Navštívili sme Plitvické jazerá bez davov turistov

 vyhled-Licko-senjská-župa-plitvicke-jezera

Ako vyzerá najnavštevovanejšie miesto v Chorvátsku počas druhej vlny koronavírusu? Odpoveď na túto otázku sme sa rozhodli hľadať v Národnom parku Plitvice. A aby sme Plitvické jazerá zažili z tej najlepšej perspektívy, dali sme si tú námahu a našli niekoľko skrytých miest a výhľadov. Ak sa chcete inšpirovať, čítajte ďalej :)

Národný park Plitvice je najstarší a najväčší národný park v Chorvátsku. Zaujímavé je, že samotné jazerá zaberajú len 1 % celkovej rozlohy národného parku. Park s celkovou rozlohou takmer 300 km2 je od roku 1979 zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Keď sa rozhodnete naplánovať výlet k Plitvickým jazerám, nezabudnite, že Národný park Plitvice je rozdelený na dve časti: Horné jazerá a Dolné jazerá. V oboch častiach však uvidíte desiatky menších i väčších vodopádov, z ktorých 16 má svoje vlastné meno.

 

Kde začať?

Prehliadku Plitvických jazier môžete začať pri jednom z troch vstupov. Vchod 1 vám umožní preskúmať Dolné jazerá, zatiaľ čo vchod 2 vám poskytne výhľad na Horné jazerá. Tretím vchodom je vedľajší vchod Flora.

Ak máte na návštevu Národného parku Plitvice aspoň jeden celý deň, ako sme to urobili my, môžete začať objavovať krásy jazier pri ktoromkoľvek z vchodov. Vstupenky si však môžete kúpiť len pri vchode 1 a vchode 2.

 

Ako si vybrať najlepší okruh?

plitvicke-jezera-mapa-narodniho-parku

Na mieste si môžete vybrať až z 8 prehliadok:

  • Okruh A - dĺžka 3,5 km | 2 - 3 hodiny (vodopád Veliki slap, Dolné jazerá, most Kozjak)
  • Okruh B - dĺžka 4 km | 3 - 4 hodiny (Dolné jazerá, jazero Kozjak)
  • Okruh C - dĺžka 8 km | 4 - 5 hodín (Dolné a Horné jazero, vodopád Veliki slap, vodopády Veliki a Mali Prštavac)
  • Okruh E - dĺžka 5,1 km | 2 - 3 hodiny (Horné jazerá, jazero Kozjak, Prošćanské jazero, Horné jazerá, Veliki a Mali Prštavac)
  • Okruh F - dĺžka 4,6 km | 3 - 4 hodiny (jazero Kozjak, vodopád Veliki Slap)
  • Okruh H - dĺžka 8,9 km | 4 - 6 hodín (Horné jazerá, jazero Kozjak, kanoe na Dolných jazerách, vodopád Veliki slap)
  • Okruh K - 18,3 km | 6 - 8 hodín (vodopád Veliki slap, Dolné jazero, jazero Kozjak, Horné jazero)

Z toho okruhy A, B a C začínajú pri vchode 1 a E, F a H začínajú pri vchode 2. Najdlhší okruh K môže začínať pri ktoromkoľvek vchode do parku. Tento okruh vás zavedie na všetky dôležité miesta v parku.

 

Najkrajšie výhľady a miesta Plitvických jazier bez ľudí

plitvicke-jezera-vyhled-od-vodopadu

Ak máte radi turistiku a nebojíte sa ísť do toho, vydajte sa po našich stopách. Na prehliadku parku sme si vyhradili necelých 8 hodín, čo nám stačilo na objavenie všetkých známych aj menej známych miest Plitvických jazier.

Naše putovanie po Plitvických jazerách sa začalo pri vstupe 1, kde sme začali okolo 7:30 ráno.

 

Vodopád Veliki slap a Sastavci slap

 veliki-slap-plitvicke-jezera-2

Hneď po vstupe máte možnosť vidieť vodopád Veliki slap a vodopád Sastavci slap, ktorý sa nachádza v Novakovićskom brode. O niekoľko sto metrov nižšie si môžete tento výhľad vychutnať trochu zblízka.

TIP: Ak si chcete vychutnať skutočne krásny pohľad na Veliki Slap so slnkom, oplatí sa ho navštíviť medzi 10. a 13. hodinou.

 

Cesta medzi jazerami Novakovića brod a Kaluđerovac

 kaluderuvac-plitvicke-jezera-2

Pokračovali sme po strmej, kľukatej ceste k drevenému chodníku medzi jazerami Novakovića brod a Kaluđerovac. Pravdepodobne jedno z najfotogenickejších a najobľúbenejších miest pre influencerov. Jednoducho sa tu na chvíľu zastavte a vychutnajte si výhľad na jazerá a dlhé drevené chodníky.

Drevený chodník vás nakoniec dovedie k samotnému vodopádu Veliki Slap, ktorý je so svojimi 78 metrami najvyšším vodopádom Plitvických jazier a najvyšším vodopádom v Chorvátsku.

 

Zatopená jaskyňa Šupljara

Pokračovali sme popri jazere Kaluđerovac, kde vás najviac zaujme tyrkysová farba jazera. Po pravej strane na konci jazera môžete vidieť niekoľko malých vodopádov. Na konci chodníka uvidíte zatopenú jaskyňu, nad ktorou vedú schody na najkrajšiu vyhliadku v Národnom parku Plitvice.

 

Vyhliadka Boardwalk Junction

vyhled-Licko-senjská-župa-plitvicke-jezera

Ak sa premôžete a vystúpite ešte niekoľko desiatok strmých schodov na vyhliadku Boardwalk Junction, budete môcť objaviť panorámu jazera Kaluđerovac z vtáčej perspektívy.

TIP: Odporúčame načasovať si výhľad okolo poludnia, keď slnko svieti na väčšinu plitvických jazier. A keďže sme zvedaví ľudia a vždy musíme objavovať aj tie najmenej prístupné miesta, rozhodli sme sa o jaskyni niečo dozvedieť. Ak si so sebou vezmete čelovky alebo si posvietite mobilným telefónom na schody, môžete prejsť niekoľko metrov do jaskyne, ktorú na prvý pohľad takmer nevidíte.

 

Po krásnom výhľade sme sa vrátili na chodníky Plitvických jazier, ktoré nás viedli pozdĺž jazera Gavanovac a jazera Milanovac k prístavu prvej lode, konkrétne označenej P3.

 

Výletná plavba loďou po jazere Kozjak

plitvicke-jezera-lodka

Môžete si sadnúť k stolu pri doku P3 a občerstviť sa alebo si kúpiť magnetku v obchode so suvenírmi. Ak chcete nastúpiť na loď, stačí sa preukázať vstupenkou na Plitvické jazerá. Odtiaľ si už len vychutnajte pokojnú plavbu po jazere Kozjak. Do prístavu P2 sa dostanete približne za 15 minút.

 

Veliki Prštavac a Mali Prštavac

 veliki-prstavac-plitvicka-jezera-zapakuj-cz

Z prístavu P2 sa môžete pešo dostať k vodopádom Veliki Prštavac a Mali Prštavac alebo sa ďalšou loďou preplaviť na druhú stranu. Vybrali sme si prvú možnosť a prešli sme popri vodopádoch až k Prošćanskému jazeru. Postupne sme sa ocitli pri vchode číslo tri, kde sme si museli trochu vydýchnuť pri malinovke.

 ogrugljak-jezero-vyhled-plitvicka-jezera

Pri vchode č. 3 sme nastúpili na autobus zo zastávky St3 na zastávku St2. Ak však máte dostatok energie, môžete sa prejsť okolo jazier Batinovac, Galovac a Gradinsko jezero.

 

Pohľad na Plitvické jazerá z vtáčej perspektívy

milino-jezero-plitvicka-jezera

Keď sme boli na autobusovej zastávke St2, vrátili sme sa do prístavu P3, odkiaľ sme pôvodne vyplávali cez jazero Kozjak.

plitvicke-jezera-znaceni

Z P3 sme sa nevracali po tej istej poľnej ceste popri jazere Milanovac, ale po asfaltovej ceste, ktorá nás doviedla na niekoľko malých vyhliadkových bodov nad jazerami. Popri hlavnej ceste vedie niekoľko lesných ciest, ktoré vás zavedú k výhľadom na jazerá a vodopády z úplne inej perspektívy.

 

Výhľad na Veľký vodopád

viliki-slap-vyhled-plitvicke-jezera

Na vyššie uvedené cesty sme sa nevydali náhodou. Všetko naše úsilie vyvrcholilo na vyhliadke Veliki slap, ktorá nám okrem výhľadu na vodopád Veliki slap ponúkla aj ďalší pozoruhodný pohľad na horné Plitvické jazerá. Ak sa dostanete až sem, budete mať hornú časť parku ako na dlani.

Prehliadku môžete ukončiť pri schodoch, ktoré vás zavedú späť pod vodopád Veliki slap.

novakovica-brod-plitvicke-jezera

Ak pôjdete v našich stopách, nič dôležité vám neunikne. Samozrejme, nebudeme vám brániť v tom, aby ste sa vydali po iných vedľajších cestách, ktorých je nespočetné množstvo. Snažte sa však dodržiavať pravidlá a nikdy sa neodchyľujte od vyznačených alebo vyšliapaných chodníkov. Chráňme nedotknutú prírodu tak, ako nám bola daná. Najmä pre budúce generácie.

 

Ak už začínate plánovať, odporúčame vám prečítať si náš praktický článok, ktorý vám odpovie na otázky týkajúce sa cien, otváracích hodín, parkovania a mnohých ďalších informácií týkajúcich sa parku Plitvice.

 

Našli ste v článku zastarané informácie? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu dostanete zľavový kód na ďalšiu objednávku s 10% zľavou.

 

Vpred za dobrodružstvom,

cestovatelia Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše, darčeky pre cestovateľov a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk