TOP 10 míst, které navštívit na dovolené v Albánii

 TOP-10-mist-ktere-navstivit-na-dovolene-v-albanii-2 

Objavte krásy Albánska na svojej letnej alebo jesennej dovolenke. Preskúmajte nezabudnuteľné miesta, od azúrových pláží, cez autentické mestečká až k impozantným horám. Našich top 10 miest v Albánsku vás prevedie fascinujúcim mixom histórie, kultúry a nádhernej prírody.

Ako si naplánovať dovolenku v Albánsku a na čo si dať pozor sa dočítate v samostatnom článku. Tu sa však dočítate, ktoré miesta by ste nemali na svojej dovolenke v Albánsku vynechať.

 

1. Hlavné mesto Albánska – Tirana

Hoci Albánsko stále patrí medzi menej vyspelé krajiny, v hlavnom meste Tirana to tak rozhodne nevypadá. Niekoľkoprúdové cesty, kde sa autá predbiehajú bez blinkrov, bujarý život nielen v uliciach, ale aj v kaviarňach a reštauráciách. Môžeme však povedať, že to je jediný náznak nebezpečenstva, ktorý sme v Albánsku zažili. Pri pohybe aj v odľahlých častiach Tirany sme sa cítili bezpečne.

A čo by ste v Tirane nemali určite vynechať? Za nás určite:

  • námestie Skanderbeg,
  • Tanners' Bridge,
  • Národné múzeum - Muzeu Historik Kombëtar,
  • Bunk'Art 1,
  • Skanderbeg Square,
  • The Clock Tower of Tirana,
  • trhovisko Pazari i Ri nebo
  • Namazgah Mosque.

 mesita-hlavni-mesto-albanie-tirana

 

2. Pláž Gjipe

Asi najkrajšia pláž, ktorú v Albánsku môžete vidieť je pláž Gjipe. A že v Albánsku je nespočet krásnych pláží. K pláži Gjipe si budete musieť trošičku zájsť. Za auto zaparkované na hornom parkovisku zaplatíte 300 ALL (môžete platiť iba v hotovosti) a k pláži vám to potom zaberie nejakých 20 minút pešo. Cesta je veľmi divoká (v preklade plná skál), preto odporúčame ísť radšej v teniskách, nie v šlapkoch.

Samotná pláž nie je nijako veľká, preto v letnej sezóne vyrazte ihneď ráno. Nádherne priezračná voda, kamienková pláž a niekoľko reštaurácií vám spôsobí taký raj na zemi, že odtiaľ nebudete chcieť vôbec odísť.

nejhezci-plaz-albanie-plaz-gjipe

 

3. Mestečko a pláž Ksamil

Toto mesto by sa dalo nazvať aj takým párty mestom. Nádherné pláže, vrátane nepreberného množstva typov lehátok, s množstvom barov a reštaurácií. Toto miesto vás oslní na prvý pohľad svojou živelnou atmosférou, kde sa naozaj nudiť nebudete. Ak sa sem vydáte na začiatku alebo na konci sezóny, príďte pokojne aj s deťmi. Vyžitie si tu nájdu všetci, napríklad na vodných bicykloch :)

mesto-plaz-ksamil-albanie 

 

4. Krasový prameň Syri i Kaltër (The Blue Eye)

Nádherne priezračná voda. Tak presne by sa dalo popísať toto miesto. K srdcu „Modrého oka“ sa dostanete asi po kilometrovej prechádzke od parkoviska. Za vstup zaplatíte symbolických 50 ALL. Od parkoviska k pokladni je to pár stoviek metrov a zaplatíte zaň 300 ALL. Pokiaľ sa vám pošťastí zaparkovať priamo pri pokladni, budete mať parkovanie zdarma.

Pri parkovisku je možné si za poplatok zapožičať elektrické kolobežky, vďaka ktorým sa rýchlejšie dostanete na miesto. Avšak to je pre lenivcov. Veríme, že vy si tú prechádzku radi doprajete :)

Vo vode je prísne zakázané kúpať sa, napriek tomu to niektorí ľudia ignorujú. Neodporúčame! Chráňte prírodu na miestach, kde nám to odporúčajú.

Na konci sa môžete občerstviť v dvoch reštauráciách alebo si zakúpiť nejaký ten suvenír na pamiatku.

Jazero sa dá celé obísť, ale my odporúčame ísť po asfaltovej ceste, ktorá je síce po slniečku, ale oveľa príjemnejšia. Druhým variantom je obísť jazero z druhej strany, kde síce idete lesnou cestičkou, aspoň si tak vylepšíte svoju kondičku. Budete tu musieť prekonať pár menších kopčekov.

 modre-oko-blue-eye-albanie

 

5. Mestečko Berat

Mesto stoviek okien. Tak by sa dalo popísať miesto, ktoré nájdete hneď na niekoľkých fotkách z dovolenky v Albánsku. Avšak najväčšie kúzlo a nádheru tohto miesta pocítite priamo vo vnútri mestečka. Prejdite sa kúzelnými kamennými uličkami, sadnite si do jednej z mnohých kaviarní a užívajte si výhľad na mesto a pretekajúcu rieku Osum.

Aj tu sa môžete pozrieť do mešity. Nezabudnite však na zahalené ramená a kolená, ženy taktiež vlasy.

mestecko-berat-hezke-ulicky-albanie

 

6. Mestečko Vlorë

Toto mesto je druhým najväčším prístavným mestom v Albánsku. Okrem nádherných pláží, na ktorých si môžete oddýchnuť (napríklad Vega Beach, Narta na ostrove Zvernec alebo napríklad Vlorë Beach), si v mestečku Vlorë môžete prezrieť aj množstvo zaujímavých atrakcií. Vydajte sa do mešity Muradie, do starého mesta Vlorë alebo sa choďte mrknúť na monument nezávislosti. A ak máte radi múzeá, aj tu si nájdete svoje. Navštívte napríklad Múzeum nezávislosti alebo Múzeum histórie.

mestecko-vlore-albanie

 

7. Pláž Dhërmiu

Táto pláž patrí medzi najrozsiahlejšie v celom Albánsku. Môžete si tak pohodlne vyberať, v ktorej jej časti strávite svoj deň. Z reštaurácie Luciano budete mať krásny výhľad na more aj „vidličku“ :D Dokonca sa vedľa reštaurácie nachádza aj bankomat.

Ako väčšina pláží aj táto je bohužiaľ iba kamienková. Avšak to nič nemení na tom, že si tu užijete krásne priezračné more a nepreberné množstvo miest, kde si v pokoji vychutnáte svoj obľúbený drink. V jednom z barov je dokonca priestor pre menšiu opekačku alebo si môžete vychutnať vodnú fajku.

plaz-dhermiu-albanie

 

8. Národny park Valbona Valley / Valbonë

Nie ste ten typ, čo vydrží na pláži ležať celý týždeň? My tiež nie, a preto máme pre vás dobrú správu. Albánsko ukrýva aj veľa možností na absolvovanie nádherných trekov a výhľadov. Valbona Valley vám ponúka viac ako 200 km rôznych trekov. Prejsť si môžete napríklad kaňon Shoshani alebo sa skrátka len kochajte nádherne priezračnou riekou Valbona.

A pokiaľ vám to nestačilo, stačí sa presunúť len o kúsok vedľa a navštíviť rovnako nádherný národný park Thethi, kde napríklad môžete vidieť vodopád Thethi Waterfall. Využite napríklad známy trek Valbona – Thethi.

narodni-park-Valbona-Valley

 

9. Jezero Komani

Vydajte sa na plavbu loďou po nádhernom jazere Komani a vychutnajte si nielen nádhernú vodu, ale aj neuveriteľné výhľady na zasnežené pohoria, neobjavené dedinky a rôzne sa kľukatiace zátoky. Hoci jazero Komani vzniklo až v 70. rokoch 20. storočia, svojou nádherou rozhodne nezaostáva ani za nórskymi fjordmi.

jezero-komani-albanie 

 

10. Opustené mesto Butrint

Máte radi históriu a ešte viac archeologické prvky? Tak presne pre vás je miesto Butrint ako stvorené. Ponorte sa späť do grécko-rímskej doby a navštívte trosky predchádzajúcej civilizácie. Toto miesto je dokonca zapísané na zozname UNESCO. Vstupné pre dospelého je tu stanovené na 1 000 Lek.

historicke-mestecko-butrint-albanie

 

BONUS: Gjirokastra + hrad Gjirokastra

Mesto na juhu Albánska - Gjirokastra, známe tiež ako "Mesto kameňov", patrí asi k najzachovalejším stredovekým mestám na Balkáne. Toto mesto, zrodené z kamenných domov s bielymi strechami, vzbudzuje dojem, že sa tu zastavil čas.

Dominantou mesta je rovnomenný hrad Gjirokastra, ktorý sa týči na kopci nad mestom. Pochádza z 12. storočia a už od počiatku slúžil ako strategický obranný bod. Môžete sa tu pozrieť do hradných komnát alebo múzea. Vstup vás vyjde na 200 lekov.

mestecko-Gjirokastra-albanie

 

Do nášho výberu sme síce vybrali iba 10 tipov, ale na navštívenie je toho v Albánsku rozhodne oveľa viac. Tak s chuťou do toho, kúpte letenku, naplánujte dovolenku a choďte objavovať túto zatiaľ ešte nie celkom prebádanú krajinu.

Na záver by sme chceli zdôrazniť a vyvrátiť zlú povesť Albánska, keď sa mnoho ľudí pozastavuje nad bezpečnostnou situáciou v tejto krajine. Zo skúsenosti však môžeme potvrdiť, že Albánsko patrí k tým bezpečnejším krajinám, ktoré sme doteraz navštívili. Albánci sú veľmi srdeční a priateľskí ľudia. Veríme, že si aj vy tieto miesta po prvej návšteve zamilujete.

 

Našli ste v článku neaktuálnu informáciu? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu získate zľavový kód na ďalšiu objednávku so zľavou 10 %.

 

Vpred za dobrodružstvom,

Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk