Top 10 neobjavených dovolenkových destinácií, o ktorých ste možno nevedeli

 7-faerske-ostrovy-top-neobjevene-dovolenkove-destinace-zapakuj

Vybočte z vychodených trás, ktoré sa hemžia davmi turistov a objavte úplne iný cestovateľský príbeh v odľahlých končinách sveta. Ak si viete predstaviť týždeň strávený na Tuvalu alebo chuť tradičnej kuchyne na Madagaskare, zarezervujte si letenku a vneste do svojich ciest nádych vzrušujúceho neznáma.

 

1. Tahiti: exotika, slnko a kokosové palmy

Najznámejší ostrov Francúzskej Polynézie je svojimi pohľadnicovými výhľadmi na okolité prostredie skutočným symbolom raja na zemi. Tyrkysové lagúny, biely piesok a kokosové palmy, to všetko nájdete na pozadí sopečných hôr. Tahiti by sme na mape hľadali na polceste medzi Austráliou a čilským pobrežím Južnej Ameriky.

Horúce a slnečné podnebie prirodzene prispieva k tomu, že Tahiti si mnohí novomanželia vyberajú ako romantický ostrov, na ktorom trávia svoje medové týždne. S jediným medzinárodným letiskom v celej Francúzskej Polynézii sú Tahiti zároveň vstupným bodom pre návštevu tichomorských ostrovov Bora-Bora, Moorea alebo Maupiti. Tahiti sú typické plážami s čiernym pieskom sopečného pôvodu a dominujú im dve hlavné športové aktivity – surfovanie a potápanie.

1-tahiti-neobjevene-destinace-zapakuj

 

2. Cookové ostrovy: nedotknutý raj

Cookove ostrovy sú jednou z najautentickejších a najrustikálnejších destinácií v južnom Pacifiku. Objavte úžasnú scenériu, nádherné pláže, zelené hory, nedotknuté ostrovy, ktoré čakajú na preskúmanie. Týchto 15 ostrovov leží na polceste medzi Havajom a Novým Zélandom.

Čarovná lagúna Aitutaki je obklopená prstencom koralových, pieskových ostrovčekov, a preto ponúka neopakovateľné zážitky z potápania v pacifických vodách. Ak patríte medzi dobrodružnejšie povahy, môžete sa potopiť k žralokom alebo vrakom lodí.

2-cookove-ostrovy-neobjevene-destinace-zapakuj

 

3. Antarktída: biely kontinent

Výlet do Antarktídy ponúka závratnú škálu zaujímavostí. Scenérie ako z filmu, úžasnú divokú prírodu, mimoriadnu históriu... Cesta na „biely kontinent“ vám pripomenie, aká výnimočná je naša planéta a aké dôležité je chrániť toto krehké prostredie. Zistíte, že tučniakom vôbec neprekáža prítomnosť ľudí, a tak si ich budete môcť užiť zblízka. 

Tieto roztomilé stvorenia sú synonymom Antarktídy a možnosť prejsť sa medzi nimi je hlavným dôvodom, prečo sem zamieriť. Veľkosť Antarktídy začnete chápať až vtedy, keď uvidíte ozrutné ľadové kryhy približujúce sa k pevnine a obrovské ľadovce ponárajúce sa hlboko pod vodu. Ich veľkoleposť a krása vám nedovolí odložiť fotoaparát do vrecka.

Súmrak antarktického večera vytvára najkúzelnejšie západy slnka s odtieňmi modrej, oranžovej, ružovej a fialovej farby, ktoré sa šíria po oblohe a odrážajú sa v zrkadlovo pokojných vodách, ktoré prerušujú plávajúce kryhy ľadu.

3-antarktida-neobjevene-destinace-zapakuj

 

4. Namíbia: divoký púštny život

Namíbia možno nie je najznámejšou destináciou na svete, a to ešte viac pridáva na jej príťažlivosti. Táto fascinujúca krajina na juhozápadnom okraji Afriky prekypuje prírodnými zázrakmi, historickými pamiatkami a neuveriteľnou divočinou. Jej čaro pozostáva z rozsiahlych dún, dramatických výhľadov a nedotknutej prírody. Namíbia je domov bohatej populácie gepardov a ponúka bezprostredné pozorovanie voľne žijúcich živočíchov.

Na pobreží narazíte i na opustené nemecké mesto Kolmanskop, kde boli začiatkom 20. storočia v piesku objavené diamanty. Dnes je však už toto miesto plné tieňov svojej minulosti a majestátna nemecká architektúra sa zmenila na prázdne ruiny zaplnené vlnami piesku.

4-namibia-neobjevene-destinace-zapakuj

 

5. Galapágy: zrodené z ohňa

Stovky míľ od pobrežia Ekvádoru leží súostrovie Galapágy: svet sám pre seba, vytvorený z lávy a izolovaný tisícky rokov. Ostrovy sú známe povestnou nebojácnou divočinou, ktorá bola zdrojom inšpirácie pre Darwinovu evolučnú teóriu. A toto je len časť príbehu...

Súostrovie Galapágy je jednou z vulkanicky najaktívnejších oblastí na svete. Ostrovy, ktoré sa nachádzajú na vrchole hot spotu v západnom Pacifiku, vznikali sopečnou činnosťou niekoľko tisícročí. Keď magma opakovane prerážala morské dno, vytvárala vrstvu po vrstve a z týchto hornín napokon  vznikli ostrovy. Dnes je na súostroví 13 aktívnych sopiek s občasnými erupciami.

5-galapagy-destinace-zapakuj

 

6. Tuvalu: pokoj v duši

Aj keď máme rok 2023 a cestovateľských priemysel naďalej rozkvitá, je len veľmi málo ľudí, ktorí vkročili na pevninu Tuvalu. Je to jeden z rajských ostrovov v južnom Pacifiku, kde by sme všetci najradšej strávili svoj dôchodok. Je známy najmä pre svoju najliberálnejšiu vízovú politiku na svete. Ktokoľvek z ktorejkoľvek krajiny ju môže navštíviť bez vízovej povinnosti.

Vzhľadom na veľkosť ostrova sú tu však možnosti ubytovania extrémne obmedzené. Tuvalu patrí status najmenšej ekonomiky sveta, čo ešte viac umocňuje jej izolovanosť. Nájdete tu kokosové palmy, gýčové pláže s bielym pieskom a tyrkysovo-modrými vodami lagún či pozostatky sopiek.

6-tuvalu-neobjevene-destinace-zapakuj

 

7. Faerské ostrovy: pýcha Dánska

Faerské ostrovy sa nachádzajú v chladných vodách medzi Škótskom a Islandom. Táto dramatická krajina úplne nanovo definuje pojem „nedotknuté súostrovie“. Členité pobrežia, ktoré sa kedysi považovali za vikingské územie, sú domovom prírodných divov, ktoré sa najlepšie preskúmavajú na starých rybárskych lodiach.

Máte možnosť zažiť tu skutočne unikátne a mystické túry pozdĺž vysokých útesov a fjordov. Riedko osídlené dedinky s domami pokrytými trávnatým porastom vás prenesú do severskej rozprávky. Aby sa tento jedinečný ekosystém a autentickosť zachoval aj pre ďalšie generácie, rozhodli sa miestne autority pristúpiť k obmedzeniu cestovného ruchu.

7-faerske-ostrovy-top-neobjevene-dovolenkove-destinace-zapakuj

 

8. Kongo: Paríž Afriky

Konžské hlavné mesto Brazzaville je známe ako „Paríž Afriky“ a môže sa pochváliť najbezpečnejšími a najčistejšími ulicami v Afrike. Vydajte sa na trek alebo plavbu kajakom cez srdce jedného z najstarších afrických národných parkov Odzala-Kokua a sledujte v ňom ohrozené gorily. 

Objavte zelený raj v Národnom parku Nouabalé-Ndoki, ktorý leží na hraniciach s Kamerunom a Stredoafrickou republikou. Číhajte v dažďových lesoch na divú zver, hľadajte lesné slony, byvoly či šimpanzy... Pre skutočného svetobežníka je Kongo to pravé dobrodružstvo!

8-kongo-neobjevene-destinace-zapakuj

 

9. Madagaskar: zmes kultúr a tradícií

Štvrtý najväčší ostrov sveta, Madagaskar, je obrovská magická krajina, ktorá čaká na objavenie ďalšími dobrodruhmi. Bývalá francúzska kolónia je križovatkou rôznych kultúr, tradícií a bohatá je i na flóru a faunu, ktorú nenájdete nikde inde na zemi.

Je ťažké myslieť na Madagaskar bez toho, aby sme si nespomenuli na lemury – sú predsa tými najznámejším obyvateľmi ostrovnej krajinky. Madagaskarské pláže patria medzi neobjavené tajomstvá Indického oceánu. Krajinu nekazia žiadne výškové hotelové rezorty, naopak váš pohľad zaujmú rybári preháňajúci sa na tradičných kanoe.

9-madagaskar-destinace-zapakuj

 

10. Siera Leone: najvzácnejšie divé zvieratá na svete

Sierra Leone má všetko, čo si dobrodružní cestovatelia môžu priať – nádherné a prázdne pláže lemované palmami, džungľu dažďového pralesa s opicami, ktoré sa hojdajú medzi stromami, fascinujúce dedičstvo a prívetivých obyvateľov. Nepokojná história, občianska vojna a ebola však spôsobili, že sa sem v minulosti vydalo len veľmi málo odvážlivcov.

Hoci bývalá britská kolónia dnes patrí k najchudobnejším krajinám sveta, pre turistov skrýva ohromné bohatstvo v podobe jaskýň, nedotknutých medovo sfarbených pláží a turistických chodníkov. Tie vás zavedú hlboko do lesov, ktorým panujú šimpanzy, opice a tropické vtáctvo.

10-sierra-leone-destinace-zapakuj

 

Ktorú z týchto destinácií by ste si pridali na zoznam svojich cestovateľských snov vy? Napadli vás ďalšie skryté turistické poklady, o ktoré by ste sa s nami chceli podeliť? Dajte nám vedieť v komentároch.

 

Našli ste v tomto článku zastarané informácie? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu dostanete zľavový kód na ďalšiu objednávku s 10% zľavou. 

 

Vpred za dobrodružstvom,

Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk