30 miest + BONUS, ktoré vidieť v Prahe zadarmo - pamiatky, múzeá, parky a ďalšie neobjavené miesta

17_valdstejnska-zahrada

Ak máte na Prahu iba pár dní, starostlivo zvážte, ktoré pamiatky navštíviť. A ak chcete ušetriť aj nejakú tú korunu, navštívte tie najobľúbenejšie miesta Prahy úplne zadarmo. Prezradíme vám, ktoré to sú a ako na to.

Praha každoročne patrí medzi top 3 najkrajšie mestá Európy a top 10 najkrajších miest sveta. Nie je tomu tak iba vďaka zachovanému historickému centru, ale aj vďaka ďalším miestam, akým sú napríklad Tancujúci dom, Petřínska rozhľadňa alebo múzeá slávnych osobností. Viac vám priblížime aj samotné historické centrum, ktoré nie je iba o „Staromáku“, orloji či Karlovom moste. Kam v Prahe teda vyraziť?

 

1. Staromestské námestie | Pamiatka zadarmo v Prahe 1

Asi najznámejšie námestie Prahy, hneď po tom Václavskom, nemusíme siahodlho predstavovať. Panoráma, s orlojom a gigantickým ciferníkom, ale aj Chrámom Matky Božej pred Týnom ponúka unikátny zážitok. Tieto architektonické skvosty sú zároveň obklopené historickými budovami, ktorých pôvod siaha až do 14. storočia. Ako často zvoní orloj? Odbíja každú celú hodinu od 9:00 do 23:00, kedy sa v oknách postupne objaví 12 apoštolov.

Google Mapy Plus kód: 3CQC+2F Praha 1

1_staromestske-namesti

 

2. Karlov most | Pamiatka zadarmo v Prahe 1

Najstarší, viac ako 600 rokov starý, most v Prahe spája Malú Stranu so Starým Mestom. Okrem toho, že výhľad na túto pamiatku je zadarmo, môžete si z mosta vychutnať nádherný výhľad aj na Pražský hrad a samotnú Vltavu. Ak ste poverčiví, nezabudnite sa zastaviť pri soche Jána Nepomuckého, kde sa pre splnenie prianí musíte dotýkať úplne špecificky. Každý prst ľavej ruky sa musí dotýkať hviezdy na kríži a zároveň pravá ruka sa musí dotýkať ležiaceho Nepomuka na mriežke. Poslednou podmienkou splneného priania je, že musíte v rovnakom momente stáť pravou nohou na geodetickom bode umiestnenom na zemi. Toto miesto označuje miesto, kde bol svätý Ján Nepomucký zvalený do rieky.

Google Mapy Plus kód: 3CP6+HH Praha 1

2_karluv-most-praha

 

3. Václavské námestie | Pamiatka zadarmo v Prahe 1

Václavské námestie môžete tiež navštíviť úplne zadarmo. S dĺžkou 600 metrov ide o najdlhšie námestie v ČR. Námestie je pretkané mnohými obchodmi a reštauráciami. Zároveň sa tu konajú mnohé zhromaždenia, protesty, ale aj koncerty. Môžete si z neho užiť pekný výhľad na Národné múzeum.

Google Mapy Plus kód: 3CJH+C5 Praha 1

3_vaclavske-namesti-praha

 

4. Petřínska rozhľadňa | Pamiatka zadarmo v Prahe 1

Pokiaľ chcete mať Prahu pred sebou ako na dlani, vylezte na 63,5 metrov vysokú Petřínsku rozhľadňu. Výstup na vrchol síce nie je zadarmo, rozhľadňu v plnej kráse však uvidíte z prakticky celého jej okolia úplne zadarmo.

Google Mapy Plus kód: 39MW+C2 Praha

4_petrinska-rozhledna-praha

 

5. Vyšehrad | Pamiatka zadarmo v Prahe 2

Historická pevnosť na skalnatom ostrohu nad Vltavou je nepochybne jedným z najobľúbenejších miest, ktoré môžete navštíviť úplne zadarmo. Okrem baziliky svätého Petra a Pavla sa tu nachádza aj cintorín slávnych českých osobností.

Google Mapy Plus kód: 3C7C+Q2 Praha 2

5_vysehrad-praha

 

6. Národné divadlo | Pamiatka zadarmo v Prahe 1

Pokiaľ máte nejakú tu českú korunu navyše, do Národného divadla sa môžete pozrieť aj dovnútra. Zadarmo však môžete prejsť okolo Národného divadla pešo alebo električkou. Odporúčame sa tu zastaviť a prejsť si priestory Národného divadla, ktoré vám vyrazia dych. Niekoľkokrát do roka sa tu dokonca koná mnoho bezplatných akcií.

Google Mapy Plus kód: 3CJ7+CC Praha 1

6_narodni-divadlo-praha

 

7. Pražský hrad | Pamiatka zadarmo na Prahe 1

Sídlo českého prezidenta, Pražský hrad, rovnako ako aj jeho nádvorie a záhrady, môžete navštíviť po celý rok zadarmo. Za poplatok sa naopak dostanete do Starého kráľovského paláca a ďalších historických budov areálu.
TIP: Nezabudnite zablúdiť do tzv. Zlatej uličky, ktorá je zadarmo v období od 1. 11. do 31. 3.

Google Mapy Plus kód: 3CR2+CJ Praha 1

7_prazsky-hrad-praha

 

8. Park Letná, Letenské sady | Park zadarmo v Prahe 7

Obľúbený park s mnohými zelenými plochami, dlhými chodníkmi ideálnymi na behanie s dokonalým výhľadom na Prahu. Okrem toho tu môžete realizovať aj mnoho ďalších vonkajších aktivít, ako pétanque, skateboarding, cyklistika a ďalšie.

Google Mapy Plus kód: 3CWH+J2 Praha

8_letna-park-praha

 

9. Národné múzeum | Pamiatka zadarmo v Prahe 1

Od spomínaného Václavského námestia je to čo by kameňom dohodil k Národnému múzeu. Ide o najväčšie múzeum v Českej republike s bohatou zbierkou prírodných vied a historických pamiatok. Do Národného múzea sa dostanete zadarmo 4x v roku. Konkrétne v Medzinárodný deň múzeí (18. 5.), na MDD (1. 6.), v deň vzniku samostatného československého štátu (28. 10.) a v deň boja za slobodu a demokraciu (17.11.).

Google Mapy Plus kód: 3CHH+MV Praha 1

9_narodni-muzeum-praha

 

10. Katedrála sv. Víta | Pamiatka zadarmo v Prahe 1

Najväčší kostol v Prahe a korunovačné miesto českých kráľov sa nachádza v areáli Pražského hradu. Zaujímavosťou je, že ho môžete navštíviť zadarmo prakticky po celý rok. Bez lístka sa totiž dostanete do zadnej časti katedrály, z ktorého uvidíte prakticky celú krásu interiéru.

Google Mapy Plus kód: 3CR2+96 Praha 1

10_katedrala-sv-vita-praha

 

11. Stavovské divadlo | Pamiatka zadarmo v Prahe 1

Historická budova Stavovského divadla bola postavená v 18. storočí ako jedno z najstarších divadiel v Česku. V tom čase pojalo divadlo až 1 000 návštevníkov. Budova je dnes druhou scénou národného divadla. Ako dospelí sa sem síce zadarmo nedostanete, môžete sa však kochať dennou alebo večernou atmosférou okolitého osvetlenia. Vstup zadarmo je iba pre osoby do 15 rokov.

Google Mapy Plus kód: 3CPF+9F Praha 1

11_stavovske_divadlo

 

12. Letecké múzeum Kbely | Múzeum zadarmo v Prahe 7

Ak ste fanúšikom lietajúcich objektov, vydajte sa do múzea letectva, ktoré na vás dýchne históriou prvej svetovej vojny. Kbely boli vybudované v roku 1918 ako prvá letecká základňa po vzniku Československa. Múzeum je otvorené od mája do októbra. Jeho návšteva je možná zadarmo. Toto miesto je tiež super tip na výlet s deťmi, ktoré si tu určite tiež prídu na svoje.

Google Mapy Plus kód: 4GGP+46 Praha

12_letecke-muzeum-kbely

 

13. Strahovský kláštor | Pamiatka zadarmo v Prahe 1

Strahovský kláštor môže pekne osviežiť prechádzku okolo Petřínskych sadov. Ide o jeden z najstarších kostolov v Českej republike, založený už v roku 1 140.

Google Mapy Plus kód: 39PQ+FP Praha 1

13_strahovsky-klaster

 

14. Záhrada Vojanovej sady | Záhrada zadarmo v Prahe 1

Pri najstarších miestach ešte chvíľu zostaneme. Vojanove sady sú totiž najstaršou čiastočne zachovalou záhradou v Prahe. Nájdete tu nástenné maľby zo 17. storočia. Záhrada je otvorená po celý rok. Otváracie hodiny si však vopred preverte, pretože sa v jednotlivé mesiace líšia.

Google Mapy Plus kód: 3CQ5+HJ Praha 1

14_zahrady-vojanovy-sady

 

15. Kampa | Ostrov v Prahe 1

Kampa je obľúbené miesto, ktoré navštevujú mladí aj starí, a to nielen počas vianočných sviatkov. Toto miesto patrí medzi top miesta, ktoré môžete navštíviť v Prahe zadarmo. Stačí zísť z Karlovho mosta a ani sa nenazdáte a ocitnete sa na tomto umelo vybudovanom ostrove s kúzelným pohľadom na vodné rameno Čertovka.

Google Mapy Plus kód: 3CM5+F7 Praha 1

15_kampa

 

16. Židovské múzeum | Múzeum zadarmo v Prahe 1

Aj keď toto miesto nie je tak úplne zadarmo, nemohli sme ho vynechať. Ide totiž o unikátne odzrkadlenie židovského života, ktorý sa počas posledných desaťročí neuveriteľne zmenil. Vyberte si jeden z okruhov, počas ktorého navštívite nielen múzeum, ale aj synagógy a samotný Starý židovský cintorín. Vstup na jeden z okruhov židovského múzea máte zadarmo, ak máte Prague Card alebo Prague Visitor Pass. Lietačka vám zlacní vstup o polovicu.

Google Mapy Plus kód: 3CQ9+R7 Praha 1

16_zidovske-muzeum-hrbito

 

17. Valdštejnská záhrada | Záhrada zadarmo v Prahe 1

Pre nás asi najkrajšia záhrada v Prahe. A navyše úplne zadarmo. Nachádza sa malý kúsok od metra Malostranská. Ale pozor, je otvorená iba od apríla do októbra. Jedinečná je hlavne svojou kvapľovou stenou, na ktorej môžete nájsť podobizne množstva zvierat. Nájdete ich všetky? Pri záhrade sídli aj senát Českej republiky, do ktorého môžete taktiež vstúpiť zadarmo.

Google Mapy Plus kód: 3CR5+55 Praha

17_valdstejnska-zahrada

 

18. Nový Svet | Významná ulica v Prahe 1

Malebná časť pražských Hradčan, ktorá akoby nebola ani v Prahe. Dávnejšie prirovnávaná aj k talianskemu Neapolu. Uličky s malebnými domčekmi musíte skrátka navštíviť a nechať sa pohltiť kúzelnou atmosférou. Tento tip na miesto v Prahe zadarmo ocenia aj historici. V roku 1600 tu býval aj dánsky hvezdár a matematik Tycho Brahe.

Google Mapy Plus kód: 39RR+F5 Praha 1

18_novy-svet

 

19. Malostranské námestie | Pamiatka zadarmo v Prahe 1

Aby sme náš zoznam pamiatok, ktoré môžete navštíviť v Prahe zadarmo, viac ozvláštnili, vybrali sme pre vás aj Malostranské námestie. V tomto prípade nejde ani tak o samotné námestie, ako o budovy, ktoré sa v jeho bezprostrednej blízkosti nachádzajú. Určite navštívte kostol sv. Mikuláša, Lichtenštajnský palác, Morový stĺp alebo aj Profesný dom.

Google Mapy Plus kód: 3CQ3+59 Praha 1

19_malostranske-namesti

 

20. Lennonov múr | Pamiatka zadarmo v Prahe 1

Čo by kameňom dohodil to máte z Malostranského námestia k Lennonovmu múru. Ide o symbolické miesto pripomínajúce pád komunistického režimu, ale taktiež reprezentuje symbol mieru a lásky. Múr môžete vidieť zadarmo. Pokiaľ ho navštívite v rozmedzí niekoľkých mesiacov, je vysoká pravdepodobnosť, že ho uvidíte v trochu odlišnom dizajne. Múr sa nám totiž vďaka maliarom neustále mení pred očami.

Google Mapy Plus kód: 3CP4+GP Praha

20_lennonova-zed

 

21. Park Stromovka | Park zadarmo na Prahe 7

Najväčší park v Prahe s nekonečnými zelenými plochami a cyklotrasami môžete poznať aj pod názvom Kráľovská obora. Nachádza sa malý kúsok od Cisárskeho ostrova. A keďže sa nachádza pri vode, podarilo sa tu vybudovať hneď niekoľko malých rybníčkov.

Google Mapy Plus kód: 4C49+GM Praha 7

21_park-stromovka

 

22. Bazilika svätého Jakuba Väčšieho | Pamiatka zadarmo v Prahe 1

Tento unikátny históriou pretkaný barokový kostol sa nachádza na pol ceste medzi Staromestským námestím a Námestím republiky. Ide o kostol s bohatou históriou a nádhernými freskami, ktoré vám utkvia v pamäti ešte dlho. Návšteva tohto miesta je ako inak zadarmo.

Google Mapy Plus kód: 3CQF+8W Praha

22_bazilika-svateho-jakuba-vetsiho

 

23. Karlínske námestie | Pamiatka zadarmo v Prahe 8

Karlínske námestie je zeleňou pretkané priestranstvo, ktorého dominantou je kostol Sv. Cyrila a Metoda z 19. storočia. Blízko sa nachádza vrch Vítkov, ale aj stanica metra Křižíkova a Florenc.

Google Mapy Plus kód: 3CRX+F7 Praha 8

23_karlinske-namesti

 

24. Záhrada Kinských | Záhrada zadarmo v Prahe 5

Smíchovská záhrada uprostred rušnej oblasti lemovaná električkovou traťou ponúka oveľa viac, než sa môže na prvý pohľad zdať. Po rozsiahlej rekonštrukcii si tu môžete užiť romantiku vďaka prístupovým cestičkám k Petřínskej rozhľadni, ale aj dvom jazierkam so sochami Herkula a uškatca.

Google Mapy Plus kód: 39HX+RF Praha 5

24_zahrada-kinskych

 

25. Tancujúci dom | Pamiatka zadarmo v Prahe 2

Túto modernú budovu budete buď milovať alebo nenávidieť. Aj keď vstup do tohto architektonického skvostu nie je tak úplne jednoduchý, to najdôležitejšie dokážete nasať aj zvonku. Aktuálne sa tam nachádzajú kancelárie alebo si tu môžete niekedy pozrieť aj platené výstavy. Budova Tancovacieho domu bola dokončená v roku 1996 a nachádza sa na rohu Rašínovho nábrežia.

Google Mapy Plus kód: 3CG7+5M Praha 2

25_tancici-dum

 

26. Vyšehradský cintorín | Pamiatka zadarmo v Prahe 2

Aj keď sme toto miesto ľahko zmienili pri Vyšehrade, musíme mu venovať samostatné miesto aj v ďalších tipoch, čo navštíviť v Prahe zadarmo. Ide totiž o pohrebisko tých najslávnejších osobností, na aké si vôbec spomeniete. Možno ste o ňom počuli aj ako o Slavínskom cintoríne. Pochovaní sú tu také osobnosti ako skladatelia Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, spevák Waldemar Matuška, maliar Alfons Mucha, básnici a spisovatelia Karel Čapek, Božena Nemcová, Ján Neruda, ale aj športovci Josef Bican, Josef Fašiang a mnoho ďalších.

Google Mapy Plus kód: 3C79+V6 Praha

26_vysehradsky-hrbitov

 

27. Žižkovská veža | Pamiatka zadarmo v Prahe 3

Túto 216 metrov vysokú vežu vidíte takmer z každého trochu vyššieho domu Prahy. Ide logicky o najvyššiu vežu Prahy, ktorá bola postavená v roku 1992 ako vysielač. Nachádza sa tu reštaurácia s nádherným výhľadom na celú Prahu. Na vstup do veže si musíte kúpiť lístok. Ak chcete navštíviť reštauráciu, potrebujete rezerváciu. Určite si však vychutnajte výhľad na vežu zadarmo aj z bezprostrednej blízkosti.

Google Mapy Plus kód: 3FJ2+CF Praha 3

27_zizkovska-vez

 

28. Vrch Vítkov | Pamiatka zadarmo v Prahe 3

Nádherný výhľad na Žižkovskú vežu budete mať aj z Vítkova. Tento 270 metrov vysoký vrch uprostred Žižkova je miestom pripomínajúcim jeden z najväčších míľnikov českej histórie. V roku 1 420 sa tu konala bitka husitských vojen, tzv. bitka na Vítkove. Na vrchole sa nachádza Národný pamätník spolu s povestným jednookým Jánom Žižkom.

Google Mapy Plus kód: 3CQX+8R Praha 3

28_vitkov-zizka

 

29. Havlíčkove sady alebo Grébovka | Záhrada zadarmo v Prahe 2

Park, ktorý sa úplne vymyká štýlu a architektúre ostatných parkov v Prahe. Ide totiž o park inšpirovaný talianskou renesanciou. Je zdobený fontánou a tiež okúzľujúcimi sochami. V čase vinárskej sezóny sa tu konajú aj vinobrania.

Google Mapy Plus kód: 3C9V+QX Praha 2

29_havlickovy-sady-grebovka

 

30. Armádne múzeum Žižkov | Múzeum zadarmo v Prahe 3

Po rozsiahlej rekonštrukcii je armádne múzeum Žižkov znova otvorené. A navyše ho môžete navštíviť po celý rok zadarmo. Ďalšia pamiatka stovežatej Prahy má pre vás otvorené brány každý deň okrem pondelka od 10:00 do 18:00. Múzeum môžete navštíviť aj so svojimi deťmi a užiť si tak pekný víkendový výlet.

Google Mapy Plus kód: 3CPV+WX Praha 3

30_armadni-muzeum-zizkov

 

BONUS: Pražské jezuliatko | Pamiatka zadarmo v Prahe 1

Ako by sme mohli zabudnúť na 400 rokov starú sošku Ježiša Krista, ktorá je dlhodobo vystavená v kostole Panny Márie Víťaznej a svätého Antonína Peduánskeho. K Pražskému Jezuliatku sa viaže hneď niekoľko legiend, ktoré majú vo veľkej väčšine počiatok v Španielsku. Modlenie k tejto soške vraj prinieslo už nejedno naplnenie modlitieb.

Google Mapy Plus kód: 3CP3+7C Praha 1

bonus_prazske-jezulatko

 

Veríme, že si z množstva pamiatok vyberiete hneď niekoľko miest, ktoré pri svojom výlete do centra Prahy navštívite zadarmo. A pokiaľ vám nevadí minúť za návštevu niektorých miest nejakú tú korunu, prečítajte si článok 30 + 2 bonus tipy, kam v Prahe za pamiatkami - múzeá, parky aj skryté miesta

 

Našli ste v článku neaktuálnu informáciu? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu získate zľavový kód na ďalšiu objednávku so zľavou 10 %.

 

Vpred za dobrodružstvom,

Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk