Čo si (ne)môžem vziať do lietadla? Čo (ne)môže obsahovať moja príručná batožina?

co-si-nemohu-vzit-do-letadla-prirucni-zavazadlo-destnik-leky-kosmetika-jidlo-ziletka

Viete, odlietate na ďalšiu skvelú dovolenku, veci máte zbalené v kufri alebo príručnej batožine a spomeniete si, ako vám kamarátka povedala, že jej na letisku zabavili 200-mililitrovú fľaštičku parfumu. To vás núti položiť si otázku: Čo teda môže a čo nemôže ísť do lietadla?

K tomu sa dostaneme o chvíľu, ale najprv si musíme ujasniť jednu vec. Čo je príručná batožina a čo zapísaná batožina?

Príručnú batožinu si môžu všetci cestujúci vziať na palubu bezplatne a je k dispozícii počas celého letu. Ale pozor, maximálne rozmery a hmotnosť sa u rôznych leteckých spoločností líšia! Preto by ste si mali pozrieť ich oficiálne webové stránky a podľa toho sa orientovať.

Napríklad v spoločnosti Ryanair sú maximálne rozmery príručnej batožiny zdarma 40 × 20 × 25 cm a váha maximálne 10 kg. Môže ísť o kabelku, tašku na notebook ale aj batoh. Za batožinu s max. rozmermi 55 × 40 × 20 cm, ktorá sa musí zmestiť do priehradky lietadla nad hlavou si už priplatíte. Na druhú stranu pri Smartwings sú maximálne rozmery príručnej batožiny zadarmo 55 x 45 x 25 cm a váha do 8 kg.

co-si-nesmite-vzit-do-prirucniho-zavazadla

Zapísaná batožina sa počas letu nachádza v batožinovom priestore lietadla a zvyčajne ide o nadrozmerné predmety, ako sú kufre, škatule, krosná, hudobné nástroje... Cena za jednu takúto batožinu je od 18,99 € za 20 kg pri online rezervácii u spoločnosti Ryanair. Ale pozor - poplatky sa počas ročných období menia aj v závislosti na dĺžke letu! V triede Economy lite spoločnosti Smartwings cestujúci za batožinu neplatia, v triedach Economy Plus a Flex majú k dispozícii jednu batožinu do 23 kg a v triedach Business Lite a Business majú cestujúci nárok na dve batožiny s maximálnou hmotnosťou každej z nich 32 kg. Súčet rozmerov strán nesmie presiahnuť 250 cm, z toho jedna strana môže byť dlhá maximálne 150 cm.

Ale teraz k tomu, čo môžem a nemôžem vziať na palubu! Začnime príručnou batožinou a na záver sa nezabudnite pozrieť na tabuľku vecí, ktoré si nemôžete vziať do príručnej ani zapísanej batožiny.

 

Príručná (kabínová) batožina

 

1. Jedlo a nápoje

Jedlo, či už ide o rožky, ovocie alebo sušienky, je v lietadlách všeobecne povolené. Ak však obsahuje tekutú zložku, v tomto prípade napríklad čokoládu alebo sladkosti, je potrebné ich umiestniť do zapísanej batožiny. Samozrejme, v niektorých krajinách platia iné pravidlá týkajúce sa potravín, preto odporúčame skontrolovať si ich na webovej stránke ministerstva zahraničných vecí.

Nápoje by sa mali nosiť v priehľadnej nádobe s objemom maximálne 100 ml. Všetky tieto nádoby/fľaše musia byť v jednom priehľadnom vrecku s maximálnym objemom 1 liter a rozmermi 20 x 20 cm.

jidlo-a-piti-do-prirucniho-zavazadla

 

2. Kozmetika

Pre tekutú kozmetiku - zubné pasty, ústne vody, krémy na ruky, šampóny - platí to isté ako pre nápoje. Musíte si ich kúpiť v 100 ml baleniach, rozdeliť ich do fľaštičiek s prijateľným objemom alebo si ich dať do odbavenej batožiny. Maximálny objem jednej kvapaliny môže byť 1 liter. Čokoľvek si následne kúpite v colnej zóne (či už je to menej ako 100 ml alebo viac), určite vám nebude zabavené.

Musíte si však dávať pozor na horľavé kozmetické prípravky, ako sú odlakovače na nechty a laky na vlasy, pretože ich preprava v príručnej batožine je zakázaná.

kosmetika-prirucni-zavazadla-do-100-ml

 

3. Ostré predmety, zbrane

Ako asi všetci vieme, do lietadla si nemôžete vziať zbrane. Preto o tejto možnosti ani neuvažujte.

Nemali by ste si so sebou brať ani nožnice (iba ak nie sú dlhšie ako 10 cm, inak sú povolené), pletacie ihlice, manikúrové ihly, holiaci strojček alebo injekčnú striekačku. Pokiaľ ide o nástroje, ako sú kladivo, píla a iné, tie sú tiež zakázané v príručnej batožine.

ostre-predmety-prirucni-zavazadlo

 

4. Elektronika

Do príručnej batožiny si môžete vziať mobilný telefón, fotoaparát, notebook, lítiové batérie, kameru, hudobný prehrávač, sušič vlasov, žehličku na vlasy... Môžete si vziať aj powerbanku, ktorá musí mať maximálnu kapacitu 100Wh. Napríklad elektrické paralyzéry sú zakázané.

elektronika-prirucni-zavazadlo

 

5. Zvieratá

Zvieratá nie sú povolené na palube lietadla, ale prepravujú sa v špeciálnom priestore v batožinovom priestore. Viac informácií nájdete v článku o zapísanej batožine. Niektoré letecké spoločnosti však prepravu umožňujú. Preto si vždy skontrolujte webovú stránku konkrétnej leteckej spoločnosti, s ktorou chcete letieť.

 

6. Lieky

Lieky je povolené mať na palube, ale je lepšie mať ich v originálnom balení. Ak by ich bolo viac, je už potrebný lekársky predpis na meno cestujúceho. Pokiaľ ide o ihly, aj pre tie platí výnimka na lekársky predpis.

Očné kvapky a roztok na kontaktné šošovky, podobne ako tekutiny, sa musia prepravovať vo fľašiach s objemom do 100 ml, hoci sa tiež považujú za zdravotnícke pomôcky.

leky-do-letadla-do-prirucniho-zavazadla

 

7. Športové vybavenie a hudobné nástroje

Je zakázané brať si do príručnej batožiny napríklad baseballovú pálku alebo vybavenie na bojové umenia - najmä preto, že by mohli niekoho zraniť. Vo všeobecnosti neodporúčame brať si do príručnej batožiny športové vybavenie alebo hudobné nástroje. Ak sa ich však obávate alebo ak sa vám náklady na dopravu zdajú príliš vysoké, existuje aj iná možnosť. Niektoré letecké spoločnosti ponúkajú možnosť zakúpiť si ďalšie sedadlo a prepravovať toto vybavenie na ňom.

hudebni-nastroje-prirucni-zavazadlo

 

8. Iné

Kvety by mali byť v príručnej batožine alebo vo forme príručnej batožiny. Na palube lietadla sú povolené bežné skladacie dáždniky. Ak je však dáždnik väčší, je dôležité, aby nemal ostrú špičku. Slnečníky nie sú povolené.

Je prísne zakázané prepravovať horľaviny, jedy alebo výbušniny (do tejto kategórie patria kempingové horáky a propánové fľaše). Zapaľovače a zápalky sa môžu nosiť maximálne 1 na osobu.

zapalovac-destnik-do-prirucniho-zavazadla

 

Prajeme vám príjemnú cestu a ak vás zaujíma, čo si (ne)môžete vziať do zapísanej batožiny, určite by ste si mali prečítať článok "Čo si (ne)môžem vziať do lietadla? Čo (nemôže byť) v mojej zapísanej batožine?"

 

Našli ste v tomto článku zastarané informácie? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu dostanete zľavový kód na ďalšiu objednávku s 10% zľavou. 

 

Vpred za dobrodružstvom,

Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk