TOP 12 miest v Edinburghu s Harrym Potterom + 2 bonusy, ktoré nemôžete vynechať

calton-hill-vyhled-edinburg-zapakuj

Edinburgh je oveľa viac ako len dokonalá škótska architektúra. Od pamiatok, múzeí a parkov až po škótsku whisky, gin a miesta úzko spojené s Harrym Potterom.

Vydajte sa po našich stopách na 12 miest, ktorých prehliadka vám nezaberie viac ako 2 dni. A ak si nájdete čas na naše 2 bonusové tipy na konci článku, len dobre. Naše necelé tri dni sme využili do poslednej chvíle, aby sme stihli obísť aj väčšinu miest, kde sa nachádza "Harry Potter".

 

1. Princes Street

Pravdepodobne prvá ulica, ktorú uvidíte po príchode autobusom z letiska, bude Princes Street. Je to hlavná ulica, na ktorej sa nachádza veľa hotelov a obchodov a ktorá je vlastne akýmsi centrom Edinburghu.

victoria-street-edinburg-harry-potter-pricna-ulice-zapakuj

 

2. Royal Mile s cestou k Edinburskému hradu

Royal Mile je reťaz ulíc s množstvom obchodov a turistických obchodov. Je to tiež cesta, ktorá vedie k Edinburg castle. Cez víkend sa oplatí kúpiť si vstupenky na hrad online. Počas týždňa si ich však môžete kúpiť aj na mieste na námestí pod hradom. Kdesi uprostred Royal Mile sa nachádza veľkolepá katedrála St. Giles. Cestou na Edinburg castle narazíte na množstvo hudobníkov a pouličných umelcov vrátane tradičných škótskych dudákov.

edinburg-castle-zapakuj

hudba-edinburg-gajdy

 

3. Ross Fountain s výhľadom

Ross Fountain sa nachádza v parku pod hradom, kde si môžete posedieť a vychutnať si výhľad na Edinburgh Castle. Z parku môžete vidieť aj The Parish Church of St Cuthbert. A ak vyjdete z parku von, narazíte na ďalší kostol, St. John's Scottish Episcopal.

ross-fountain-zapakuj-edinburgh

 

4. Holyrood Palace

Návšteva Holyrood Palace by mala byť pri návšteve Edinburghu povinná. Tento nádherný palác využívala napríklad kráľovná Mária Stuartovna. Zosnulá kráľovná Alžbeta II. ho využívala na kráľovské podujatia alebo dôležité stretnutia s ministrami.

holyrood-palace-edingburgh-zapakuj

 

5. Calton Hill, nádherný výhľad

Ak sa chcete vyhnúť prechádzkam po meste, môžete sa vybrať na krátku túru na Calton Hill v Edinburghu. Túra nie je príliš strmá, takže ju zvládne aj netrénovaný človek. Okrem krásneho výhľadu na všetky strany Edinburghu sa pripravte aj na silný vietor. S piknikom nepočítajte.

calton-hill-vyhled-edinburg-zapakuj

 

6.  Greyfriars Kirkyard

Na nádvorí Greyfriars Kirkyard, ktoré určite navštívia najmä fanúšikovia Harryho Pottera, sa nachádza aj veľmi známy pes Greyfriars Bobby. Tento pes je známy tým, že celý život strážil hrob svojho majiteľa, až kým sám nezomrel. Tento príbeh je mimoriadne známy aj vďaka knižnej a filmovej predlohe.

bobby-edinbrugh-pes-zapakuj

 

7. National Museum of Scotland

Aj keď nie ste milovníkmi múzeí, určite navštívte National Museum of Scotland. Z jedného jednoduchého dôvodu. Keď sa vyveziete výťahom na 7. poschodie, naskytne sa vám úplne neuveriteľný výhľad na celý Edinburgh.

national-scotish-museum-vyhled-edinburgh-zapakuj

 

8. The Scott Monument

Či už sa vyberiete na prechádzku po Princes Street, alebo si pôjdete sadnúť v Princes Street Gardens, nikdy nemôžete prehliadnuť veľkolepý The Scott Monument. 

 

9. Dean Village

Na Dean Village je nezvyčajný pohľad. Toto fotogenické miesto, známe svojou dlhou históriou mletia obilia, pochádza z 12. storočia. Odtiaľto sa prejdite do Scottish National Gallery of Modern Art.

dean-village-edinburgh-zapakuj

 

10. St. Mary’s Episcopal Cathedral

St. Mary’s Episcopal Cathedral je neuveriteľne monštruózny kostol, ktorý sa na vašu fotografiu takmer nezmestí. Je to jeden z najkrajších, aké sme na našich cestách videli.

st-marys-episcopal-cathedral-edinburgh-zapajuj

 

11. Dom Johna Knoxa

Jedným z najstarších domov v Edinburghu je dom Johna Knoxa, slávneho protestantského reformátora zo 16. storočia. Ak sa vyberiete hore po Royale Mile, nebudete to mať ďaleko. Aj keď netušíte, kto to je, architektúra domu vás určite zaujme.

 

12. Edinburgh ako múzejný raj

Ak ste milovníkom múzeí, v Edinburghu si každý nájde niečo pre seba. Od klasického Škótskeho národného múzea cez Scottish National Gallery of Modern Art až po The Writers' Museum, (kde nájdete originálne poznámky J. K. Rowlingovej v jednej z kníh o Harrym Potterovi), The People's Story Museum alebo Museum of Childhood.

the-writers-museum-edinburgh-zapakuj

 

Bonus 1: Craigmillar Castle

Craigmillar Castle je zrúcanina hradu, ktorá sa nachádza trochu ďalej od centra. Napriek tomu stojí za návštevu. Lístok pre jednu osobu stojí 7 libier. A ak nechcete ísť dovnútra, môžete si pozrieť hrad a prejsť sa po celom jeho okolí.

craigmillar-castle-zapakuj

 

Bonus 2: Lauriston Castle

Na druhej strane od Craigmillar Castle sa nachádza Lauriston Castle. Hodinu cesty od centra narazíte na kaplnku Rosslyn. Tieto miesta závisia od vašich časových možností.

Lauriston-Castle-South-edinburgh-zapakuj

 

Edinburgh ako rodisko Harryho Pottera

Keďže Edinburgh je miestom, kde boli napísané knihy J. K. Rowlingovej, nemôžeme vynechať zoznam známych miest v tomto meste, ktoré ocenia fanúšikovia tejto fantasy.

Najdôležitejším miestom je nepochybne Victoria Street. Táto ulica bola pre Rowlingovú inšpiráciou pre vytvorenie Diagon Alley aleno tiež tzv. Šikmej uličky. Na ulici sa nachádza aj Múzeum Harryho Pottera na 3. poschodí.

Navštívili sme aj dve pravdepodobne najznámejšie reštaurácie, kde boli napísané prvé kapitoly tejto slávnej fantasy knihy Harry Potter. Bohužiaľ, The Elephant House v roku 2021 vyhorela a reštaurácia The Spoon medzitým zanikla, takže naša návšteva bola skôr cez výklady.

edinburgh-harry-potter-rowling-restaurace-elephant-house-zapakuj rowling-spoon-restaurace-zapakuj

 

Pri prechádzke po ulici Royale Mile sa zastavte u City Chambers. Nájdete tu odtlačky rúk autorky J. K. Rowlingovej. Ak máte veľkú predstavivosť, môžete sa cítiť ako na hollywoodskom chodníku.

rowlingova-j-k-harry-potter-city-chambers-zapakuj

 

Posledným miestom, ktoré budú chcieť milovníci Harryho Pottera navštíviť, je hrob Toma Riddla. Je to trochu ťažšie nájst, ale určite to nie je nemožné. Ak pôjdete do kostola Greyfriars Kirkyard, vyjdite z hlavnej budovy a prejdite popri múre doprava. Na konci múru nájdete dva veľké kamenné náhrobné kamene rodiny Riddlovcov.

voldemort-hrob-harry-potter-greyfriars-kirkyard-tom-riddley

 

 

balmoral-hotel-harry-potter-zapakuj

 

Aby ste si návštevu Edinburghu správne naplánovali a dokonale ju zvládli, určite vám pomôže náš článok 3 dni v Edinburghu, ako na letenky, ubytovanie, dopravu a financie a mnoho ďalších užitočných informácií.

 

Našli ste v tomto článku zastarané informácie? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu dostanete zľavový kód na ďalšiu objednávku s 10% zľavou. 

 

Vpred za dobrodružstvom,

Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk