3 dni v Edinburghu, ako na letenky, ubytovanie, dopravu a financie

vyhled-edinburg-castle-mesto-zapakuj

Návšteva Edinburghu ako rodiska Harryho Pottera bola na našom zozname už dlho. Preto sme zozbierali informácie o letoch, ubytovaní, letiskových transferoch, stravovaní a financiách, aby sme zistili, koľko nás to všetko stálo.

Nebudeme dlho chodiť okolo horúcej kaše a hneď v nasledujúcich odsekoch sa dočítate o najlepšom spôsobe, ako sa dostať po Edinburghu, alebo vás možno presvedčíme, že to zvládnete pešo za 3 dni. Koľko stojí ubytovanie, čo musíte vyskúšať v Edinburghu, kde sa zrodil príbeh Harryho Pottera a jeho veľkého protivníka Voldemorta a kde nájdete "Cross Street".

 

1. Letenky do Edinburghu

Cestovanie do Británie už nemusí byť také jednoduché ako pred brexitom. Ceny leteniek na väčšinu miest sa však stále pohybujú v príjemnom cenovom rozpätí. V súčasnosti môžete do Edinburghu letieť priamo z Prahy so spoločnosťou easyJet alebo Ryanair. Ceny spiatočných leteniek sa pohybujú od približne 20 eur do približne 40 až 60 eur v závislosti od obdobia. Spiatočné letenky sme si kúpili v druhej polovici marca z Prahy za 40 eur / osoba.

doprava-letadlem-edinburg

 

2. Ako sa dostať z letiska do centra Edinburghu

Z letiska sa do centra mesta dostanete najjednoduchšie a najlacnejšie autobusom alebo električkou. Po značkách sa dostanete na autobusové nástupište vzdialené 3 minúty.

jak-se-dostat-z-letiste-do-centra-edinburg

Autobus Airlink 100 - premáva približne každých 15 minút z nástupišťa pri letisku, cesta do centra trvá približne 25 minút.

Autobusy Skylink 200, 300 a 400 - premávajú každých 20-30 minút z toho istého nástupišťa.

Jednosmerný lístok pre dospelého stojí 4,50 libry. Ak si však kúpite spiatočnú letenku, ušetríte a zaplatíte len 7,50 libry.

O niečo drahšou možnosťou je električka, ktorá počas dňa premáva každých 7 minút. Cena lístka je 6 libier. Pozor však na to, že električkou sa dostanete maximálne na konečnú stanicu West End.

jak-se-dostat-z-letiste-centrum-edinburg-tramvaj-zapakuj

 

3. Doprava v Edinburghu

Po centre Edinburghu sa môžete ľahko pohybovať pešo. Ak však bývate ďalej od centra, nevyhnete sa kúpe aspoň jedného "jednorazového lístka" za 1,80 libry. Ak však chcete navštíviť viac miest, ktoré sú od seba vzdialené, oplatí sa kúpiť si "denný lístok" za 4,50 libry. Mierny prepočet ukáže, že od 3 a viac ciest sa už oplatí denný lístok. Upozorňujeme, že denný lístok neplatí 24 hodín, ale len do 4:30 ráno nasledujúceho dňa.

double-decker-edinburgh-zapakuj

Pri cestovaní mimo Edinburghu buďte opatrní. Ak idete napríklad do Queensferry, budete už potrebovať lístok do ďalšej zóny.

Všetky lístky si môžete kúpiť aj u vodiča a zaplatiť hotovosťou alebo bezkontaktnou kartou. Nemusíte si ich teda kupovať vopred.

 

4. Ubytovanie v Edinburghu

Nájsť lacné ubytovanie v Edinburghu je nadľudská úloha. V centre mesta je takmer nemožné dostať sa pod 2 000 libier za noc. Ak vám však nevadí bývanie na okraji mesta, môžete sa s cenou dostať až na 1000 libier za noc. Mali sme rovnaké šťastie. Tieto ceny platia mimo sezóny (marec 2022).

 

5. Jedlo a nápoje v Edinburghu

Ako v každej krajine a meste, aj tu sme sa snažili nájsť nejaké miestne špeciality. Hoci samotné Škótsko toho veľa nemá, niektoré sme vyskúšali.

Pre milovníkov alkoholických nápojov odporúčame ochutnávku škótskej whisky so sprievodcom. Hoci tento nápoj nepatrí k našim najobľúbenejším, našu návštevu neľutujeme. Ochutnávku sprevádzalo ľahké občerstvenie, ktoré zvýraznilo chuť vybranej whisky. Na výber je niekoľko možností.

whisky-tasting-scotish-edinburgh-zapakuj

Ďalšou podobnou aktivitou, na ktorú sme nemali čas, je ochutnávka ginu. Rezerváciu si môžete urobiť tu.

Haggis je veľmi tradičná škótska pochúťka a bez jej ochutnania by ste nemali opustiť mesto. Ak ste tento pojem ešte nepočuli, najlepšie ho prirovnať k našej mullete. Haggis sa skladá z nadrobno nakrájanej pečene, srdca a pľúc. Hoci nie sme fanúšikmi bryndze, toto nám celkom chutilo.

V ponuke samozrejme nebudú chýbať tradičné ryby vrátane homára, ktorý je tu veľmi ľahko dostupný.

Shortbread je typická škótska sušienka. Chrumkavé sladké cesto vám môže pripomínať linecké. Neodporúčame ich príliš namáčať do kávy, aby sa do nej nedostali omrvinky zo sušienok.

cokoladovna-coro-zapakuj-miskacokoladovna-coro-zapakuj-minko

Môžeme vám tiež odporučiť Greggs, lacnú pekáreň, kde si môžete dať sladké a slané pečivo a kávu. Alebo lacnú reštauráciu Wetherspoons. V tejto reštaurácii však neočakávajte skvelé služby. Nikto vás neposadí a objednávky sa prijímajú pri bare. Jedlo je však veľmi chutné a cena je na škótske pomery naozaj skvelá.

Za nás by sme ešte odporúčali čokoládovňu Coro. Nájdete tu všetko od palaciniek cez vafle až po fondue alebo zmrzlinu. Všetko s pravou čokoládou a čerstvým ovocím. Obrovská kalorická bomba, na ktorej strávenie budete musieť prejsť veľa krokov :D

 

6. Kedy navštíviť Edinburgh

Návšteva Edinburghu je v podstate rovnaká v každom ročnom období. Dážď a vietor sú tu na dennom poriadku. Napriek tomu uvidíte miestnych obyvateľov, ktorí sa prechádzajú v šatách a tričkách, zatiaľ čo vy sami sa budete triasť zimou v kabáte a rukaviciach.

calton-hill-vyhled-edinburg-zapakuj

 

7. Koľko nás stáli 3 dni v Edinburghu (na osobu)

Tentoraz sme sa v jedle vôbec neobmedzovali a dopriali sme si obrovské čokoládové fondue a niekoľko návštev reštaurácie. Pokiaľ ide o vstupy do pamiatok alebo ochutnávky, pripravte si tu peňaženku na väčšie výdavky.

Letenka: 45 €

Ubytovanie: 66,6 €

Doprava: 24 €

Potraviny: 58 €

Vstupné: 74 €

Suveníry: 9 €

SPOLU: 276,6 €

 

Zhrnutie najdôležitejších bodov

Čo sme si odniesli z návštevy Edinburghu? Škóti, hoci sa na prvý pohľad zdajú byť veľmi neprístupní, sú strašne milí a ochotní ľudia. Vždy, keď si okoloidúci mysleli, že sme sa stratili, okamžite sa nám ponáhľali na pomoc. Ich škótskeho prízvuku sa netreba báť. Hneď ako sa dozvedia, že ste cudzinci, pokúsia sa hovoriť zrozumiteľnejšou angličtinou.

Nezabudnite si naplánovať aj top miesta, ktoré môžete navštíviť v Edinburghu. Pomôže vám náš článok - 12 najlepších miest v Edinburghu, Harry Potter + 2 bonusy, ktoré nemôžete vynechať.

 

Našli ste v článku zastarané informácie? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu dostanete zľavový kód na ďalšiu objednávku s 10% zľavou.

 

Vpred za dobrodružstvom,

cestovatelia Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše, darčeky pre cestovateľov a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk