Gitara, kočár alebo snowboard do lietadla, či ako zaobchádzať s nadrozmernou batožinou

kytara-kocarek-nebo-snowboard-do-letadla-aneb-jak-nalozit-s-nadrozmernymi-zavazadly

Premýšľali ste niekedy nad tým, aké by to bolo, keby ste si na palubu lietadla mohli vziať väčšiu, nezvyčajne veľkú tašku? A presne túto možnosť máte. Harfa, basa, paddleboard, surf, kočár, dáždnik, to všetko si môžete vziať do lietadla. Aké sú však podmienky?

V jednotlivých spoločnostiach sa líšia, ale všeobecne je známe, že nadrozmerná batožina nesmie vážiť viac ako 32 kg, jej celkové rozmery sú 250 cm a dĺžka nesmie presiahnuť 203 cm.

 

Hudobné nástroje

Hudobné nástroje, ako sú gitary, husle a violončelo, sa zvyčajne prepravujú na samostatnom sedadle v lietadle. Preto si musíte zakúpiť vlastné sedadlo pre hudobný nástroj za štandardnú cenu letenky. Hoci je to drahšie, pre váš hudobný nástroj je to oveľa bezpečnejšie ako umiestnenie v batožinovom priestore, kde by sa mohol poškodiť.

Harfu, kontrabas alebo bicie nie je možné prepravovať na palube lietadla kvôli ich veľkosti. Takéto veľké hudobné nástroje sa musia umiestniť do batožinového priestoru. Musia byť uložené v pevnom puzdre, ktoré musí byť označené ako "krehké". Veľmi krehké hudobné nástroje odporúčame starostlivo chrániť pred rozbitím, napr. bublinkovou fóliou.

hudebni-nastroje-do-letadla-nadrozmerne-zavazadlo

 

Športové vybavenie

Pri preprave športového vybavenia lietadlom buďte opatrní. Či už ide o surf, golfové vybavenie, lyže, snowboard, kite, rybárske prúty, paddleboard alebo prázdne kyslíkové nádrže, informujte o tom leteckú spoločnosť vopred. Môže sa stať, že vaše športové vybavenie nebude z kapacitných dôvodov do lietadla prijaté. Poplatok za prepravu sa riadi cenníkom konkrétnej leteckej spoločnosti.

Pokiaľ ide o bicykel v lietadle, je to trochu komplikovanejšie. Bicykel musí mať vypustené obe pneumatiky a odstránené pedále. Najlepší a najbezpečnejší spôsob balenia je rozobrať bicykel a zabaliť ho kus po kuse do ochrannej fólie. Ďalšou jednoduchšou možnosťou je zabaliť bicykel do špeciálnej tašky určenej špeciálne na prepravu bicyklov lietadlom.

Na čo nezabudnúť:

  1. Po prílete lietadla si dôkladne skontrolujte svoje športové vybavenie.
  2. Ak dôjde k poškodeniu športového vybavenia, okamžite si ho vyžiadajte na letisku.
  3. Na letisko sa dostavte k odbavovaciemu pultu o niečo skôr ako zvyčajne. Na odbavenie pri špeciálnej odbavovacej prepážke môžete potrebovať viac času.
  4. Dávate z rúk drahý tovar, takže kvalitné balenie je nevyhnutnosťou. 

 sportovni-vybaveni-do-letadla-nadrozmerne-zavazadlo

 

Detský kočár

Áno, na palube lietadla môže byť aj detský kočár, a to dokonca za určitých podmienok bezplatne! Ak je váš kočík skladací a ľahký, nie je problém vziať ho na palubu, zložiť ho a potom uložiť do priestoru nad hlavou. Je však dôležité dodržať požiadavky konkrétnej leteckej spoločnosti na veľkosť a hmotnosť, viď nižšie. Upozorňujeme, že niektoré letecké spoločnosti považujú kočík za štandardnú príručnú batožinu.

Dětský kočár môže ísť aj pod palubu

Ak sa rozhodnete dať kočík do batožinového priestoru, zabaľte ho do kvalitného ochranného obalu alebo ho obalte špeciálnou ochrannou fóliou a odovzdajte ho pred nástupom do lietadla (dieťa musíte niesť na rukách).

Ako prebieha celý proces odbavenia kočíka?

Keď sa rozhodnete, či si kočík vezmete do lietadla, alebo ho odbavíte a odložíte v podpalubí, môžete začať riešiť ďalšie detaily.

  1. Ak registrujete svoj detský kočík a plánujete ho odovzdať pred nástupom do lietadla, pri registrácii ho označte identifikačným štítkom.
  2. Bezpečnostnú prehliadku môžete absolvovať cez tzv. fast track, vďaka ktorej sa vyhnete radom. Budete však musieť prejsť cez röntgen alebo skener.
  3. Pred nástupom do lietadla kočík starostlivo zabaľte a odovzdajte ho personálu letiska. Pri prechode tunelom môžete kočík nechať v priestore tesne pred vstupom do lietadla.
  4. Po prílete môžete očakávať, že kočár dostanete hneď po pristátí, alebo vám ho niektoré letecké spoločnosti môžu vydať na prepážke pre nadrozmernú batožinu.

kocarek-do-letadla-nadrozmerne-zavazadlo

 

Aké sú maximálne rozmery a hmotnosť kočíka vo vybraných leteckých spoločnostiach?

So spoločnosťou Ryanair máte pre dieťa až 2 položky zdarma. Môžete si napríklad vziať kočík aj autosedačku. Ak chcete umiestniť kočík do batožinového priestoru lietadla, maximálna veľkosť je 55 cm x 40 cm x 20 cm a maximálna hmotnosť je 10 kg. V batožinovom priestore môže mať kočík hmotnosť až 20 kg.

So spoločnosťou Wizzair môžete kočík prepravovať aj bezplatne. Vo väčšine prípadov ho však budete musieť uložiť len do batožinového priestoru. Preto sa uistite, že máte pripravený kvalitný obal. Rozmery môžu byť 149 x 119 x 171 cm a maximálna hmotnosť do 32 kg.

S leteckou spoločnosťou Smartwings si môžete vziať na palubu lietadla kočík, ktorý spĺňa hmotnostný limit 8 kg a maximálne rozmery 55 x 45 x 25 cm. Kočík však môžete bezplatne prepravovať aj v batožinovom priestore, ak jeho hmotnosť nepresahuje 23 kg.

Spoločnosť Easyjet vám umožní vziať kočík na palubu lietadla, ak nepresahuje rozmerový limit 56 x 45 x 25 cm. V opačnom prípade musí ísť do podpalubia. V oboch prípadoch však máte možnosť bezplatnej prepravy kočíka.

Ak cestujete s dieťaťom mladším ako 2 roky alebo aj starším, častejšie, prečítajte si náš článok 10 najlepších tipov pre bezpečné cestovanie lietadlom s dieťaťom.

 

Slnečník

Vo všeobecnosti platí, že ak dáždnik nepresahuje parametre (dĺžka každej strany viac ako 150 cm a súčet všetkých strán viac ako 250 cm), nezaplatíte viac ako je cena bežnej batožiny. V opačnom prípade zaplatíte za prepravu nadrozmernej batožiny.

Najlepšie je zabaliť cestovné (skladacie) slnečníky do príručnej batožiny, aby mohli bez problémov prejsť kontrolou.

sluncenik-do-letadla-nadrozmerne-zavazadlo

 

Keď už viete, ako zaobchádzať s nadrozmernou batožinou, prečítajte si napríklad článok Aké potraviny si môžete vziať do lietadla? Čo (ne)brať na palubu lietadla.

 

Našli ste v článku neaktuálnu informáciu? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu získate zľavový kód na ďalšiu objednávku so zľavou 10 %.

 

Vpred za dobrodružstvom,

Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk