Dovolenka v Mexiku v kocke: víza, doprava, peniaze, jedlo a ďalšie...

mexiko-viza-jidlo-penize

Naplánujte si dovolenku v Mexiku za jedno popoludnie. Zozbierali sme pre vás najdôležitejšie informácie o vízach, možnostiach dopravy, peniazoch či potravinách.

Prečítajte si úvod k našej dvojtýždňovej dovolenke v Mexiku. Dostanete odpovede na najdôležitejšie otázky:

Potrebujem do Mexika víza?

Dobrou správou je, že českí aj slovenskí občania nepotrebujú na vstup do Mexika víza.

 

Ubytovanie

ubytovani-v-mexiku
 
Cenová úroveň ubytovania sa pohybuje v pomerne širokom rozpätí. Veľa závisí od oblasti, v ktorej hľadáte ubytovanie, ale samozrejme aj od komfortu. V menej turistických oblastiach môžete získať ceny od 4 EUR na osobu a noc. Pri hľadaní takéhoto ubytovania na Yucatáne sa však trochu zapotíte. Ceny tu vo väčšine prípadov neklesajú pod 10 eur za noc. Pokiaľ nehľadáte ubytovanie na poslednú chvíľu ako my.
Prečítajte si recenzie. Nemali sme na to veľa času a vo väčšine ubytovacích zariadení sme sa stretli len so studenými sprchami. Otužilcom je to možno jedno, ale my si radi vychutnáme horúcu sprchu aj v lete.

 

Doprava

Prenájom auta

Ak sa chcete dostať aj do tých najodľahlejších kútov Mexika, určite vám odporúčame prenajať si auto. Budete pánom svojho času a hlavne sa nebudete musieť spoliehať na nie príliš spoľahlivú verejnú dopravu alebo drahšie taxíky.
 
pujceni-auta-v-mexiku
 
Niekoľko tipov na prenájom auta v Mexiku:
 1. Ak si rezervujete auto vopred online, je lepšie prenajať si auto v Mexiku priamo cez konkrétnu autopožičovňu. Je to z jedného konkrétneho dôvodu. Ak si prenajmete auto cez sprostredkovateľa, požičovňa nebude schopná pokryť poistenie, ktoré tam máte, a bude vás nútiť uzavrieť dodatočné poistenie. Ak odmietnete, budete musieť mať na kreditnej karte veľmi vysokú rezervu (v MEX od nás žiadali zálohu až do výšky 2 500 USD). Ak nemáte takúto zálohu, musíte siahnuť po väčšom poistnom krytí (stálo nás to asi o 100 dolárov viac, ako sme plánovali).
 2. Všade sa dočítate, že do Mexika potrebujete medzinárodný vodičský preukaz. Pre pokoj duše si ho môžete zaobstarať za 50 Kč. Ale ani jedna z troch požičovní nás o to nepožiadala. Vždy sa uspokojili s bežným českým vodičským preukazom.
 3. Pri plnení si treba dať pozor na niekoľko vecí:
  1. Pred doplnením paliva sa vždy uistite, že sa na obrazovke všade zobrazuje číslo 0. Pri prvom tankovaní sme to neskontrolovali. Čo sa stalo? Pán, ktorý nám natankoval, si do ceny započítal aj cenu benzínu predchádzajúceho vodiča. Vďaka našej nepozornosti a jeho podvodnému konaniu sme zaplatili dvakrát viac, ako sme mali. Cena benzínu Regular95 sa pohybovala od 19 do 21,50 pesos za liter (november 2021).
  2. Pri platbe v hotovosti si vždy skontrolujte, koľko peňazí vydávate. Kľudne počítajte nahlas. V opačnom prípade sa vám obsluha pumpy môže pokúsiť nahovoriť, že ste mu dali do rúk peniaze inej hodnoty, než si myslíte.
  3. Posledným trikom, ktorým sa vás snažia na pumpách okradnúť, je skenovanie kreditnej karty. Nikdy ju nepustite z ruky.
 4. Pri šoférovaní platia podobné pravidlá ako v USA. Odbočiť doprava môžete kedykoľvek, dokonca aj na červenú. Večer (zvyčajne medzi 23:00 a 5:00) môžete jazdiť na červenú takmer stále. Mnohí vodiči si tento štýl jazdy užívajú aj počas dňa :D
 5. Mňa osobne ako vodiča dosť iritovali retardéry, ktoré boli často každých 50 metrov. Najhoršie je, že 50 % z nich nie je vôbec označených a všimnete si ich, až keď do nich narazíte, v lepšom prípade tesne pred nimi.
 6. Musíte však počítať aj s mýtom. Existuje veľa spoplatnených úsekov a ceny závisia od toho, ako je úsek vyťažený a obsadený. Na niektorých úsekoch sme zaplatili 18 pesos, ale na niektorých miestach sme zaplatili viac ako 500 pesos.

TIP: Ak sa chcete vyhnúť plateniu mýta a mať viac času, vypnite v navigácii spoplatnené úseky a diaľnice. Na niektorých úsekoch sme dokázali ušetriť veľa peňazí, zatiaľ čo na niektorých miestach nás cesta stála len pár minút. Pri mýtnych bránach majte vždy pripravenú hotovosť. Neberú karty.

 

Lietadlo

doprava-letadla-mexiko
 
Keďže naším cieľom bolo navštíviť región Yucatán aj Mexiko City, prelet bol pre nás najlepšou možnosťou. Autom by ste túto trasu prešli za viac ako 24 hodín, čo sa nám príliš nepáčilo. Navyše, vnútroštátne lety sem v novembri 2021 stáli len približne 1 000 dolárov na osobu. Upozorňujeme, že príručnú batožinu je potrebné zakúpiť samostatne spolu s letenkou. Na druhej strane nikto nikdy nekontroloval, či sme si batožinu k letenke zakúpili alebo nie.
 
 

Autobus

My sami sme autobusy nepotrebovali, ale ak by ste ich chceli použiť, môžete napríklad tieto typy.

Na dlhšie cesty môžete využiť službu ADO, ktorá je síce drahá, ale najrýchlejšia. Ak chcete ušetriť, môžete využiť Oriente a Mayab, ale tu musíte počítať s veľkou časovou záťažou. Niekedy môže byť rozdiel aj niekoľko hodín.

taxi-collectivo-mexiko-doprava

Všetky tri linky majú označené zastávky a dokonca jazdia takmer načas podľa cestovných poriadkov. Cestovný poriadok a odchody vybraného autobusu (napr. ADO) nájdete vždy na internete. Musíte sa však opýtať na stanici, cestovné poriadky tam nenájdete.

Vo väčších mestách môžete využiť autobusy collectivo, ktoré sú lacné, ale nemajú označené zastávky, takže sa musíte opýtať miestnych obyvateľov. Ľuďom pomohli mapy.cz, kde boli tieto zastávky vyznačené. Problém môže nastať aj vtedy, ak nemáte čas a autobus nie je plný, takže vodičovi sa to oplatí. To môže znamenať aj polhodinové čakanie na odchod autobusu.

Diaľkové autobusy zastavujú aj po ceste, ak to potrebujete a nie je vhodné ísť autom na určenú označenú zastávku. Stačí sa obrátiť na vodiča.

 

Taxi

Taxikárov je v Mexiku viac než dosť, takže o nich nebudete mať núdzu. Najlepšie je však zistiť, koľko by ste mali približne zaplatiť, ešte pred tým, ako sa tam vyberiete. Na takýchto letiskách sa platia vysoké príplatky, ktoré vás môžu vyjsť až na 30 eur za 10 km. Najdôležitejšia rada, ktorú treba uplatniť nielen pri hľadaní najlacnejšieho taxíka, je vyjednávať, vyjednávať, vyjednávať. Všeobecne platí, že vždy môžete získať cenu aspoň o polovicu nižšiu, ako je prvá navrhovaná cena.

 

Jedlo

Ak máte radi pikantnú kuchyňu, Mexiko je pre vás ako stvorené. Tacos, quesadillas alebo enchiladas. Nájdete ich na tisíc rôznych spôsobov v každej reštaurácii a pouličnom stánku. Ak chcete ochutnať, čo jedia bežní Mexičania, a zároveň ušetriť, pouličné jedlo je jasnou voľbou. A nemusíte pochybovať o tom, že pouličné jedlo chutí dvakrát lepšie.

jidlo-stanky-v-mexiku

 

Čo ochutnať a kde jesť?

Naším obľúbeným jedlom je elote, čo v češtine znamená kukurica. Existuje niekoľko variantov: elote na špajdliach, elote in vaso (v pohári) alebo dorisquites (nachos s kukuricou, majonézou, smotanou, syrom a rôznymi salsami). Tie odporúčame konzumovať vo dvojiciach. Verte nám, vieme, o čom hovoríme.

Ak máte čas a chuť, môžete si dokonca variť priamo v ubytovacom zariadení. Nakupovať môžete napríklad vo Walmarte, kde nájdete naozaj všetko od potravín cez kozmetiku až po pneumatiky.

jidlo-v-mexiku

V menších obchodoch, ako je Oxxo, majú väčšinou konzervy, cestoviny, čipsy a drobné sladkosti. V týchto obchodoch sme toho nikdy veľa nenakúpili.

Čo sa týka nápojov, Mexiko je známe populárnym nápojom "tequila". Ešte známejší je nápoj mezcal, ktorý sa vyrába z rastliny agáve. Ďalším veľmi obľúbeným nápojom je micheláda. Tento nápoj sme ochutnali hneď prvý deň a na jednej strane to bolo možno dobre. Hneď na začiatku našej dovolenky sme zistili, čo v Mexiku nebudeme piť. Ale nebudeme vám to vyhovárať. Michelada sa skladá z piva, paradajkovej šťavy, soli a ďalších korenín. Zložky posúďte sami. Necháme na vás, aby ste sa rozhodli, či je to niečo, čo vám zachutí.

enchilada-napoj-mexiko

Mexiko je tiež kráľovstvom koriandra. Je to úplne všade. My, ako obrovskí odporcovia koriandrovej chuti, sme sa na začiatku pobytu museli mnohokrát ponoriť do jedla, aby sme z neho zjedli aspoň kúsok. Po niekoľkých dňoch sme sa naučili frázu - sin cilatro (bez koriandra) a bolo nám dobre.

 

Peniaze

Či už si do Mexika priveziete eurá alebo doláre, na letisku si ich rozmeňte. Aj keď sa nám to zdalo zvláštne, najlepší výmenný kurz za celý náš pobyt sme našli vo verejnej časti letiska v Mexico City. Ak sa rozhodnete nevymieňať, ale vyberať z bankomatov, vždy počítajte s nejakým poplatkom. Ani medzinárodná karta Revolut vás v tomto prípade neušetrí poplatkov.

penize-pesos-mexicke

 

Niekoľko ďalších tipov na peniaze:

 1. Určite odporúčame mať pri sebe hotovosť. Kartou môžete platiť vo veľkých obchodoch, ako je Walmart alebo Oxxo. Niekedy môžete platiť kartou aj na čerpacej stanici. Hotovosť však budete potrebovať na pamiatkach, trhoch, väčšine čerpacích staníc alebo na mýtnych bránach. Preto buďte vždy pripravení.
 2. V Mexiku sa oplatí vedieť aspoň základy španielčiny. Ak napríklad odpovedáte obchodníkovi na trhoch v španielčine, všetko je o niečo lacnejšie. Hovoríme zo skúseností. Jeden pán ponúkal všetko za dolár, a keď som mu odpovedal, či hovorím po španielsky, že áno, hneď sme mali všetko za polovicu.
 3. Môžete platiť v pesos a dolároch. Ale ani tu sa kurz dolára rozhodne nevyplatí.
 4. Vyjednávajte, vyjednávajte, vyjednávajte. Toto pravidlo využijete nielen pri nákupe suvenírov na trhoch. Najviac nás prekvapilo, keď s nami začali vyjednávať o cene za prenájom vozidla spoločnosti National. Je možné, že za auto nedostanete ani polovicu pôvodne navrhovanej ceny, ale vždy vyskúšajte trpezlivosť predajcu. Vždy sa bude snažiť predať všetko za každú cenu.

A keďže Mexiko je krajina, ktorá žije z cestovného ruchu, pripravte sa na to, že budete platiť za všetko a za všetkých. Bez ohľadu na to, ktorú pamiatku navštívite, zaplatíte za parkovanie, vstup a sprievodcu. Bez sprievodcu sa k niektorým pamiatkam ani nedostanete.

 

Výdavky (celkom na osobu na 14 dní) (auto a ubytovanie v rozpočte pre 3 osoby)

 • Letenka (Berlín - Cancún - Berlín) - 395 €
 • Flixbus (Praha - Berlín - Praha) - 39 €
 • Ubytovanie - 108 €
 • Jedlo a nápoje - 164 €
 • Vnútroštátna doprava (lietadlo, taxi, metro) - 207 €
 • Auto - (prenájom, poistenie, mýto, benzín) - 325 €
 • Atrakcie a pamiatky
  • Prehliadka balóna - 104 €
  • Podzemná rieka - 65 €
  • Cenotes a pyramídy (vrátane parkovania a sprievodcu) - 142 €
 • Ostatné náklady
  • SIM - 9 €
  • Suveníry - 15 €

Spolu: 1573 €

 

Jazyk

Asi nie je prekvapujúce, že sa v Mexiku hovorí španielsky. V Mexiku sa všade hovorí španielsky. Angličtinu je tu však trochu ťažšie nájsť. Na naše prekvapenie sme mali problém nájsť človeka, ktorý by sa s nami dohovoril po anglicky, a to aj v turisticky vyhľadávanejších oblastiach. Jednoducho povedané, čím ďalej od turistických oblastí, ako je Yucatán, a čím viac do vnútrozemia, tým je šanca, že budete hovoriť po anglicky, nižšia, skôr nulová.

jazyk-v-mexiku

Najprv nás to zaskočilo, ale nakoniec sme boli radi, že sme to urobili. Práve preto sme sa posunuli vpred s našou španielčinou.

 

Aktivity, ktoré musíte vyskúšať v Mexiku

 • Výlet balónom k pyramídam v Teotihuacáne
 • Podzemná rieka Rio de Secreto
 • Cenotes - vyberte si tie, ktoré vás najviac zaujmú (oficiálnych je približne 3 000)
 • Pyramídy Chichén Itzá, Teotihuacán, El Tajín, Cobá
 • Termálne bazény Las Grutas Tolantongo
 • Potápanie s korytnačkami na pláži Akumal
 • Ružové soľné jazero Las Coloradas
 • Plameniaky a biosférická rezervácia Rio Lagartos
 • Nevado de Toluca

A, samozrejme, oveľa viac, o čom napíšeme v samostatnom článku o najlepších miestach, ktoré sa oplatí navštíviť v Mexiku.

pyramida-mexiko-Teotihuacán

ruzova-plaz-mexiko

A ako by sme zhodnotili náš pobyt v Mexiku? Hoci bol plný prekvapení a príjemných zážitkov, objavili sme veľa nádherných miest, milých a priateľských ľudí, vďaka čomu sme našu dovolenku v Mexiku zaradili medzi tie najlepšie. Atmosféru, ktorú sme tu zažili, nemôžeme opísať, musíte ju zažiť.

Dúfame, že naše tipy pre Mexiko vám pomôžu zjednodušiť plánovanie dovolenky, aby ste si ju mohli naplno užiť.

 

Hasta luego viajeros :)

 

Covidové okienko [November 2021]

Na cestu do Mexika sme nepotrebovali očkovanie ani test. Kvôli prestupu v Amsterdame to však od nás vyžadovali.

covid-19-v-mexiku-cestovani

Obchody a reštaurácie tu nevyžadujú testy ani očkovanie. Robia však preventívne opatrenia prostredníctvom pravidelného merania teploty a povinného používania dezinfekčného gélu, ktorý vám dajú pri každom vstupe do obchodu alebo reštaurácie.

Plášť alebo respirátor tu boli samozrejmosťou. Mexičania sú dosť disciplinovaní a v 80 % prípadov ste ich videli zahalených aj na ulici.

Niekoľkokrát počas nášho pobytu nás zastavili na polceste k pamiatke a museli sme vystúpiť z auta. Na mieste auto vydezinfikovali, všetkým zmerali teplotu a ruky natreli antibakteriálnym gélom. Vyzeralo to prinajmenšom zaujímavo.

 

Slovník základných fráz

Aby sme vám uľahčili prácu, prinášame vám krátky slovník základných fráz:

 • Hello - Buenos dias (používané do 13:00)
 • Dobrý deň - buenas tardes (používa sa po 13:00)
 • Dobrý večer - buenas noches (používa sa po zotmení)
 • Ahoj - Hola
 • Rozlúčka - Adios
 • Prosím - Por favor
 • Ďakujem - gracias
 • Ešte niečo? - ¿algo más? (na to sa vás opýtajú pri pokladni v obchode)
 • Nie, to je všetko - No eso es todo.
 • Pas - pasaporte
 • Batoh - mochila (pred vstupom do obchodu vás často požiadajú, aby ste ho vložili do skrinky)

Našli ste v článku zastarané informácie? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu dostanete zľavový kód na ďalšiu objednávku s 10% zľavou.

 

Vpred za dobrodružstvom,

cestovatelia Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše, darčeky pre cestovateľov a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk