Dovolenka v Dubaji: sprievodca letenkami, ubytovaním a dopravou

dubaj-prakticke-informace-letenky-ubytovani-jidlo-doprava

Navštívte Dubaj na začiatku sezóny, ako sme to urobili my. Pomôžeme vám nájsť lacné lety, ubytovanie a spôsob, ako sa dostať z bodu A do bodu B čo najrýchlejšie a najlacnejšie.

Šejkovia v emiráte Dubaj sa toho rozhodne neboja a podporujú výstavbu najvyšších, najdlhších a najtučnejších budov. Skrátka, nájdete tu všetko "najväčšie", na čo si spomeniete.

Pripravili sme pre vás niekoľko základných informácií, ktoré sa vám budú hodiť pri plánovaní dovolenky v Dubaji.

 

1. Dubaj, Abú Zabí a letenky

Do Dubaja sa z Prahy pohodlne dostanete aj s leteckou spoločnosťou CSA alebo Smartwings. Vybrali sme si o niečo lacnejšiu možnosť. Prileteli sme z Budapešti. Je to trochu časovo náročnejšie, keďže sme sa sem museli dostať autobusom, ale určite sa oplatilo ušetriť a zaplatiť celkovo len 250 € na osobu za letenku. Samozrejme, že sme ušetrené peniaze potom minuli inde :D

letenky-dubaj-levne

 

2a. Ako sa dostať z letiska Dubaj do mesta

Jednou z možností je taxík, ktorý si jednoducho objednáte prostredníctvom aplikácie Careem. Je to najrýchlejšia možnosť a taxislužba v Dubaji nie je drahá záležitosť. Ďalšou a samozrejme lacnejšou možnosťou je metro, na ktoré sa používa takzvaná karta NOL. To vám poslúži nielen na cestovanie po samotnom Dubaji, ale pohodlne sa ním dostanete aj do mesta z terminálov 1 a 3. Na svoje si prídu aj fanúšikovia autobusov. Zo všetkých terminálov sa do mesta dostanete aj klimatizovaným autobusom, ktorý premáva nepretržite každých 30 minút. Tento autobus vás bude stáť len 3 AED. Ale pozor. Vodičovi nemôžete platiť v hotovosti ani kartou. Autobusom môžete cestovať len s vyššie uvedenou kartou NOL. Viac informácií nájdete na webovej stránke letiska Dubaj.

 

2b. Ako sa dostať z letiska Abu Zabí do mesta

Aj v Abú Zabí je najjednoduchšie použiť taxík. V hlavnom meste vás však taxík vyjde o niečo drahšie. Lacnejšou možnosťou je verejná doprava, konkrétne autobus. Cesta stojí 4 AED, ale aj tu potrebujete na cestovanie špeciálnu kartu Hafilat. Bohužiaľ, vodič neberie drobné ani kartu. Viac informácií nájdete na oficiálnej webovej stránke letiska Abú Zabí.

 

3. Dubaj a doprava

Na pohodlné cestovanie metrom alebo autobusmi slúži v Dubaji takzvaná karta NOL. Môžete si ju kúpiť prakticky na každej stanici metra, buď pri okienku, alebo v automate. Za prvý nákup plastovej karty spolu s prednabitým kreditom zaplatíte 25 AED, pričom karta bude dobitá sumou 19 AED. Cesta metrom vás bude stáť 1-5 AED v závislosti od počtu zón, ktorými prechádzate. Najnižšia suma, ktorú musíte mať na karte, aby ste mohli cestovať, je 5 AED. Toto je aj minimálna suma, ktorú môžete doplniť.

metro-dubaj (1)

S kartou NOL sa dostanete do všetkých druhov verejnej dopravy. V autobusoch je vhodné mať so sebou nejakú šatku na ramenápl, najmä kvôli príliš klimatizovaným autobusom (zastávky fungujú ako ekvivalent ľudskej mrazničky). Ale aj preto, že v autobusoch jazdia najmä miestni obyvatelia a je známe, ženy musia mať zakryté ramená a kolená.

nol-karta-metro-karta-cestovani-dubaj

Ďalším obľúbeným spôsobom dopravy, najmä cez rieku (medzi štvrťami Deira a Bur Dubaj), sú malé drevené člny Abra. Na prievoze pozdĺž celej rieky takmer vždy narazíte na loď, ktorá vypláva, keď naplní svoju kapacitu 20 osôb. Vôbec sa nemusíte obávať, loď sa zvyčajne zaplní do 5 minút. Loď vás vyjde na 1 dirham.

lodka-abra-lod-doprava-dubaj-stare-mesto

Ak chcete nájsť najbližšiu taxislužbu, určite odporúčame stiahnuť si aplikáciu Careem. Funguje na rovnakom princípe ako Uber alebo Bolt. Preto nebudeme ďalej rozoberať jeho fungovanie.

 

3. Abú Zabí a doprava

V Abú Zabí existuje obdoba karty NOL s názvom karta Hafilat. Karta vás v automatoch vyjde na 20 AED, pričom 10 AED je cena plastovej karty a 10 AED je cena cesty. Minimálna suma na dobitie karty je 10 AED. Ak by ste chceli v Abú Zabí stráviť viac času, môžete si kartu zaobstarať v supermarkete Lulu za 40 AED, pričom môžete využiť až 30 AED cestovného kreditu. To sa však oplatí len vtedy, ak tu plánujete stráviť aspoň 3 dni.

shuttle-bus-free-zdarma-autobus-abu-dhabi

V Abú Zabí môžete využiť miestnu kyvadlovú dopravu, ktorá premáva medzi hlavnými pamiatkami a je zdarma. A hoci nejazdí príliš často, ak si odlsedujete jej zastávky na trase v správnom čase, môžete ušetriť stovky korún. Upozorňujeme však, že nie je veľmi spoľahlivá a cestovný poriadok sa môže líšiť od skutočnosti o desiatky minút. Ak teda čakáte na zastávke dlhšie ako 15 minút, nezúfajte, vodič autobusu pravdepodobne niekde odpočíva. Kyvadlová doprava má dokonca spoľahlivé wifi pripojenie.

 

4. Dubaj a ubytovanie

Pri hľadaní ubytovania v Dubaji sa pripravte na to, že vaša peňaženka bude plakať. Za odmenu však môžete získať bazén na streche takmer každého hotela. Nenechávajte preto hľadanie ubytovania na poslednú chvíľu a vyberte si hotel niekoľko mesiacov vopred.

Vo všeobecnosti sa oplatí rezervovať si hotel s raňajkami. Mnohé hotely ponúkajú aj kyvadlovú dopravu na najbližšiu pláž alebo do centra mesta úplne zadarmo. Takto môžete ušetriť aj na nákladoch na dopravu. Pri vyhľadávaní sme vždy porovnávali ponuky z overených vyhľadávačov ubytovania, ako sú Booking, Airbnb alebo Agoda.

 

5. Dubaj, jedlo a nápoje

V Dubaji nájdete reštaurácie všetkých druhov a chutí. My dooručujeme reštauráciu "Eat and drink". Na jedle sme si naozaj pochutnali a ceny boli výrazne pod priemerom. Ak chcete ušetriť na potravinách iným spôsobom, môžete tu nakupovať v klasických supermarketoch, ktoré sa nachádzajú prakticky vo všetkých nákupných centrách. Spomenieme napríklad Fresher, cheaper, better.

dubaj-jidlo

Zaujímavosť: Ak ste milovníkmi kebabu ako my. Možno vás prekvapí, že slovo kebab v tejto krajine nenájdete. Vo všetkých fast foodoch a reštauráciách nájdete kebab pod názvom "shawarma".

6. Kedy navštíviť Dubaj

Ak sa chcete vyhnúť spáleniu pokožky do červena a uvareniu sa v horku, najlepší čas na návštevu Dubaja je od novembra do februára. Ide prakticky o zimnú sezónu s teplotami od 33 °C v novembri do približne 26 °C v januári.

V tomto období je tiež nižšia vlhkosť vzduchu, takže nebudete mať problém vyjsť von na poludnie. Aj napriek tomu odporúčame naplánovať si návštevu mesta tak, aby ste mali program aktivít na poludnie v tieni.

jrb-beach-plaz-dubaj

 

7. Dubaj a peniaze

Hoci sú Spojené arabské emiráty, teda Dubaj a Abú Zabí, rozvinuté a takmer všade sa dá platiť kartou, určite je fajn mať po ruke hotovosť. Môžete ju používať napríklad na trhoch, hoci mnohí obchodníci používajú terminál aj tam, ale nie vždy im "funguje". Pochopte: nechcú ho používať. Bez hotovosti sa nezaobídete ani na lodiach Abra pri preprave z jedného brehu rieky na druhý. Prípadne, keď vás milý muž prevedie mešitou a pol hodiny vám rozpráva o histórii islamu, môžete časť "hotovosti" minúť aj takto.

penize-aed-dubaj

Dávajte si pozor na zmenárne. Ak nájdete nízky výmenný kurz, väčšinou to znamená, že si účtujú aj vysoké poplatky. Preto rozhodne neodporúčame výmenu v dubajskom obchodnom centre, kde sa kurzy zdajú byť veľmi lákavé. Opak je však pravdou. Keď vám zamestnanec zmenárne oznámi, koľko skutočne dostanete, zistíte, že vám odpočíta vysoký poplatok. Vždy použite kalkulačku, aby ste zistili, koľko peňazí by ste mali dostať za hodnotu eur alebo dolárov.

 

8. Dubaj a internet

Každý, kto priletí do SAE, dostane pri pasovej kontrole SIM kartu s 1 GB dát. Tie sú platné len 24 hodín po zapnutí, bez ohľadu na to, či ich použijete alebo nie. Ďalšou možnosťou je kúpiť si SIM kartu za 150 AED priamo na letisku alebo v meste od jedného z miestnych operátorov - Etisalat alebo Virgin Mobile. Etisalat ponúka možnosť na 10 alebo 28 dní, zatiaľ čo Virgin Mobile má možnosť na 7, 10 alebo 15 dní.

sim-karta-zdarma-dubaj-letiste

TIP: Čísla v Dubaji a v Spojených arabských emirátoch majú 10 číslic. To znamená, že ak chcete napríklad zavolať na mobilný telefón, musíte pred číslo uviesť predvoľbu 00971.

 

9. Koľko nás stálo 7 dní v Dubaji a Abu Zabí (na osobu)

Cesta lietadlom a autobusom (Praha - Budapešť - Dubaj - Abú Zabí - Budapešť - Praha).

Ubytovanie: 240 €

Doprava (metro, taxi, lode): 128 €

Potraviny: 102 €

Vstupné a zábava: 314 € (+Miňko 167 € za zip line)

Suveníry: 10 €

SPOLU: 794 €

 

10. Zhrnutie najdôležitejších bodov

Dubaj a Abú Zabí sú púštne mestá. Hoci sú tu umelo vybudované parky plné zelene, nie je ich veľa. Napriek tomu majú tieto mestá čaro, ktoré je porovnateľné s mrakodrapmi v New Yorku. Vidieť Dubaj z najvyššej budovy Burdž Chalífa alebo pozorovať žraloky s nákupnými taškami v rukách sa len tak niekde nezažije. A keďže Dubaj sa stáva čoraz turistickejším mestom, ani nežnejšie pohlavie sa nemusí báť chodiť v šatách alebo sa opaľovať na pláži v bikinách.

Ak teda ešte nemáte Dubaj na svojom zozname, určite si ho doň ihneď pridajte.

 

Našli ste v článku zastarané informácie? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu dostanete zľavový kód na ďalšiu objednávku s 10% zľavou.

 

Vpred za dobrodružstvom,

cestovatelia Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše, darčeky pre cestovateľov a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk