Kedy vycestovať do Tanzánie, Japonska, na Island a do ďalších destinácií

Kedy-vycestovat-do-tanzanie-japonska-na-Island

Vyrazte s nami za dobrodružstvom v tom správnom mesiaci roka. Máme pre vás návod, ako vyraziť na dovolenku v peknom počasí, s lacnými letenkami a bez davov turistov.

Dozviete sa, kedy je najlepšie obdobie pre návštevu Afriky, Ázie, Austrálie, Ameriky, ale tiež Antarktídy. Tak ktorý z mesiacov roka je váš najobľúbenejší? Po prečítaní nasledujúcich riadkov možno zistíte, že vyraziť napríklad na Island v zime nie je tou najlepšou voľbou.

 

Január

Január patrí k najlacnejším mesiacom na cestovanie. Je čerstvo po sviatkoch a turisti začínajú plánovať svoje dobrodružstvá. Začiatok roka prináša suchú zimu na severnej pologuli a teplé leto na južnej. Perfektný únik do tepla preto predstavuje Karibik, Stredná Amerika i Juhovýchodná Ázia.

tipy-na-dovolenou-leden

Vo všeobecnosti sú zimné mesiace najvhodnejší mesiac, kedy cestovať do Austrálie a na Nový Zéland, pretože v lete sú tieto krajiny príliš horúce. Ak sa chystáte na túru do Patagónie, Čile a Argentína sú na vrchole svojej turistickej sezóny. V Bolívii máte jedinečnú šancu vidieť najväčšiu soľnú pláň na svete.

Ak nie ste fanúšikom zimy a zimných športov, krajinám v severných zemepisných šírkach sa radšej vyhnite. Indonézii, Papua Novej Guinei a Polynézii sa kvôli obdobiam dažďov v tomto období radšej vyhnite. Ostrovy ako Madagaskar, Réunion, Seychely a Maurícius rovnako čelia potenciálnej cyklónovej aktivite, ktorá hrozí až do marca.

 

Február

Valentínsky mesiac je vrcholom zimnej sezóny na severnej pologuli a leta na južnej. Plážová exotika ako Omán, Maroko, Male Divy, Barbados, Seychely, Srí Lanka, Thajsko, Kambodža, Mjanmarsko, Vietnam, Laos, Filipíny a Malajzia kraľujú dovolenkovým rebríčkom.

tipy-na-dovolenou-unor-brazilie

Vo februári má Island jedno z najlepších počasí na pozorovanie polárnej žiary a taká Keňa naopak ponúka skvelé safari a obdivovanie divoko žijúcej zveri. Veľký príliv turistov smeruje na Floridu a do austrálskeho Melbourne. Karibik a Strednú Ameriku ovládajú tropické teploty.

Na africkom kontinente sa núka návšteva káhirských starovekých ruín v Egyptě a plavba po rieke Níl. Kapské Mesto v Juhoafrickej republike vás pohostí svojimi slávnymi vínami a kochať sa môžete aj kolónami tučniakov žijúcich priamo na pláži. Vo februári nesmiete zmeškať ani karneval v brazílskom Rio de Janeiro a oslavy príchodu Nového roku v Číne.

 

Marec

Na južnej pologuli hladiny ortuti klesajú a prichádza jeseň. Región Juhovýchodnej Ázie opúšťajú turisti, no stále zostáva ideálnou dovolenkovou destináciou. V tomto období odporúčame upriamiť pozornosť na Indiu. Koná sa tu festival Holi, najväčší farebný hinduistický sviatok jari.

tipy-na-dovolenou-brezen

Východné pobrežie USA má v marci prívetivé počasie. Kuba je rovnako ako priľahlé karibské ostrovy v období sucha. V Južnej Amerike je správny čas, kedy ísť do Kolumbie – zamierte do Cartageny, miesta s krásnymi plážami, tradičným jedlom a centrom nočného života.

Krajiny ako Keňa, Tanzánia, Uganda a východ Afriky sú aktuálne v období dažďov.

 

Apríl

Apríl prináša jar na severnú pologuľu a jeseň na južnú. V apríli môžete zamieriť od fascinujúcich mešít a hôr v Turecku až k sadom čerešňových kvetov v Japonsku.

tipy-na-dovolenou-duben-kuba

V Afrike medzi Zambiou a Zimbabwe môžete obdivovať Viktóriine vodopády. Na Blízkom východe a v Namíbii je horúce a suché počasie. USA sú v tejto dobe vhodným miestom na potulky a bádanie – sú dostatočne teplé, no stále mimo hlavnej sezóny.

Karibik zažíva takmer dokonalé počasie, pričom Kuba, Dominikánska republika, Jamajka a Portoriko patria medzi turisticky najvyťaženejšie lokality.

V apríli sa vyhnite Juhovýchodnej Ázii, pretože je tam neznesiteľne horúco. Krajiny východnej Afriky ako Tanzánia a Keňa sú v dažďovej sezóne. Južná Amerika je taktiež dosť vlhká, no stále dostupná.

 

Máj

Východné pobrežie USA je v máji vrelo odporúčané rovnako ako aj západné pobrežie Austrálie. V USA je ideálne počasie na návštevu národných parkov ešte pred príchodom letných davov. Vo väčšine miest USA a Kanady si užijete plno aktivít a úchvatných scenérií.

tipy-na-dovolenou-kveten-cina

V máji je zároveň skvelý čas, kedy letieť do Číny. Takmer všetky jej regióny poskytujú príjemné počasie. Nepál a Bhután majú prívetivé podmienky pre pešiu turistiku. Ďalšou skvelou destináciou pre prechádzky prírodou je Peru a prakticky aj ostatné krajiny rozprestierajúce sa v Himalájach, Alpách či Andách.

Indii a Srí Lanke sa v máji radšej vyhnite. Nastupuje tu totiž obdobie monzúnov. Podobne je na tom aj východná Afrika, kde je však toto obdobie skôr na konci.

 

Jún

Letné prázdniny sa blížia a prichádza ten správny čas vyraziť do sveta. Krajiny sa pripravujú na turistickú sezónu, konajú sa festivaly a kultúrne podujatia. V júni máte jedinečnú príležitosť vidieť vodopády Iguazu. Ide o najväčší systém vodopádov na svete situovaný na brazílsko-argentínskej hranici. USA aj Kanada majú príjemné teploty, zato Karibik práve vstupuje do sezóny hurikánov.

tipy-na-dovolenou-cerven-vodopady

A čo tak vyraziť do Grónska? Vďaka nízkej vlhkosti je tu teplejšie, útulnejšie a môžete vidieť na míle ďaleko. Mestá, hory a fjordy sa tak môžu zdať bližšie než v skutočnosti sú.

Ak máte záujem o pozorovanie migrácie divokých zvierat, skvelou destináciou môže byť Tanzánia a Keňa. Na krásnych plážach ostrovného Zanzibaru si zas môžete užívať sladké ničnerobenie.

Subsaharská Afrika a Blízky východ majú opakujúce sa prílivy horúčav. V letných mesiacoch treba obísť Indiu či Srí Lanku, ktoré sú aktuálne na vrchole monzúnov.

 

Júl

Júl je zvyčajne turisticky najrušnejší mesiac. Počasie v mnohých častiach sveta je najteplejšie a najslnečnejšie. Obzvlášť v Európe, Severnej Amerike a Ázii hladiny ortuti stúpajú do aj nad 30 stupňov.

tipy-na-dovolenou-cervenec-turecko

S minimálnym množstvom zrážok sa vám iste zapáči návšteva Libanonu. Teplé slnečné lúče si môžete užiť na jednom zo 115 ostrovov Seychel. Arktída je v júli stále teplá, preto sa v tomto mesiaci môžete vydať na plavbu aj do najsevernejších častí Zeme.

V Južnej Afrike zamierte do Namíbie a jej preslávených červených dún. Okrem nich tu narazíte i na rozľahlé piesočné pobrežie a národné parky s divokou zverou.

 

August

Vo väčšine krajín severnej pologule sa august nesie v znamení konca leta, zatiaľ čo na južnej pologuli prichádza koniec zimy.

tipy-na-dovolenou-srpen-vodopady

Prírodné scenérie Islandu sa teraz odhaľujú v plnej kráse. Krajina je zelená a dni sú slnečné. Cesty sú zjazdné a so 16 – 18 hodinami denného svetla máte možnosť zažiť neopakovateľné dobrodružstvo medzi vodopádmi, ľadovcami a lagúnami. Škótsko je v auguste populárne vďaka Fringe Festivalu. Ide o najväčšiu oslavu umenia a kultúry.

V auguste je vhodný čas, kedy letieť do Ekvádora a stráviť tam niekoľko dní hlboko v Amazónii. Krajina extrémov vás uchváti od zasnežených vrcholkov andských sopiek až po tropický dažďový prales.

Z afrického kontinentu vyberáme Malawi. Je to miesto, ktoré vo vás zanechá hlbokú stopu. Táto krajina je domovom príjemných ľudí, mimoriadnej divočiny a prírodných rezervácií.

Peru a Tibet sú skvelé na turistiku, ale pravdepodobne najlepšia outdoorová destinácia je v tomto čase Keňa, pretože zažíva vrchol migrácie pakoní.

 

September

September je známy druhou vlnou turistickej sezóny. Počasie je stále prívetivé, v Nemecku a Rakúsku začína už koncom septembra populárny Oktoberfest a príjemné počasie láka i návšteva gruzínskeho hlavného mesta Tbilisi. Ponúka nevídanú zmes sovietskej, perzskej architektúry i modernej secesie.

tipy-na-dovolenou-zari-gruzie

Pred príchodom zimy si určite vyčleňte čas na návštevu Himalájí. Portugalsko a ďalšie európske krajiny pri Stredozemnom mori majú stále pohostinné podmienky pre turistov. Madagaskar, Zimbabwe, Namíbia a Mozambik majú príjemné teploty rovnako ako Severná Afrika, Blízky východ a Stredná Ázia.

September je najlepší mesiac, kedy vycestovať do Iránu, pretože ponúka príjemné počasie a miesta bez davov turistov. Juhovýchodná Ázia zažíva monzúny a Karibik s Centrálnou Amerikou vzdorujú vrcholu sezóny hurikánov.

 

Október

Argentína, Uruguaj a Čile teraz začínajú vítať suché, slnečné a teplejšie dni. Babie leto môžete zažiť v exotickom Dubaji (Spojené arabské emiráty) plnom ohromujúcej architektúry.

tipy-na-dovolenou-rijen-egypt-pyramidy

Egypt a jeho okolité krajiny sú späť na zozname miest, ktoré by ste mali navštíviť. Do popredia sa dostávajú aj krajiny ako Etiópia, vďaka úchvatnej krajine a vysočinám plných prírodných krás.

Turecko a Cyprus majú zaručené slnečné počasie s cenovo priaznivým prostredím. Mestá ako Antalya a Alanya sú v tomto období veľmi žiadané. Ponúkajú perfektnú zmes relaxačných pláží a autentickej tureckej kultúry.

 

November

V novembri sa odporúča návšteva Kuby. Keďže ide o jesenné obdobie, má znesiteľnejšie teploty.  November je začiatkom najvyššej turistickej sezóny v Agre (India), kde sa nachádza legendárny Tádž Mahal patriaci k siedmim divom sveta.

tipy-na-dovolenou-listopad-trhy

Ďalšou novembrovou top destináciou je Maroko. Krajina prekypuje kultúrou a životom, počasie je vhodné na návštevu mnohých palácov, mešít, záhrad, bazárov i táborov v saharskej púšti.

Pozadu nezostáva ani USA, ktorej najobľúbenejším obdobím v mesiaci je deň vďakyvzdania. Colorado víta lyžiarov, ktorí hľadajú adrenalín na svojich obľúbených svahoch. Na druhej strane Havaj je stále skvelým miestom, kde môžete uniknúť chladu a vydať sa na pláž. Koná sa tu i jedna z najlepších svetových súťaží v surfovaní.

Najsevernejšie krajiny sú v novembri dosť chladné, no ešte stále nie sú na vrchole zimy. Ak sa plánujete vydať do Škandinávie (Švédsko, Dánsko, Nórsko), možno budete mať šťastie na polárnu žiaru.

 

December

Počas tohto sviatočného mesiaca doporučujeme cieľovú destináciu USA – najmä vianočný New York. Silvestrovskú noc však môžete stráviť i na pláži Copacabana v Rio de Janeiro v Brazílii. Medzi mestami, ktoré vítajú Nový rok s ohromujúcou prehliadkou ohňostrojov je i Dubaj (Spojené arabské emiráty) a Sydney (Austrália).

tipy-na-dovolenou-prosinec-budha

Antarktída je v decembri tiež skvelou voľbou, ak plánujete do svojho zoznamu navštívených krajín zahrnúť siedmy kontinent. Backpackeri v tomto čase opäť vyrážajú na svoju klasickú trasu naprieč Juhovýchodnou Áziou. Krajiny ako Srí Lanka a Thajsko, budú plné cestovateľov z rôznych kútov sveta, snažte sa ale vyhnúť Malajzii a Indonézii kvôli monzúnovému obdobiu.

Do ktorých obľúbených destinácií si chodíte predĺžiť európske leto? Alebo patríte skôr k ľuďom, ktorí sa v júli či auguste odchádzajú schladiť do iných končín sveta? Dajte nám vedieť o vašich zážitkoch v komentároch.

 

Vpred za dobrodružstvom,

Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk