Pri cestovaní lietadlom je dôležité dodržiavať základné pravidlá zdvorilosti a rešpektovať ostatných cestujúcich. Existuje však mnoho ďalších vecí alebo skôr činností, ktoré môžu byť pre ostatných nepríjemné a ktorým by ste sa mali vyhnúť. Pozrime sa na 10 najčastejších vecí, ktoré by ste nemali robiť v lietadle.
1. Tlieskanie v lietadle pri pristávaní
Tlieskali v lietadlách len Česi? Nie tak celkom. Viackrát sme sa stretli s tým, že okolo nás tlieskali cudzinci. Je to spôsob, ako poďakovať pilotovi za to, že všetko urobil správne. Ale ako je to v skutočnosti? Mali by sme alebo nemali tlieskať?
Tlieskanie nie je v lietadle zakázané a nehrozí zaň žiadny trest. Tak prečo netlieskať? Uveďme si príklad. Tlieskate, keď vám čašník prinesie veľmi chutné jedlo? Alebo keď vás autobus bezpečne odvezie na ďalšiu zastávku? Samozrejme, že nie, pretože to už všetci považujeme za samozrejmosť.
Ale neexistuje jednoznačná odpoveď. Každopádne musíme povedať, že reálne nemá tlieskanie žiadny význam. Každý pilot vám povie, že v kabíne lietadla po pristátí nie je šanca počuť žiadny zvuk z priestoru pre cestujúcich.
Či budete tlieskať alebo nie, je na vás - našu radu berte len ako odporúčanie.
2. Slúchadlá v ušiach počas vzletu a pristátia
Nenosiť slúchadlá počas vzletu a pristátia sa odporúča z niekoľkých dôvodov. Jedným z nich je bezpečnosť. Počas vzletu a pristátia môže vzniknúť výrazný rozdiel tlaku medzi kabínou lietadla a vonkajším prostredím. V dôsledku toho vás pri používaní slúchadiel môžu začať bolieť uši z dôvodu nedostatočného vyrovnania tlaku.
Ďalším dôvodom, prečo nepoužívať slúchadlá počas vzletu a pristátia, sú pokyny a iné inštrukcie posádky, ktoré môžu byť dôležité v núdzovej situácii.
3. Spánok počas vzletu a pristátia
Spanie počas vzletu a pristátia je nevhodné najmä z bezpečnostných dôvodov. Počas spánku nebudete schopní rýchlo reagovať v neočakávaných situáciách, ako sú silné turbulencie, zdravotné problémy cestujúcich atď. Okrem toho budete len ťažko schopní dodržiavať pokyny posádky v prípade evakuácie.
Spánok v nevhodnom čase môže navyše spôsobiť nepríjemné závraty alebo zmeny tlaku v ušiach. V záujme bezpečnosti je najlepšie zostať počas celého letu bdelý. Kto však dokáže prespať celý 10-hodinový let do Pekingu? Aby bol váš let príjemnejší a pohodlnejší, vybavte sa napríklad cestovným vankúšom.
4. Snímanie videí a fotografií posádky bez jej súhlasu
Natáčanie a fotografovanie posádky bez jej súhlasu je nemorálne a predstavuje silný zásah do súkromia. Verte mi, že ani vám by sa nepáčilo, keby vás niekto počas práce bez vášho súhlasu fotografoval alebo natáčal na telefón.
V Európskej únii je fotografovanie alebo natáčanie videí zamestnancov tiež porušením nariadenia GDPR.
5. Chôdza na toaletu počas turbulencie
Okrem toho, že chodenie na toaletu počas turbulencie je nebezpečné pre vás aj pre posádku, je to aj zakázané. Turbulencie môžu byť nepredvídateľné, preto buďte opatrní a zostaňte na svojom mieste.
Cestujúci, ktorí nie sú počas turbulencie pripútaní bezpečnostným pásom, sa môžu veľmi ľahko zraniť.
6. Vstávanie po pristátí v lietadle skôr, ako vás o to posádka požiada
Vstávanie pri pristávaní lietadla skôr, ako vás o to posádka požiada, môže byť nepríjemné najmä pre posádku, ale aj pre cestujúcich. Ak posádka nedokáže koordinovať výstup cestujúcich, celý proces sa výrazne spomalí. Posádka môže účinne odkontrolovať cestujúcich tak, aby sa tí, ktorí sú najbližšie k východu, dostali von ako prví.
Ak však minútu po pristátí vytiahnete svoju tašku a zostanete stáť v uličke, môžete zablokovať výstup ďalších piatich ľudí. Buďme preto ohľaduplní.
Inšpirovať sa môžete aj naším článkom o tom, čo (ne)môže obsahovať moja príručná batožina?
7. Vystretie nôh v uličke a vystúpenie z lietadla
Dávať si nohy do uličky a vyzúvať si topánky v lietadle je nevhodné a môžeme povedať, že aj neetické. Zároveň môžete o niekoho zakopnúť, alebo v horšom prípade si môžete odraziť malíček od kovového vozíka letušky. Nehovoriac o zápachu.
8. Fajčenie v lietadle
Fajčenie na palube je prísne zakázané. Jednak môže spôsobiť neúmyselný požiar a cigaretový dym zaručene obťažuje všetkých nefajčiarov, ako aj fajčiarov v okolí. Prosíme všetkých fajčiarov, aby si svoju obľúbenú cigaretu odložili na neskôr. A to platí aj pre elektronické cigarety. Toalety v lietadlách sú určené na niečo iné.
9. Nezapnutie režimu lietadla na mobilnom telefóne
Nepoužívanie režimu lietadla na mobilnom telefóne môže mať niekoľko negatívnych dôsledkov. Signály mobilného telefónu môžu rušiť komunikačné systémy lietadla a navigačné zariadenia, čo môže ohroziť bezpečnosť letu. Samozrejme, to platí len v prípade, ak sa veľká väčšina cestujúcich hrá so svojimi mobilnými telefónmi. Aj napriek tomu sa zapnutie režimu lietadla odporúča. Aj pri zapnutom režime lietadla si môžete na mobilnom telefóne pozrieť dobrý film. Vo vzduchu aj tak nebudete mať signál. A ušetríte veľa energie z batérie.
10. Nedostatok tekutín počas letu
Nedostatok tekutín počas letu môže mať negatívny vplyv na zdravie. Náhla zmena nadmorskej výšky v kombinácii so suchým vzduchom môže spôsobiť dehydratáciu, ktorá vedie k únave alebo suchu v ústach.
Preto majte vždy pri sebe fľašu, ktorú na letisku vždy naplníme pitnou vodou.
Na záver treba povedať, že za bezpečnosť na palube sú spoločne zodpovední všetci cestujúci. Na druhej strane, dodržiavanie letiskových pravidiel a rešpektovanie priestoru ostatných je kľúčom k pokojnému letu pre vás aj ostatných.
A čo jedlo na palube lietadla a čo (ne)brať na palubu lietadla?
Vpred za dobrodružstvom,
Miška a Miňo
Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme Sme vášniví cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, aké ťažké je zbaliť sa na každú ďaľšiu dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť a ponúknuť vám cestovné doplnky všetkého druhu, ale aj rôzne cestovateľské vychytávky, ktoré urobia radosť vám aj vašim blízkym. |