Z Neapola do okolia: 7 najzaujímavejších miest

hlavni-capri-z-neapole-okoli-top-7-nejzajimavejsich-mist

Už sme pre vás pripravili článok s praktický informáciami pre plánovanie dovolenky v Neapole. Teraz vám prinášame tipy na pamiatky, ktoré môžete navštíviť mimo Neapola. Prenesieme vás späť v čase a tiež do krásnej prírody. Ak, rovnako ako my, stierate karty s európskymi mestami, 3 z týchto tipov sa vám budú hodiť :)

 

1. Sopka Vezuv

Sopka Vezuv je známa najmä svojou erupciou v roku 79 n. l., keď láva a prach zaliali bezprostredné okolie. Vezuv je vidieť takmer z každého miesta v Neapole a z pobrežnej promenády môžete sledovať východ slnka nad Vezuvom.

Ak sa chcete dostať na samotný vrchol Vezuvu, naplánujte si cestu vopred, vrátane vstupeniek a cestovných lístkov. Nielen v lete sa totiž dá kúpiť len obmedzený počet vstupeniek. Pozor na to, že na sopke nie je signál a po ceste kyvadlovým autobusom sa vám kvôli slabému signálu nemusí podariť zakúpiť vstupenky.

Na Vezuv sa môžete dostať viacerými spôsobmi. Môžete prísť vlastným autom. V takom prípade zaparkujte na parkovisku, ktoré je vzdialené 30 minút chôdze od začiatku túry. Prípadne si za 2 € kúpte spiatočný lístok na shuttle bus, ktorý vás odvezie na začiatok treku. Ušetríte tak čas a energiu.

 

sopka-vesuv-pamatky-mista-neapol-okoli

Ďalšou možnosťou je vlak a autobus. Z Neapola sa vlakom dostanete do Herculanea (zastávka: Ercolano Scavi). Odtiaľ prestúpte na autobus Vesuvio Express (zastávka: Piazza Stazione). Spiatočný lístok na vlak vás bude stáť 5 €, spiatočný autobus 10 €. Dávajte si pozor na odchod autobusu. Jazdí len medzi 9:00 a 13:30.

Ak si nekúpite prehliadku so sprievodcom, pripravte sa, že za vstup zaplatíte 14,30 €, aby ste mohli vystúpiť na vrchol Vezuvu. Lístky si môžete kúpiť online tu.

 

2. Archeologický park Pompeje

Archeologický park Pompeje je takmer povinnou zastávkou pri návšteve mesta Neapol. Vstupné vás vyjde na 19 eur a každú prvú nedeľu v mesiaci máte vstup dokonca zadarmo. V takom prípade sa však pripravte na masy ľudí. Na prehliadku Pompejí si vyhraďte aspoň 4 hodiny. Za tento čas prejdete najzaujímavejšie časti a budete si môcť predstaviť, ako mesto vyzeralo pred výbuchom sopky.

Do Pompejí sa ľahko dostanete vlakom zo stanice Porta Nolana alebo hlavnej stanice Garibaldi. Jednosmerný lístok vás vyjde na 3 € (môžete si ho kúpiť online alebo priamo na stanici) a cesta trvá 30-40 minút v závislosti od toho, ktorým vlakom pôjdete.

pompeje-pamatky-neapol-okoli

TIP 1: Vstupenku do archeologického parku Pompeje si môžete kúpiť online alebo pri vstupnej bráne. Nenechajte sa vylákať po vystúpení z vlaku agentúrami, ktoré sa vám budú snažiť predať lístok za vyššiu cenu.

 

TIP 2: Pri vstupe do parku si z informačného pultu vezmite mapu a nechajte si na nej vyznačiť najzaujímavejšie miesta v parku. Ušetríte tak čas a vždy budete mať konkrétny cieľ, kam sa vybrať.

 

3. Archeologický park Herculaneum (Ercolano)

Ekvivalentom Pompejí je archeologický park Herculaneum. Ak nemáte dostatok času na prehliadku Pompejí, Herculaneum (po taliansky Ercolano) vám ho môže plnohodnotne nahradiť. Je síce oveľa menšie, ale uvidíte tam viac zachovalých archeologických nálezov. Vstupenka vás vyjde na 14 eur a každú prvú nedeľu v mesiaci je aj tu vstup zdarma. Pozor aj na to, že archeologický park je v stredu zatvorený. Vstupenky si môžete kúpiť na mieste alebo online.

Do Herculanea sa dostanete rovnakým vlakom ako do Pompejí (zastávka Ercolano Scavi) a cesta vám zaberie len 15 - 20 minút. Cena jednosmerného lístka je 3 €. Viac informácií o vstupenkách a vstupe do parku nájdete na ich oficiálnej webovej stránke.

herculaneum-pamatky-neapol-okoli

 

4. Mestečko Sorrento

Mestečko Sorrento je vzdialené asi 50 minút vlakom od Neapola. Je to vlastne konečná stanica vlaku, ktorým sa dostanete do Herkulanea a Pompejí. Je to prímorské mesto, ktorého centrum sa dá preskúmať za pár hodín. Nájdete tu množstvo krásnych kostolov, ale aj pôvabné úzke uličky. Z námestia Piazza della Vittoria budete mať pekný výhľad na more a pobrežie, kde sa v lete môžete aj kúpať.

Za minivýlet stojí aj necelé 3 km vzdialené Bagni Regina Giovanna, kde nájdete pozostatky zrúcanín z čias Rímskej ríše.

sorrento-pamatky-neapol-okoli

 

Ostrovy v okolí Neapola

Z Neapola sa môžete trajektom dostať aj na okolité ostrovy. Vybrali sme tri, ktoré určite stoja za návštevu.

Ak sa na ostrovy chystáte v zimných mesiacoch, mali by ste počítať aj s možnosťou, že trajekt bude zrušený kvôli zlému počasiu. Nám napríklad pred odchodom oznámili, že trajekt bol zrušený kvôli silnému vetru. Nemusíte sa obávať. Spoločnosť vám do niekoľkých dní vráti peniaze.

Lístky si môžete kúpiť napríklad v SNAV.

 

5. Ostrov Capri

Pravdepodobne najznámejším ostrovom v oblasti Neapola je Capri. Dostanete sa naň z neapolského prístavu alebo zo spomínaného mesta Sorrento. Ak vám to čas dovolí, zostaňte tu dva dni. Hoci je tento ostrov malý, je na ňom čo vidieť.

V lete býva naozaj preplnený. Ostrov je veľmi obľúbený u turistov. Preto si ho naplánujte vopred. Môže sa stať, že sa na trajekt nezmestíte niekoľko dní po sebe. Po ostrove sa môžete pohybovať buď verejnou dopravou (autobus, lanovka), alebo pešo. Ak chcete stihnúť ešte viac, môžete si prenajať skúter.

TOP miesta na návštevu: Marina Piccola, Monte Solaro, Via Krupp alebo si možno objednať výlet loďou do jaskyne Modrá jaskyňa.

hlavni-capri-z-neapole-okoli-top-7-nejzajimavejsich-mist

 

6. Ostrov Ischia

Ostrov Ischia je z hľadiska rozlohy najväčším z našich vybraných ostrovov. Cesta trvá 50-90 minút v závislosti od typu trajektu, ktorý si kúpite. Po ostrove sa môžete pohybovať napríklad autobusom. Ich cestovný poriadok nájdete na oficiálnej webovej stránke.

Top miesta na návštevu: Castello Aragonese, Chiaia Beach, Monte Epomeo, Sant'Angelo Fishing Village alebo Maronti beach.

ostrov-ischia-neapol-okoli

 

7. Ostrov Procida

Na ostrov Procida sa ľahko dostanete trajektom z Neapola. Cesta trvá od 30 do 90 minút, opäť v závislosti od typu trajektu, ktorý si objednáte. Tento ostrov je oveľa menší ako Ischia, napriek tomu sa na ňom nachádza mnoho zaujímavých miest, ktoré vám zostanú v pamäti.

Top miesta na návštevu: Abandoned Prison at Palazzo D'Avalos, Marina Grande, Volcanic Beach alebo Tiny Bridge to Vivara

ostrov-procida-neapol-okoli

 

 Zaujímajú vás ďaľšie zaujímavé miesta, ktoré sme navštívili. Vyberte si jednu z našich ďaľších ciest a inšpirujte sa na našom blogu.

 

Našli ste v článku neaktuálnu informáciu? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu získate zľavový kód na ďalšiu objednávku so zľavou 10 %.

 

Vpred za dobrodružstvom,

Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk