Koľko hodín pred odletom musíte byť na letisku, aby ste nezmeškali let

kolik-hodin-pred-odletem-byt-na-letisti-a-nezmeskat-let

Pred odchodom na dovolenku sa všetci musíme rozhodnúť, ako dlho vopred budeme na letisku, aby sme všetko stihli pohodlne vybaviť. Na základe našich osobných skúseností sme zostavili niekoľko pravidiel, ktoré vám pomôžu pri konečnom rozhodovaní.

Letecké spoločnosti vo všeobecnosti odporúčajú pridať k predpokladanému času odbavenia 1 až 3 hodiny. Pri väčšine letov sa však držíme približne 2 hodín pred odletom, čo je dostatok času na absolvovanie všetkých kontrol a prechod všetkými dutyfree zónami. Upozorňujeme však, že tento čas sa môže v jednotlivých krajinách a na jednotlivých letiskách líšiť. Okrem toho je veľmi dôležité riešiť, či na letisku nedochádza k neočakávaným meškaniam alebo ako dlho môže trvať odovzdanie odbavenej batožiny.

TIP 1: Cestujeme s batohmi Cabin Zero, ktoré nám umožňujú prejsť odbavením oveľa rýchlejšie. S odbavovaním batožiny sa neobťažujeme.

 

TIP 2: Ak letecká spoločnosť ponúka možnosť online odbavenia, nemusíte sa vôbec zdržiavať pri prepážke. Pozor však na to, že väčšina leteckých spoločností sprístupňuje odbavenie až 24-48 hodín pred odletom. Možnosť online registrácie je zvyčajne dostupná 2-4 hodiny pred odletom.

 

Pozrime sa však na rôzne situácie a na to, čo vlastne ovplyvňuje čas, kedy by ste mali prísť na letisko.

 

Cieľová destinácia

Pri letoch v rámci schengenského priestoru zvyčajne stačí prísť na letisko 2 hodiny pred odletom. V prípade letov mimo schengenského priestoru sa odporúčajú 3 hodiny alebo viac. V niektorých destináciách, napríklad v Spojených arabských emirátoch, sa dokonca odporúča časová rezerva až 6 hodín.

 

Letecká spoločnosť

Rôzne letecké spoločnosti môžu mať mierne odlišné pravidlá týkajúce sa odbavenia a nástupu do lietadla. Preto sa vždy odporúča skontrolovať pokyny na webovej stránke vašej leteckej spoločnosti.

Napríklad spoločnosť Ryanair odporúča prísť k odbavovacej prepážke s batožinou aspoň 2 hodiny pred odletom. Ak batožinu nemáte, môžete všetko vybaviť online a nemusíte sa zdržiavať. V pravidlách spoločnosti Ryanair sa uvádza, že musíte byť pri odletovej bráne aspoň 30 minút pred odletom.

TIP: Stiahnite si mobilnú aplikáciu leteckej spoločnosti, aby ste mohli sledovať stav svojho letu a získať aktuálne informácie, napríklad o východoch z lietadla.

 

 

Typ letu

Pri nízkonákladových letoch sa zvyčajne musíte odbaviť online a batožinu odovzdať pri priehradke na letisku. To môže znamenať dlhšie rady a dlhšie čakanie. Pri klasických, väčšinou diaľkových letoch je často možné odbaviť sa online na letisku a odovzdať batožinu v samoobslužných kioskoch.

 

Množstvo batožiny

Ak cestujete s odbavenou batožinou, musíte počítať s dlhším časom odbavenia. Odporúča sa byť na letisku aspoň o 30 až 60 minút skôr ako bez batožiny. Ak budú okolnosti priaznivé, budete odbavení maximálne do 30 minút až jednej hodiny.

TIP: Ak cestujete s príručnou batožinou, využite samoobslužné kiosky na odbavenie a tlač palubných lístkov.

 

 

Veľkosť letiska

Veľké a rušné letiská, ako sú New York, Atalanta alebo ázijské letiská v Dubaji či Tokiu, si zvyčajne vyžadujú viac času na odbavenie. Hlavne kvôli množstvu bezpečnostných kontrol a presunov medzi terminálmi. Na menších letiskách býva proces odbavenia a odletu plynulejší.

TIP: Pripravte si batožinu na bezpečnostnú kontrolu tak, aby bez problémov prešla cez skener. Veľkú elektroniku, ako napríklad notebook, si z batožiny vyberte a kozmetiku v kozmetickej taštičke si nechajte mimo batožiny.

 

 

Doprava na letisko

Ak cestujete na letisko autom, musíte zvážiť nielen čas cesty, ale aj parkovanie. Na letisko je vhodné prísť s dostatočnou časovou rezervou, aby ste sa vyhli meškaniu v dôsledku dopravných zápch. Na problémy môžete naraziť aj vtedy, ak použijete verejnú dopravu. Preto si vopred overte, či je pravdepodobné, že v určitom dennom čase uviaznete v dopravnej zápche.

 

Čas dňa

Takmer všade na svete sa najľahšie odbavíte pred šiestou hodinou ráno a po 23. hodine večer. V týchto časoch sa uskutočňuje najmenej letov, a preto je na letisku najmenej cestujúcich.

 

Letisko Bratislava a s akým časovým predstihom byť na letisku?

Letisko v Bratislave vo všeobecnosti odporúča, aby ste boli na letisku zvyčajne 2 hodiny vopred, ak odbavujete batožinu. Ak ste bez batožiny, postačí aj hodina a pol, čo uplatňujeme aj my.

 

Záver

Aby sme túto tému celkovo uzavreli a definovali si všeobecné pravidlá, tak:

  • Na letisko sa dostavte aspoň 2 hodiny pred odletom. Menej ako 2 hodiny sa neodporúča.
  • Na letisko sa dostavte s odbavenou batožinou aspoň 2,5 hodiny pred odletom.
  • Ak letíte mimo schengenský priestor, príďte na letisko aspoň 3 hodiny pred odletom.
  • Na rušné letiská prichádzajte s ešte väčšou časovou rezervou, a to až 3 - 4 hodiny pred odletom.
TIP: Je dôležité si uvedomiť, že ide o približné časy. Vždy je lepšie skontrolovať si pokyny na webovej stránke vašej leteckej spoločnosti a prísť na letisko s dostatočným časovým predstihom, aby ste sa vyhli stresu a prípadným komplikáciám. Konečné rozhodnutie je nakoniec na vás.

 

 

Našli ste v článku neaktuálnu informáciu? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu získate zľavový kód na ďalšiu objednávku so zľavou 10 %.

 

Vpred za dobrodružstvom,

Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk