Dovolenka na Azorských ostrovoch: sprievodca letmi, ubytovaním a dopravou

dovolena-na-azorskych-ostrovech--pruvodce-letenkami--ubytovanim-a-dopravou

Cestovný sprievodca po Azorských ostrovoch vám odpovie na všetko, čo potrebujete vedieť o tomto portugalskom území. Plánovanie nákupu leteniek, prenájmu auta, hľadania ubytovania a najlepšieho itinerára bude hračka.

Azory si môžete predstaviť ako nekonečne dlhý zelený koberec. Či už hľadáte oddych, vzrušujúce dobrodružstvo alebo klasické poznávanie, cestovanie po Azorských ostrovoch vám ponúkne dokonale autentický únik z ruchu veľkomiest.

Počas našej 12-dňovej dovolenky sme stihli navštíviť 3 ostrovy - Sao Miguel, Flores a Terceira. Cestou späť sme sa zastavili aj v hlavnom meste Portugalska, Lisabone.

 

1. Azory a letenky

Najlepší a najlacnejší spôsob, ako sa dostať na Azorské ostrovy, je v súčasnosti z Portugalska. Takže sa môžete zastaviť v Lisabone alebo Porte, stráviť tam dva alebo tri dni a potom sa vydať na Azorské ostrovy.

azory-cestovani-letenky

Odporúčame zakúpiť si letenky priamo z Prahy do Lisabonu a potom let s prestupom na jeden z Azorských ostrovov. Najlepšie spojenie je na turisticky najnavštevovanejší ostrov Sao Miguel.

Ďalšou, možno lacnejšou, ale časovo náročnejšou možnosťou je letieť z Viedne do Porta alebo Lisabonu. Potom sa rovnakou trasou vyberte na Azorské ostrovy.

 

2. Azory a cestovanie medzi ostrovmi

Ak chcete cestovať medzi jednotlivými ostrovmi, najlepšie je cestovať lietadlom. Môžete si tiež vybrať možnosť trajektov. Počas našej návštevy sme však trajekty nestihli vyskúšať. Nevýhodou trajektov je najmä dĺžka trvania cesty.

cestovani-azory-sata-letadlo

Na ostrovoch lieta len jedna spoločnosť, SATA. Cena letenky je rovnaká pre všetky ostrovy a nezáleží na tom, či máte prestup alebo letíte priamo. Niekedy sa môže stať, že na ich webovej stránke neuvidíte žiadne dostupné lety v požadovanom termíne. Niekedy stačí počkať niekoľko hodín alebo do ďalšieho dňa a lety sa často objavia znova. Ale kto má na to odvahu, že?

 

3. Azory a doprava po ostrovoch

Ostrov Sao Miguel nie je nijako veľký, a ak sa strategicky zdržiavate v strede ostrova (v okolí hlavného mesta Ponta Delgada), nikdy nebudete mať prejazd dlhší ako 40 minút.

azory-cestovani-mezi-ostrovy

Ostrovy môžete preskúmať aj pešo, stopom alebo na bicykli. Ale koniec koncov, auto je najpohodlnejšie. Na ostrove Sao Miguel máte na výber z viacerých autopožičovní, ale napríklad na malom ostrove Flores sú len dve. Preto si to vždy vopred premyslite, aby sa náklady na auto nevyšplhali na 70 až 100 eur na deň. Ušetrili sme aj vďaka poukážkam na testovanie covid, ktoré sme dostali po príchode na ostrovy, a za dvojdňový prenájom auta na Flores sme zaplatili len 20 eur. Zlaté poukážky.

 

4. Azory a ubytovanie

Na Azorských ostrovoch je veľa hotelov a hostelov, v ktorých sa môžete ubytovať prostredníctvom klasických ubytovacích služieb Airbnb a Booking. Nehľadajte tu žiadne zložitosti. Platí tu rovnaké pravidlo ako na celom svete - čím skôr si rezervujete, tým nižšie ceny nájdete a tým väčší výber máte. Oplatí sa tiež nájsť si na ostrovoch strategicky umiestnené ubytovanie, aby ste sa mohli pohybovať s čo najmenším počtom prestupov.

azory-ubytovani-cestovani

 

5. Azory a jedlo a nápoje

Portugalsko je známe svojím vynikajúcim vínom. Azorské ostrovy nie sú iné. A vďaka tolerancii 0,5 promile alkoholu si aj vodič môže počas obeda vychutnať drink. Samozrejme, vždy buďte opatrní a sami posúďte, či naozaj môžete sadnúť za volant po požití alkoholu.

Typickým azorským jedlom je cozido das furnas. Špecialita z viacerých druhov mäsa, klobás a zeleniny. Zvláštnosťou je, že mäso sa varí v horúcej zemi v sopečnej oblasti. Navštívte napríklad reštauráciu Bar Caldeiras na ostrove Sao Miguel.

azory-jidlo-a-piti

Samozrejme, nesmie chýbať tradičná portugalská sladká pochúťka Pastela Da Nata.

Jedna z najobľúbenejších ananásových fariem sa nachádza v Ponta Delgada. Je to jediná ananásová farma, kde sa ananásy pestujú v skleníkoch. Môžete si ju prezrieť, pozrieť si video a prípadne si kúpiť ananásové pochúťky.

Ďalším jedlom, ktoré spomenieme, je morcela (v preklade črevá). Na prvý pohľad sa môže zdať nevábna, ale jeho chuť je naozaj vynikajúca. Odporúča sa jesť s jablkami alebo už spomínaným ananásom.

Ak ste milovníkmi čaju, určite vám odporúčame navštíviť čajovú farmu (Chá). A aj keď nepijete čaj, rozľahlé čajové plantáže určite stoja aspoň za prechádzku. Čajové farmy Chá Porto Formoso a Chá Gorreana ponúkajú aj ochutnávky čaju. Z farmy Chá Porto Formoso sme si domov odniesli niekoľko odrôd Chá.

Ako v každej inej prímorskej/oceánskej krajine, ani tu nechýbajú ryby, morské plody a chobotnice.

TIP: Chcete grilovať s výhľadom na oceán alebo len v prírode? Takmer na každom odpočívadle nájdete grily a piknikové stoly. Stačí si zaobstarať drevené uhlie a mäso. Samozrejme, nemalo by vám chýbať dobré víno.

 

6. Kedy navštíviť Azory

Najlepší čas na návštevu Azorských ostrovov je jún až október, keď je priemerná teplota okolo 25 °C. Samozrejme, počítajte s tým, že počasie sa môže v krátkom čase zmeniť, ako to na ostrovoch býva. Takáto hmla na niektorých miestach nás prinútila navštíviť toto miesto trikrát.

azory-top-oblibena-mista

Ak sa vyberiete na Azory v období od novembra do apríla, teplota sa bude pohybovať okolo 17 °C, čo je ideálne na turistiku.

Nenechajte sa však oklamať teplotami. Azory sa nachádzajú uprostred Atlantiku a nikdy neviete, kedy príde dážď alebo vietor. Preto si aj v letných mesiacoch pripravte pršiplášte a pevnú obuv.

 

7. Koľko nás stálo 12 dní na Azorách a 1 deň v Lisabone (na osobu)

Letenka/Flixbus/blablacar: 322 €

(Náš výlet bol tentoraz trochu divokejší: Praha → Frankfurt → Sao Miguel → Flores → Terceira → Lisabon → Viedeň)

Ubytovanie: 265 €

Auto (vrátane benzínu a parkovania): 269 €

Potraviny: 305 €

Vstupné a suveníry: 125 €

SPOLU: 1 286 €

 

8. Zhrnutie najdôležitejších bodov

Azory sú prírodou presýtenou krajinou plnou nečakaných zmien počasia, kráv a hortenzií. Ak sa sem chystáte len na týždňovú dovolenku, odporúčame vám navštíviť ostrov Sao Miguel. Ak máte viac dní, určite navštívte aj ďalšie ostrovy, napríklad Pico, Terceira, Flores alebo Sana Maria. Každý z ostrovov má inak tvarované prírodné krásy, ktoré čakajú na objavenie. Preto nečakajte a vydajte sa do Atlantického oceánu objavovať krásy Azorských ostrovov.

 

Covidové okienko:

V čase našej návštevy Azorských ostrovov (júl 2021) bol pre Azory potrebný test PCR. Ak ste prileteli s potvrdzujúcim dokladom, dostali ste poukážku v hodnote 35 EUR. Super deal. Poukaz môžete uplatniť v rôznych reštauráciách, na prenájom auta alebo na vstup do turistických atrakcií.

Netestujúci sa museli nechať otestovať na mieste na vlastné náklady. Ďalšie testovanie sa uskutočnilo šiesty deň po príchode. Sami nás kontaktovali, aby sme si dohodli deň, čas a miesto testovania.

Dúfajme však, že je to už dávna minulosť, ktorá sa nebude opakovať.

 

Našli ste v článku zastarané informácie? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu dostanete zľavový kód na ďalšiu objednávku s 10% zľavou.

 

Vpred za dobrodružstvom,

cestovatelia Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše, darčeky pre cestovateľov a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk