Cestovanie s cestovkou alebo na vlastnú päsť – výhody a nevýhody

Cestovanie-s-cestovkou-alebo-na-vlastnú-päsť-výhody-a-nevýhody-2

Niektorí cestovatelia preferujú možnosť zveriť sa do rúk tradičných cestoviek. Iní, naopak, nabrali odvahu stať sa tvorcami svojho vlastného dobrodružstva. Aké výhody a nevýhody prináša organizovaný zájazd s cestovnou kanceláriou v porovnaní s cestovaním na vlastnú päsť?

Cestovná agentúra uľahčí plánovanie

Agenti v cestovkách posudzujú vaše očakávania i potreby a nasmerujú vás do najlepších možných destinácií. Pomôžu vám s dovolenkou od plánovania až po realizáciu, čím ušetria váš čas a vy tak predídete mnohým stresovým situáciám. Na počkanie za vás zariadia všetko nevyhnutné: letenky, dopravu, ubytovanie, stravu, prípadne lokálneho delegáta dostupného počas celého výletu.

Cestovanie-s-cestovkou-alebo-na-vlastnú-päsť-výhody-a-nevýhody-3

Cestovná agentúra navrhne itinerár, vopred stanoví program a sprístupní vám i mnohé zvýhodnené a exkluzívne ponuky. Zbaví vás tak starostí s plánovaním, no na druhej strane pravdepodobne prídete o možnosť navštíviť miesta, ktoré len tak nenájdete v sprievodcoch.

Cestovanie-s-cestovkou-alebo-na-vlastnú-päsť-výhody-a-nevýhody-1

 

Dôvera v cestovku je základ

Cestovné kancelárie sú kontaktným miestom, na ktoré adresujete všetky svoje požiadavky, ale i sťažnosti. Pri výbere agentúry je preto ideálne voliť takú, ktorej môžete dôverovať a ľahko s ňou komunikovať. Dostupnosť zákazníckej podpory 24/7, ale tiež kvalitný personál je základom.

 

Ako vybrať kvalitnú cestovnú kanceláriu?

Premyslený výber tej najlepšej cestovnej kancelárie je nutnosťou. Nikto predsa nechce skončiť „stratený“ v cudzej krajine. Pravdepodobnosť, že narazíte na cestovku s nízkym štandardom poskytovaného servisu však môžete znížit na minimum. Stačí, keď sa zameriate na tri důležité faktory.

Cestovanie-s-cestovkou-alebo-na-vlastnú-päsť-výhody-a-nevýhody-5

O kvalite cestovnej agentúry svedčí to, že je súčasťou širokej a dôveryhodnej platformy cestovných kancelárií, leteckých spoločností a hotelových sietí. Pri výbere spoľahlivej cestovky však určite zvažujte:

1. Skúsenosti iných cestovateľov a recenzie

Vyberajte agentúru s dobrou povesťou a dbajte na precízne overenie skúseností cestovateľov. Veľa vám napovedia skúsenosti, odporúčania a reakcie zákazníkov.

2. Široká ponuka zájazdov a školený personál

Personál agentúry by mal byť dostatočne vzdelaný a informovaný o súvislostiach v regiónoch, do ktorých posiela svojich klientov. Mal by disponovať širokou ponukou zájazdov do destinácií, ktoré zvažujete navštíviť a zároveň by mal rozumieť i vašim požiadavkám. Rovnako by mal poznať najnovšie trendy v cestovaní a v cieľových destináciách mať lokálne spojenie a kontakty.

3. Jednoduchá rezervácia a žiadne skryté náklady

Dôležitý je aj transparentný prístup zo strany cestovky. Cestovatelia majú nárok na oboznámenie s právami a povinnosťami klienta vo vzťahu k agentúre i na jednoduchý a efektívny proces rezervácie bez ďalších skrytých nákladov. Pred podpísaním zmluvy si preto radšej dobre naštudujte všetky zmluvné poplatky.

 

Cestovanie na vlastnú päsť

Nezávislé cestovanie znamená, že zodpovednosť za všetky procesy uvedené v riadkoch vyššie ostáva len a len na vašich pleciach. Prináša to so sebou väčšiu pružnosť, slobodu, pochopenie kultúrnych odlišností, ku čomu patrí aj určitá dávka odvahy, vedomostí a organizačných schopností.

Cestovanie-s-cestovkou-alebo-na-vlastnú-päsť-výhody-a-nevýhody-4

Plánovanie zahraničných ciest navyše nikdy nebolo jednoduchšie. V súčasnosti je možné zarezervovať si celú cestu len pomocou aplikácií v mobile a vďaka medzinárodným vyhľadávačom ako booking.com, tripadvisor.com či skyscanner.com si dokážete nájsť ubytovanie, dopravu i zážitky na mieru za veľmi výhodné ceny alebo zdarma.

 

Čo zvažovať pri cestovaní na vlastnú päsť?

Keď ste strojcami svojho itineráru vy sami, môže to byť neraz veľmi únavné. Zároveň sa však stávate flexibilní v priestore i čase a hlavným limitujúcim faktorom sa stáva najmä váš rozpočet. Pri nezávislom cestovaní rozhodujete o tom, kedy vyrazíte na cesty, kde prespíte, čo budete jesť a všeobecne, čo chcete vidieť a zažiť.

1. Bezpečnosť na prvom mieste

Kam by mala viesť vaša prvá zahraničná cesta na vlastnú päsť? Na začiatok odporúčame navštíviť ideálne kultúrne príbuzné, nie príliš vzdialené destinácie, v ktorých sú domáci zvyknutí na turistov. Pokiaľ si nie ste istí bezpečnostnou situáciou vo vami vysnívanej destinácii, určite odporúčame skontrolovať aktuálnu bezpečnostnú situáciu na stránkach Ministerstva zahraničných vecí.

2. Vlastná zodpovednosť

Keďže za vás nenesie zodpovednosť delegát ani spoločnosť, neplatíte žiadne poplatky spojené s týmito službami. To sa často javí ako lacnejší variant, avšak treba brať do úvahy, že v prípade neočakávaných udalostí pre vás nebude prítomný žiadny zástupca či sprievodca, ktorý by vám pomohol problém vyriešiť. Na všetko ste sami, prípadne spoločne s vašimi kamarátmi alebo rodinou.

3. Skúsenosti iných cestovateľov

Už ste možno počuli o zájazdoch, počas ktorých ľudia navštívia niekoľko miest za krátky čas. Podobné cesty sú veľmi intenzívne a výsledkom je, že cestujúci navštívia desiatky atrakcií, namiesto toho, aby si užívali, vstrebávali dojmy a atmosféru. Nakoniec majú veľa obrázkov a málo zážitkov. Skúste si však nájsť osoby, ktorých spôsob cestovania vám najviac prirástol k srdcu. Môžu vám dať cenné rady, inšpirovať vás, ale hlavne nasmerovať vás k ďalšej zaujímavej destinácii.

Vyraziť do neznáma bez cestovky môže znieť pre niekoho trochu šialene priam až desivo, avšak s dostatočným množstvom informácií, znalostí, starostlivo pripraveným itinerárom, cestovným poistením, pozitívnou a otvorenou mysľou máte všetky predpoklady pre úspešný a nezabudnuteľný pobyt. My si to už inak ani predstaviť nevieme.

 

Máte radšej dovolenky bez cestovky alebo uprednostňujete komfortné plánovanie za pomoci cestovky? Všetko záleží na preferencii konkrétneho štýlu cestovania a miery zodpovednosti, ktorú ste ochotní podstúpiť. Podeľte sa s nami v komentároch, ktorú možnosť preferujete a prečo.

 

 

Vpred za dobrodružstvom,

Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk