Filipíny: dovolenka s batohom pod 27 tisíc korún

filipiny--dovolena-s--batohem-na-zadech-pod-27-tisic-korun

Vydajte sa na Filipíny za nádhernými výhľadmi, potápaním so žralokmi, tyrkysovými lagúnami a ďalšími nezabudnuteľnými zážitkami. Všetko za menej ako 1 150 eur. Ako na to? Stačí sa riadiť našimi tipmi a trikmi, ktoré vás zavedú na najlepšie miesta na filipínskych ostrovoch.

 

1. Čo treba urobiť pred cestou na Filipíny

Pri plánovaní dovolenky v tejto juhoázijskej krajine by ste mali zvážiť predovšetkým dopravu medzi jednotlivými ostrovmi. Okrem iného je však potrebné správne načasovať všetky aktivity a atrakcie.

 

2. Potrebujem na Filipíny víza?

Na Čechov a Slovákov sa vzťahuje bezvízový styk, ak sa plánujete zdržať menej ako 30 dní.

 

3. Ako sa dá cestovať medzi ostrovmi?

Záleží na výbere ostrovov. Využili sme leteckú aj lodnú dopravu.

Najlacnejšia letecká doprava, ktorú sme využili, bola Cebu Air (850 Kč). S touto spoločnosťou sme leteli z Palawanu do Cebu. Na vnútroštátne lety však môžete využiť aj iné letecké spoločnosti, napríklad PAL Express (súčasť filipínskej leteckej spoločnosti) alebo iného nízkonákladového dopravcu AirAsia. Najlepšie letecké spojenie je z Manily (Luzon), Cebu City (Cebu) a Clark (Luzon). Ak sa rozhodnete pre lodnú dopravu, určite sa pozrite na spoločnosti Oceanjet, Montenegro alebo pravdepodobne najlacnejšej spoločnosti Weesam (využili sme ju pri presune z ostrova Cebu na ostrov Bohol).

filipiny-doprava-letadlo

 

Kedy si zabezpečiť transfer (letenky, lodné lístky) medzi ostrovmi?

Letenky medzi ostrovmi sa odporúča kúpiť aspoň niekoľko týždňov pred príchodom na Filipíny. Ideálne 2-3 mesiace. Ceny vstupeniek sa s blížiacim sa dátumom neustále zvyšujú. Preto nečakajte na poslednú chvíľu a kúpte si všetko vopred.

filipiny-doprava-lod

 

4. Filipíny a ubytovanie

Podobne ako v iných krajinách, aj na Filipínach nájdete ubytovanie vo všetkých cenových kategóriách. Môžete sa ubytovať v luxusných rezortoch s bazénom alebo si vybrať lacnejšie ubytovanie, ktoré spĺňa základné požiadavky. A ak cestujete nízkonákladovo ako my, vyberte si druhú možnosť.

 

Kde nájsť lacné ubytovanie na Filipínach?

Na ubytovanie sme si vystačili s Airbnb. Vopred sme si zabezpečili ubytovanie v cenovom rozpätí 4-11 eur na osobu za noc. Áno, čítate správne. Aj za 4 € sa tu môžete ubytovať v pekne vyzerajúcich chatkách. Vyberajte však múdro. Dokonca aj v lepších ubytovacích zariadeniach na nás číhali malé strašidlá - šváby.

filipiny-ubytovani-chatrce

 

Kedy riešiť ubytovanie?

Mnohí vám poradia, aby ste si hľadali ubytovanie na mieste. Rozhodli sme sa však, že si pred cestou vyhľadáme ubytovanie. Na to sme si však museli podrobne naplánovať čas na každom filipínskom ostrove.

Nájsť ubytovanie na mieste však nie je veľký problém ani podľa skúseností iných cestovateľov. Samozrejme, závisí to od vašich preferencií a požiadaviek.

 

5. Filipíny a doprava

Doprava na Filipínach ponúka množstvo možností. V meste máte možnosť využívať autobusy, trojkolky a motorky (habal habal). V mestách je však najlacnejšou dopravou jeepney.

 

Autobusy

Na väčšine ostrovov narazíte na autobus Ceres. Zvyčajne obchádza hlavné cesty a jeho cena patrí k nižším. Pozor však na to, že existujú klimatizované aj neklimatizované autobusy. Drahšie klimatizované nie sú príjemné. Tieto autobusy sú nadmerne klimatizované a je v nich naozaj zima. Odporúčame vám vybaviť sa mikinou alebo dekou. S podobne chladným prostredím sa stretnete aj na trajektoch.

filipiny-doprava-ceres-bus

Výhodou autobusov Ceres je, že sa s vodičom môžete dohodnúť, kde presne chcete vystúpiť. Vodič vám potom zastaví na ľubovoľnom mieste na okraji cesty. To isté platí aj pri nastupovaní do autobusu. Stačí sa postaviť na hlavnú cestu a zamávať prechádzajúcemu autobusu.

 

Trojkolky a motocykle (Habal habal)

Nie veľmi pohodlná, ale rýchla a nie tak drahá doprava je motorka Habal habal. Vodič vás odvezie na miesta, kam sa bežný taxík nedostane. Za určitých okolností môže motocykel prepravovať až 3 osoby vrátane vodiča.

filipiny-doprava-tricykel

Trojkolky sú skôr zážitkom, ktorý si nemôžete nechať ujsť. Môžete si vybrať zo všetkých farebných kombinácií.

 

Jeepney

Táto takzvaná verejná doprava má jasne vymedzenú trasu. Ak poznáte trasu, môžete ich zastaviť takmer kdekoľvek. Navyše vás to bude stáť len pár drobných. Hoci sa často musíte tlačiť medzi desiatimi ďalšími miestnymi obyvateľmi, pohodlie je tu jednoznačne kompenzované cenou a rýchlosťou dopravy. Zábavné je, že za virtuálny lístok zaplatíte tak, že vodičovi pošlete peniaze po ostatných cestujúcich.

filipiny-jeepney

 

Taxi

Ako v každej inej krajine, aj tu nájdete klasickú taxislužbu. Ak necestujete v skupine viacerých osôb, je to jedna z najdrahších možností dopravy. Vďaka dobrým vyjednávacím schopnostiam však môžete získať aj nižšie ceny.

 

Grab (Uber na Filipínach)

Spoločnosť je podobná nášmu Uberu alebo Boltu. Keďže sme cestovali vo viacerých osobách, využili sme službu Grab niekoľkokrát. Pred cestou na Filipíny odporúčame stiahnuť si ich aplikáciu.

Ak sa ocitnete v meste, v ktorom nebudete poznať cestu domov, určite budete vďační za Grab. Pre viac osôb bude cesta mnohonásobne lacnejšia ako bežný taxík.

 

6. Filipíny a potraviny

Filipínska kuchyňa má veľmi jednoduché zloženie. Pre nás, milovníkov ryže, je tiež chutná. Nie je však pre každého. Môže sa stať, že po pár dňoch vám bude liezť ryža aj cez uši :D

 

Supermarkety

Ak si chcete jedlo pripravovať sami a ušetriť, môžete si ho kúpiť v supermarketoch. Zvyčajne ich však nájdete len vo veľkých mestách. V menších obciach budete márne hľadať plnohodnotný obchod.

 

"Hrnčiarske dielne"

Máme však pre vás jeden veľmi cenný tip. Vyskúšajte domácu filipínsku kuchyňu. Nie je ťažké sa k nej dostať. V dedinách nájdete takmer na každom rohu takzvané "hrncárny". Tieto miesta sa vyznačujú tým, že tu nájdete domáce jedlá, ktoré pripravujú miestni obyvatelia. Všetko, čo rodina uvarí, je vystavené vo veľkých hrncoch pred ich príbytkami alebo kdekoľvek na rohu ulice, pri ceste, skrátka všade, kde je miesto na vystavenie hrncov.

filipiny-hrncarny-jidlo

Niekedy budete mať pocit, že idete takmer k domácim domov. Nebojte sa toho, ponuka jedál je veľmi široká a cena, ktorú za ne zaplatíte, je doslova smiešna. Jedna obrovská porcia vás vyjde na 2 eurá. Niekedy aj pre dve osoby.

 

Stánky s nápojmi smoothie

To isté platí aj pre okienka smoothie. Úplne sme si ich zamilovali, pretože za 100 PHP (čo je menej ako 2 €) si môžete vychutnať 100% rozmixované čerstvé ovocie (0,5 l). Dajte si však pozor, ak vaše telo nezvláda miestnu vodu. V takom prípade si radšej dajte smoothie bez ľadu.

 

Pekáreň

Ako ďalšie odporúčanie musíme spomenúť miestne pekárne. Nájdete ich takmer na každom rohu a svieža vôňa slaného a sladkého pečiva vás bude lákať každý deň. Domácou špecialitou je takzvaná príchuť "ube". Jednoducho povedané, všetko, čo je fialové, je ube :) Je to sladká dezertná príchuť z vareného a roztlačeného fialového džemu. Túto príchuť nájdete v pečive aj v zmrzline.

 

7. Filipíny a peniaze

Na Filipínach sa platí filipínskymi pesos (PHP). Za jednu 1 euro dnes dostanete približne 61,1 PHP (máj 2023). Podobne ako väčšina ázijských štátov, aj Filipíny sú pre nás lacnejšou krajinou. Či už ide o stravu, dopravu alebo ubytovanie.

filipiny-penize-pesos-php

 

8. Filipínske ostrovy

Po dlhom zvažovaní sme za dva týždne navštívili 4 ostrovy - Cebu, Bohol, Palawan, Coron s krátkou zastávkou na ostrove Negros. Okrem týchto ostrovov môžete ísť na Luzon (nenavštívili sme ho kvôli erupci tamojšej sopky) alebo Mindanao (menej bezpečné).

filipiny-green-island-coron

 

9. Koľko nás stálo 14 dní na Filipínach (v prepočte na 1 osobu)

Aby sme vám uľahčili rozhodovanie, uviedli sme všetky výdavky, ktoré sme mali počas našej 14-dňovej dovolenky na Filipínach:

Letenka (Berlín - Cebu - Berlín): 302 €

Flixbus (Praha - Berlín - Praha): 28 €

Ubytovanie: 132 €

Jedlo a nápoje: 122 €

Doprava na ostrovoch (taxi, trojkolka, autobus Ceres atď.): 51 €

Doprava medzi ostrovmi (lietadlo, loď): 159 €

Atrakcie: 209 €

Prenájom auta s vodičom (vrátane benzínu): 45 €

Ostatné náklady (suveníry, SIM karta, lieky): 26 €

SPOLU: 1074 €

 

10. Aktivity, ktoré musíte vyskúšať na Filipínach

  • Zipline
  • Skákanie z vodopádov
  • Snowboarding na dunách
  • Potápanie s obrovskými veľrybími žralokmi
  • Paragliding
  • Kajak
  • Kúpanie v horúcich prameňoch
  • Pozorovanie delfínov

filipiny-potapeni-se-zelvami

filipiny-potapeni-se-zraloky

Samozrejme, toto je len prehľad všetkých rôznych aktivít, ktoré môžete na Filipínach zažiť.

Podrobný opis zážitkov a miest, ktoré nás najviac očarili, pre vás napíšeme v samostatnom článku. Dúfame však, že sme vás týmito praktickými informáciami navnadili a že ste už jednou nohou na ceste.

 

Našli ste v článku zastarané informácie? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu dostanete zľavový kód na ďalšiu objednávku s 10% zľavou.

 

Vpred za dobrodružstvom,

cestovatelia Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše, darčeky pre cestovateľov a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk