Dovolenka na Malte: sprievodca letenkami, ubytovaním a dopravou

malta-co-videt-letenky-ubytovani-jidlo

Keď sa povie Malta, väčšina ľudí si spomenie na Maltézskych rytierov. Aj keď na Malte už žiadnych rytierov nevidíte, na tomto malom ostrove s niečo viac ako pol miliónom obyvateľov sa určite nudiť nebudete. Užijete si tu úchvatnú prírodu a nádherne čisté more, ktoré vás očarí. A koľko dní by ste mali stráviť na tomto ostrove? Akú dopravu si na Malte vybrať? To všetko sa dozviete v našom praktickom článku.

 

Malta a letenky

Do Valletty, hlavného mesta Malty, sa v roku 2023 ľahko dostanete priamo z Prahy. Spoločnosť Air Malta však bude lietať priamo na Maltu z Prahy len do konca roka 2023. Potom sa budete musieť poobzerať po iných možnostiach.

Ďalšími možnosťami sú priame lety z Vroclavi alebo lety s prestupom, najčastejšie cez Taliansko. So spoločnosťou Wizz Air sa môžete za pár stoviek dostať do Milána, Neapola alebo Benátok a potom letieť na Maltu so spoločnosťou Ryanair.

malta-letenky

 

Ako sa dostať z letiska do centra

Z letiska premáva niekoľko autobusov, ktoré premávajú po celom ostrove. Vyberte si ten správny a nasmerujte ho k svojmu ubytovaniu. Hlavné trasy nájdete na ich webovej stránke. Na tejto stránke nájdete aj ďalšie trasy, ktoré vás prevedú po ostrove.

malta-jak-se-dostat-do-centra

 

Malta a doprava

Klasicky najjednoduchšie je prenajať si auto. Mali by ste si však uvedomiť, že na Malte sa šoféruje na druhej strane cesty ako u nás.

Ak si netrúfate šoférovať po druhej strane alebo sa vám nechce požičiavať si auto, nezúfajte. Malta je ideálna na cestovanie autobusom. Autobusové zastávky sú všade, kam sa pozriete, a prakticky kamkoľvek, po celom ostrove, sa dostanete za niekoľko desiatok minút. Pozrite si ich oficiálnu webovú stránku a vopred si naplánujte, ktorým smerom sa vybrať. Tu si pozrite trasy po celom ostrove. Koľko vás to bude stáť, sa dozviete tu. Je na vás, či chcete cestovať s jednorazovými lístkami alebo si zaobstaráte viacdňový lístok.

Cestujete ako skupina? Ak áno, možno sa vám oplatí cestovať Boltom. Na Malte je pomerne populárny a odvezie vás do odľahlejších častí krajiny, kam sa autobusom dostanete len ťažko.

malta-doprava-cestovani

 

Malta a ubytovanie

Malta je jedným z menších ostrovov. Cesta z východu na západ trvá menej ako hodinu. Z tohto dôvodu sa ubytovanie sústreďuje v okolí hlavného mesta Valletta. A z tohto dôvodu je celkom vysoko nastavená aj cena. Preto odporúčame rezervovať si ubytovanie hneď po zakúpení leteniek. Nemusíte čakať, kým si naplánujete každý krok svojej dovolenky. Stačí si nájsť jedno centrálne miesto, z ktorého sa vydáte do každého kúta Malty. Je veľmi pravdepodobné, že skončíte v hlavnom meste alebo v jeho blízkosti.

 

Malta, jedlo a nápoje

Na Malte môžete ochutnať niekoľko slaných a sladkých pochúťok, ktoré ohromia vaše chuťové bunky. Spomeňme aspoň niektoré.

Zo slaných jedál odporúčame "Pastizzi", tradičné maltské pečivo. Môžete ho vyskúšať s príchuťou ricotty alebo hrášku. Ak máte radi mäso, určite si dajte "králičí guláš".

Pokiaľ ide o sladké veci, vyskúšajte takzvané "datľové koláčiky" alebo "maltské cannoli (Kannoli Tal-Irkotta)".

Keďže Sicília je od Malty čo by kameňom dohodil, môžete si tu kúpiť mnohé sicílske pochúťky. Zo slaných je to napríklad "Arancini", čo je ryžová guľa plnená mäsom alebo inou náplňou a vyprážaná v cestíčku. Sladké sú známe "Cannoli", plnené trubičky s rôznymi náplňami.

malta-jidlo

 

Kedy navštíviť Maltu

Maltu je najlepšie navštíviť tesne pred začiatkom alebo mierne po skončení sezóny. Hlavná sezóna je v lete od júna do augusta, keď sa teploty môžu pohybovať okolo 40 °C. Oceníte to najmä pri parkovaní na najturistickejších miestach. Aj na okraji sezóny sme mali niektoré dni dosť veľký problém zaparkovať niekde v okolí. My sme navštívili Maltu v druhom aprílovom týždni a naozaj sme ocenili teploty okolo 22-25 °C. Ak nemáte radi parné dni, cestu na Maltu v lete moc neodporúčame.

Zaujímavosťou je, že ak sa sem vyberiete mimo leta, more je teplejšie skôr na jeseň ako na jar. Pozor však na to, že Malta má najviac zrážok v novembri a decembri.

malta-kdy-navstivit

 

Koľko dní stráviť na Malte

Odporúčame stráviť na Malte 4 - 5 dní. Počas tejto doby môžete pohodlne stihnúť všetky krásne treky, kúpanie, mestá, ale aj výlety na neďaleké ostrovy Comino alebo Gozo. Pri cestovaní autobusom si nezabudnite rezervovať deň alebo dva navyše, aby ste sa nemuseli príliš ponáhľať.

 

Koľko nás stáli 3 dni na Malte (na osobu):

Letenka: 136 € (letenky sme kúpili spolu s letom na Sicíliu -> Praha - Catania - Valletta - Praha)

Ubytovanie: 42 €

Auto (prenájom, benzín, parkovanie, loď na ostrov + verejná doprava vo Vallette): 78 €

Strava: 55 €

Vstupné: 38 €

Suveníry: 7,5 €

SPOLU: 356,5 €

 

Zhrnutie najdôležitejších bodov

Ostrov Malta na nás urobil veľký dojem a priznávame, že tri dni nám naozaj nestačili. O to viac sa chceme na Maltu opäť vrátiť. Ale kam by sme sa tiež nechceli vrátiť, že? :D

TIP: Nezabudnite si so sebou vziať adaptér. Ako bývalá kolónia Veľkej Británie tu majú britské zásuvky.

 

 

Našli ste v článku neaktuálnu informáciu? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu získate zľavový kód na ďalšiu objednávku so zľavou 10 %.

 

Vpred za dobrodružstvom,

Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk