Top 10 vecí na trek: ako sa zbaliť do batohu pod 7 kíl

 hlavni-foto-top-10-veci-na-trek-jak-se-sbalit-do-batohu-pod-7-kil

Všetci poznáme tú váhavú tendenciu počas balenia batožiny. V hlave si premietame najrôznejšie scenáre, kvôli ktorým je vždy potrebné zbaliť nespočetné množstvo „nevyhnutností“. V skutočnosti však toho potrebujeme oveľa menej, ako na začiatku očakávame. V tomto článku vám prezradíme, ako si zbaliť batoh tak, aby vám pohodlne sedel na chrbte a aby obsahoval len tie najnutnejšie veci.

 

Ako sa zbaliť do batohu

Hoci majú batohy rôzne tvary a veľkosti, existuje niekoľko základných a univerzálnych princípov balenia. Najťažšie veci, ktorými sú spravidla stan, jedlo a pitie, by ste mali zbaliť na dno ruksaku, čo najbližšie k chrbtu - ideálne v šírke lopatiek. Tú ľahšiu, menšiu a drobnú časť výbavy je možné zbaliť do vonkajších a postranných vreciek ruksaku.

0_jak-se-sbalit-do-batohu

Niektoré batohy ponúkajú dodávatelia priamo s vodotesnými pláštenkami, ktoré chránia obsah pred navlhnutím. Ak vás však zastihne prudký lejak, určitá vlhkosť sa zvyčajne dostane aj do batohu.  Obzvlášť veci ako oblečenie, spacie vaky, potraviny je veľmi dôležité chrániť pred dažďom.  Z tohto dôvodu odporúčame zabaliť obsah aj do nepremokavých suchých úložných vriec, príp. organizérov.

Osobné preferencie, druh aktivity, počasie ale aj typ batohu... To všetko ovplyvňuje spôsob balenia. Chystáte sa variť obed? Čo ak začne pršať? Plánujete stanovať? Pozrite sa s nami, čo by vo vašom batohu za žiadnych okolností nemalo chýbať.

 

Čo si vziať na trek

1. Oblečenie

Počasie je väčšinou poriadna lotéria a občas dokáže nemilo prekvapiť. Najmä vo väčších prevýšeniach sa drasticky mení. V jednu hodinu môže byť slnečno, inokedy sa môžete triasť chladom. Preto sa radšej oblečte do kvalitnej spodnej bielizne z merino vlny, nepremokavých ponožiek, priedušnej košele či vodoodolnej bundy a zvoľte kvalitné turistické topánky. Na rozdiel od nespočetných vrstiev oblečenia, baľte radšej to, ktoré dobre izoluje. Nezabudnite si doma vhodnú pokrývku hlavy,slnečné okuliare a do bočného vrecka zbaľte aj pršiplášť.

1_obleceni-co-si-vzit-na-trek

 

2. Stan, hojdacia sieť, hamak, minideka, spacák

Záleží od typu vašich plánovaných aktivít. Ak plánujete vyraziť na zdravotnú prechádzku, postačí vám minideka. Ak si pobyt v prírode plánujete predĺžiť a chcete na čerstvom vzduchu stráviť aj celú noc, do ruksaku ako prvý baľte stan so spacím vakom. V prípade, že ide o celodenný výlet so zámerom užiť si relax, vánok a vôňu kvetov na pokojnom mieste, zadovážte si hojdaciu sieť či hamak, ktoré vám poskytnú ideálne pohodlie.

2_co-si-vzit-na-trek-hamaka

 

3. Trekingové palice

Odľahčite svoju váhu i váhu na svojich ramenách vďaka ergonomickým paliciam. Vďaka turistickým paliciam budete napredovať rýchlejšie a kráčať sa vám bude oveľa komfortnejšie aj v extrémnych terénnych podmienkach.

3_trekove-hole_co-si-vzit-na-trek

 

4. Fľaša na pitie

Naplňte cestovnú fľašu svojím obľúbeným nápojom. Fľaša by mala byť vyrobená z ľahkého a bezpečného materiálu so širokým hrdlom a s kvalitným tesnením, ktoré zaručí, že sa obsah nevyleje. Cestovnú fľašu navyše môžete opakovane dopĺňať, ak náhodou natrafíte na pitnú vodu v zurčiacom horskom potôčiku.

4_lahev-na-piti-lifestraw-lahev-co-si-vzit-na-trek

 

5. Jedlo  a obaly na potraviny

Výlety do prírody bývajú zväčša celodennou aktivitou plnou fyzickej námahy, preto je dôležité zásobovať sa výdatným nutričným jedlom. Môžete si so sebou zbaliť piknikový kôš, ktorý naplníte doma uvarenými dobrotami, alebo môžete vyskúšať jedlo pripraviť a servírovať nadivoko v prírode a využiť k tomu domáce suroviny dôkladne zabalené vo vákuových obaloch.

5_co-si-vzit-na-trek-jidlo-kempovani

 

6. Multifunkčné skladacie kombinačky

Vďaka multifunkčným kliešťom budete pripravený na každú situáciu. Kombinačky sú praktické hneď z niekoľkých dôvodov. Poslúžia ako kliešte, luskáčik na orechy, nôž, skrutkovač, pílka alebo pilník, otvárač na konzervy či fľaše. S týmto viacúčelovým nástrojom vás hlboko v lese nič nezaskočí a vy si tak môžete založiť oheň či pripraviť dokonalú hostinu.

6_kombinacky-multifunkcni

 

7. Ekologický prenosný riad a príbor

S láskou pripravené občerstvenie servírujte ekologicky s bambusovým príborom a v skladacích miskách, ktoré šetria priestorom, jednoducho sa umývajú, vážia iba pár gramov a dajú sa používať opakovane. Voľte produkty vyrobené z prírodných, potravinárskych a nepriľnavých materiálov. Sady turistických misiek sú vďaka svojej skladacej funkcii vhodné na outdoorové aktivity, turistiku, piknik, kempovanie ale aj iné športové aktivity.

7_bambusovy-pribor

 

8. Externá nabíjačka, powerbanka

Do prírody zväčša chodíme preto, aby sme našim zmyslom dopriali oddych od technológií, od prenikavej žiary modrého svetla smartfónov a obrazoviek počítačov. No napriek tomu sa aj v prírode, najmä v prípadoch núdze, odporúča mať so sebou vo vrecku mobil a v batohu externú nabíjačku. Môžete tak využívať GPS, uložiť si offline mapy, robiť krásne fotky, no ak preferujete skutočné dobrodružstvo, nič vám nebráni zabaliť do bočného vrecka batohu papierovú mapu a kompas.

8_powerbanka-co-si-vzit-na-trek

 

9. Lekárnička a osobné lieky

Bezpečnosť na cestách je prvoradá a počas výletov v prírode to platí dvojnásobne. Dôležité je pripraviť sa na základnú zdravotnú pomoc v prípade drobného poranenia, rezných rán, škrabancov či popálenín. Preto majte vždy so sebou náplasti, dezinfekciu, lieky prípadne rovno celú cestovnú lekárničku.

9_lekarnicka-co-si-vzit-na-trek

 

10. Produkty osobnej hygieny

Nechcete neustále hľadať svoje kozmetické prípravky rozsypané v batohu? Zubnú pastu a kefku, opaľovací krém, repelent, toaletný papier, vlhčené utierky, krém na ruky, mydlo a všetky ďalšie prípravky zbaľte do kozmetickej taštičky. Svoje hygienické potreby tak budete mať kedykoľvek poruke.

10_kosmeticke-tasticky-co-si-vzit-na-trek

 

Ako sa zbaliť pod 7 kíl

Ako vidíte, na túru je potrebné zbaliť veľa vybavenia, takže by ste si mali dobre premyslieť, čo so sebou nevyhnutne potrebujete. Možno vám potrvá aj niekoľko túr, kým na základe vlastnej skúsenosti zistíte, aké veci sú zbytočné a ktoré vybavenie je naopak nutné. Avšak bezpečnostné prvky ako je napríklad lekárnička by ste mali mať za každých okolností pri sebe.

A prečo je ideálne zbaliť sa pod 7 kg? Pretože váš chrbát sa vám poďakuje. Keď kráčate po turistických chodníčkoch, na svojich ramenách ucítite každý gram o čosi intenzívnejšie. Takže tajomstvom každého úspešného treku je udržať batožinu minimalistickú a čo najľahšiu. Ultraľahkí batôžkári môžu mať ruksaky ľahšie ako 10 kg, no platí železné pravidlo, že obsah vášho ruksaku by nemal prekročiť viac ako 10 % vašej telesnej hmotnosti.

11_jak-se-sbalit-pod-7-kil

Balenie vám do veľkej miery môže uľahčiť už aj poctivý a vhodný výber samotného ruksaku. Voľte radšej dizajnovo ľahké modely garantujúce komfortné nosenie, odolnosť, vetranie a prehľadnú organizáciu.

Zabudli sme niečo dopísať do zoznamu? Čo zvyčajne tvorí základ vášho batohu pri balení na výlety do prírody? Podeľte sa s nami o vaše tipy pre efektívne balenie v komentároch.

 

 

Vpred za dobrodružstvom,

Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk