Praha

Letisko Václava Havla v Prahe má v súčasnosti 3 letiskové salóniky - Mastercard Lounge v termináli 1, Erste Premier Lounge v termináli 2 a FastTrack Lounge v termináli 2, ktorý môžete využiť aj pri cestovaní z terminálu 1. Viac informácií o jednotlivých salónikoch nájdete tu:

 mastercard-praha-vip-letistni-salonek

 

Salónik na letisku Brno

V Brne sa nachádza letiskový salónik Business Lounge, do ktorého vás prijmu, ak máte letenku v biznis triede, ale aj držitelia kariet Priority Pass, Lounge Key, Diners Club a Dragon Pass. Lístky do salónika si môžete zakúpiť za 33 € aj na oddelení služieb zákazníkom.

brno-vip-letistni-salonek 

 

Salónik na letisku Vídeň

Letisko Viedeň má niekoľko luxusných letiskových salónikov. Ceny sú preto pri priamom nákupe o niečo vyššie. Môžete využiť viedenský salónik na druhom poschodí terminálu 1. Ak ste už prešli bezpečnostnou kontrolou a nachádzate sa v termináli 3, zamierte do salónika SKY. Salónik JET môžu využiť cestujúci v rámci schengenského priestoru, ktorí odlietajú od brán B alebo C. Ďalšie letiskové salóniky, ktoré môžete využiť, sú AIR Lounge alebo salóniky Austrian/Star Alliance.

 viden-vip-letistni-salonek

 

Salónik na letisku Berlín

Ak prejdete okolo brány B17, salónik BER Tegel vám neunikne. O niečo luxusnejší je salónik BER Lounge Tempelhof. Svoje letiskové salóniky tu má, samozrejme, aj spoločnosť Lufthansa. Ako inak pod názvom Lufthansa Lounges.

 berlin-vip-letistni-salonek

 

Salónik na letisku Budapešť

Na letisku v Budapešti môžete salónik využiť aj skoro ráno. Jeden zo 7 salónikov Skycourt na letisku v Budapešti je otvorený od 4:30 ráno. Podobné služby však nájdete aj v salóniku Mastercard. Z tých luxusnejších si môžete vybrať salónik 2A Platinum Lounge, 2B Platinum Lounge, Plaza Premium Lounge T2B alebo Plaza Premium Lounge. Samostatnou kategóriou je VIP Lounge & Services.

 Budapest-vip-letistni-salonek

 

Ďalšie otázky o letiskových salónikoch

 • Ako dlho môžete zostať v letiskovom salóniku?

V letiskovom salóniku môžete zvyčajne stráviť toľko času, koľko chcete. Stačí prísť 5 hodín pred odletom. Odporúčame tiež skontrolovať otváracie hodiny letiskového salónika. Nie každý salónik je otvorený rovnako. Pozor! Môže sa stať, že letecká spoločnosť obmedzí váš jednorazový vstup na 2, 3, 6 alebo 12 hodín, ak si kúpite samostatný vstup alebo vstup kombinovaný s letenkou. Rovnako tak aj vybrané salóniky môžu mať obmedzený čas, který v salóniku môžete stráviť. Napríklad na letisku v Saudskej Arábii nemôžete byť v salóniku viac ako 6 hodín.

 • Možno salónik využívať aj po príchode?

Prakticky nie. Na vstup do letiskového salónika je potrebný lístok, ktorý po prílete už nie je aktívny. S výnimkou spoločností Virgin Australia alebo Qantas môžete salónik navštíviť len pred odletom alebo pri prestupe na vybranom letisku.

 • Môžem si vziať kamaráta, kamarátku alebo niekoho rodiny do salóniku zdarma?

V každom salóniku a prémiovom programe je to inak. Pri niektorých programoch je sprievod zdarma, pri iných musí sprevádzajúca osoba zaplatiť čiastočné alebo úplné vstupné.

 • Majú deti v salónikoch voľný vstup?

Záleží na konkrétnych letiskových salónikoch, ale väčšina z nich má stanovené pravidlo bezplatného vstupu pre deti do 3 rokov.

 

Našli ste v článku neaktuálnu informáciu? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu získate zľavový kód na ďalšiu objednávku so zľavou 10 %.

 

Vpred za dobrodružstvom,

Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk