Čo si (ne)môžem vziať do lietadla? Čo môže (nemusí) obsahovať moja podaná batožina?

co-si--ne-mohu-vzit-do-letadla--co--ne-muze-obsahovat-odbavene-zavazadlo

Je to tu! Ďalšie letné prázdniny, ďalšie úžasné dobrodružstvo. Zostáva už len posledná vec - zbaliť si veci. Pamätáte si, keď vám na letisku zabavili litrovú fľašu vody v príručnej batožine, ale v odbavenom kufri vám prešla bez problémov? A to je to kúzlo. Čo teda môže a čo nemôže byť v odbavenej batožine?

O príručnej batožine sme písali v článku Čo si (ne)môžem vziať do lietadla? Čo (ne)môže byť v príručnej batožine? V tomto článku sa preto pozrieme na veci, ktoré môžu a nemôžu byť súčasťou podanej batožiny.

 

Čo si môžem a nemôžem vziať do odbavenej / podanej batožiny

 

1. Jedlo a nápoje

V odbavenej batožine sa môžu prepravovať potraviny bez obsahu tekutín (napr. sušené ovocie, pečivo, občerstvenie atď.) aj potraviny s tekutinami. Prepraviť môžete zároveň aj takú čokoládu alebo sladkosti.

Všetky tekutiny potom môžu mať objem väčší ako 100 ml. Okrem nápojov sem patria aj rôzne krémy, pasty, parfumy a iné. Odporúčame vám tiež vziať si do batožiny veľkú fľašu vody pre prípad, že by ste na letisku dostali smäd.

co-si-nesmite-vzit-do-letadla-jidlo

 

2. Kozmetika

Na prepravu kozmetiky s tekutou zložkou sa vzťahujú rovnaké pravidlá ako na iné kvapaliny. Horľavá kozmetika, ako napríklad lak na vlasy a odlakovač na nechty, je však zakázaná. Repelent v spreji je tiež zakázaný - môžete však používať repelent vo forme krému. Ostatné spreje a kozmetika sú povolené.

 

3. Ostré predmety, zbrane

Nože, nožnice a väčšina nástrojov bez ostrých hrán s dĺžkou do 18 cm sú v podanej batožine povolené. Vyhnite sa však kľúčom alebo biliardovým paličkám - vo väčšine leteckých spoločností nie sú povolené. Na palube lietadla nie sú povolené zbrane, ale paintballové zbrane bez hnacích kanistrov alebo hračkárske zbrane pre deti sú povolené.

co-si-nesmite-vzit-do-letadla-ostre-predmety

Nechránené holiace strojčeky a žiletky sú v odbavenej/podanej batožine povolené len vtedy, ak sú umiestnené v obale, ktorý zabezpečuje bezpečnú manipuláciu s batožinou, takže nehrozí riziko poranenia obsluhujúceho personálu.

Kempingové stany sú povolené v príručnej aj odbavenej batožine. Stanové kolíky sú povolené len v odbavenej batožine.

 

4. Elektronika

Medzi elektronické predmety, ktoré nie sú povolené v odbavenej batožine, patria telefóny, fotoaparáty (tie sú však povolené len bez batérií), notebooky, osobné doklady, kreditné karty a rôzne cennosti. Väčšina leteckých spoločností nezodpovedá za to, že sa niektoré z nich môžu stratiť alebo poškodiť. Ak si v odbavenej batožine necháte nejakú elektroniku, musíte z nej vybrať batérie - to sa týka napríklad dronov, ktoré sú v odbavenej batožine povolené. Powerbanky sú povolené len v príručnej batožine. Môžete ich uložiť napríklad do organizéru na elektroniku.

Prepravovať elektronickú cigaretu je povolené, ale bez batérie, ktorá nesmie byť súčasťou cigarety počas letu v odbavenej batožine.

co-si-nesmite-vzit-do-letadla-elektronika

 

5. Zvieratá

Menšie psy a mačky môžete prepravovať v prepravke s nepriepustným dnom s maximálnymi rozmermi 43 x 30 x 27 cm pod sedadlom pred vami. Väčšie zvieratá sa potom musia prepravovať v odbavenej batožine. Vždy je najlepšie kontaktovať leteckú spoločnosť a zistiť, aké druhy zvierat sú povolené a aké sú náklady na ich prepravu.

co-si-nesmite-vzit-do-letadla-zvirata

 

6. Lieky

Na palube lietadla je povolené mať pri sebe lieky, ale je dobré nechať ich v pôvodnom obale (prípadne ich majte aj v púzdre na lieky). V prípade väčších množstiev liekov alebo ihiel je potom potrebný lekársky predpis na meno cestujúceho. V odbavenej/podanej batožine je povolené vziať si aj tlakomer a barle.

 

7. Športové vybavenie

Nosenie rybárskeho vybavenia je povolené, ale bojové vybavenie, ktoré môže niekoho zraniť, je zakázané. Niektoré letecké spoločnosti ponúkajú možnosť zakúpiť si ďalšie sedadlo a prepravovať niektoré drahšie zariadenia alebo hudobné nástroje na úkor vášho kamaráta alebo kamarátky.

Na palube lietadla sú zakázané kempingové kazety a iné nádoby so stlačeným horľavým plynom.

co-si-nesmite-vzit-do-letadla-sportovni-vybaveni

 

8. Iné

  • Preprava autobatérií a elektromagnetických zariadení je zakázaná, ale výnimkou je kardiostimulátor, ktorý je povolený.
  • Nosenie elektrických paralyzérov je zakázané.
  • Benzínové alebo turbo zapaľovače sú zakázané, zápalky a zapaľovače sa môžu nosiť v počte 1 na osobu.
  • Maximálne množstvo cigariet a tabaku v odbavenej batožine pri leteckej preprave je stanovené na 800 cigariet, 400 menších cigár, 200 cigár alebo 1 kg tabaku.
  • Štandardné dáždniky, slnečníky a väčšie dáždniky s ostrými hrotmi sú povolené v odbavenej/podanej batožine.

 

Buďte pripravení na náhodnú kontrolu

Ak chcete batožinu zabezpečiť, vyberte si medzi tradičnými zámkami a zámkami TSA. Dôrazne odporúčame používať zámok TSA, ktorý môže byť zabudovaný do kufra alebo ako klasický visiaci zámok. V prípade klasických visiacich zámkov odporúčame číselné zámky, pretože strata kľúča alebo riziko jeho odcudzenia by vám mohli dovolenku poriadne skomplikovať. Najdôležitejšie však je, že zámok TSA znamená, že pri náhodnej kontrole colníkmi nedôjde k fyzickému poškodeniu kufra. Zámky, ktoré spĺňajú tieto kritériá, sú označené červeným diamantom (zámok TSA) alebo symbolom horiacej pochodne (zámok Safe Skies).

Prajeme vám príjemnú cestu a ak vás zaujíma, aký je rozdiel medzi odbavenou/podanou a príručnou batožinou alebo čo si (ne)môžete vziať do príručnej batožiny, mali by ste si prečítať aj článok "Čo si (ne)môžem vziať do lietadla? Čo (ne)môže byť v príručnej batožine?".

 

Našli ste v tomto článku zastarané informácie? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu dostanete zľavový kód na ďalšiu objednávku s 10% zľavou. 

 

Vpred za dobrodružstvom,

Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk