Dovolenka v Neapole: sprievodca letmi, ubytovaním a dopravou

sopka-vesuv-pamatky-mista-neapol-okoli

Talianske mesto spod Vezuvu sa vďaka svojej neslávne známej mafiánskej minulosti stalo veľmi pôvabným a autentickým mestom. Prinášame vám praktické tipy na lety, ubytovanie a dopravu v centre Neaople.

Taliansko sa pre nás stalo každoročnou tradíciou. Aspoň raz do roka sem zavítame na predĺžený víkend. Tentoraz to vyšlo na Neapol. A rozhodne to bol dobrý výber. Hoci toto mesto nie je najčistejšie, jeho autentickosť prekonala všetko.

Aby ste si aj vy mohli vychutnať krásy Neapola, nižšie sme pre vás pripravili prehľad najdôležitejších informácií, ktoré sa vám určite budú hodiť pri plánovaní.

 

1. Neapol a letenky

Do Neapola sa teraz pohodlne dostanete z Prahy priamym letom za menej ako dve hodiny so spoločnosťami Ryanair alebo WizzAir. Ceny jednosmerných lístkov začínajú od 29 €.

ryanair-letenky-praha-neapol

 

2. Ako sa dostať z letiska Neapolu do centra mesta

Z letiska sa ľahko dostanete kyvadlovou dopravou Alibus. Premáva od 6:00 do 23:20, stojí 5 € a lístok si kúpite u vodiča (môžete platiť v hotovosti alebo kartou). Ak si chcete naplánovať cestu na letisko alebo z neho, pozrite si cestovný poriadok na ich webovej stránke.

autobus-alibus-letiste-neapol-centrum (1)

 

3. Neapol a doprava

Neapol je malý a všetko sa dá ľahko prejsť pešo. Ak si však chcete ušetriť nohy, môžete použiť metro alebo autobus. Single ticket (jednosmerný lístok) vás vyjde na 1,20 €. Ak sa rozhodnete použiť metro, nezabudnite nastúpiť alebo vystúpiť na stanici metra "Toledo", ktorej dizajn je doslova kozmický.

toledo-metro-neapol

Ak sa rozhodnete cestovať dlhšie, celodenný lístok vás bude stáť 4,20 €. Ak sa rozhodnete stráviť v Neapole viac dní, oplatí sa kúpiť si týždenný lístok, ktorý vás vyjde na 12,50 €.

A ak budete plánovať výlet na ostrov Capri alebo Ischia, nezabudnite si rezervovať lístok vopred. My sme využili lodnú spoločnosť SNAV. Naopak do Pompejí alebo Heraclea sa najlepšie dostanete vlakom.

vlak-neapol-pompeje-zapakuj-min (1)

4. Neapol a ubytovanie

Tak ako vo väčšine európskych miest, aj tu fungujú klasické vyhľadávače ubytovania ako Airbnb, Booking alebo Agoda. Záleží len na vás, či si chcete rezervovať len ubytovanie, alebo chcete mať nocľah s raňajkami.

 

5. Jedlo a nápoje v Neapole

Taliansko je známe svojím skvelým jedlom a pitím. A Neapol nie je výnimkou. Takmer vo všetkých reštauráciách nájdete skvelú pizzu, cestoviny alebo výborné víno. Nezabudnite však ani na kaviarne s výbornou a lacnou kávou.

restaurace-jidlo-neapol

Asi najviac sme si zamilovali sladké pečivo, ktoré nájdete vo všetkých možných kombináciách. Pre Neapol sú typické sfoliatella a baba. Môžete vyskúšať buď klasickú verziu, alebo špeciálnu s príchuťou pistácií, karamelu alebo čokolády. Spočítajte si, koľko metrov prejdete od jednej pekárne k druhej. Videli sme ich asi každých 10 metrov.

baba-pecivo-jidlo-neapol

pecivo-sfogliatella-neapol

 

6. Kedy navštíviť Neapol

Neapol sa nachádza v južnej časti Talianska, vďaka čomu je tu aj v zime príjemných 12-15 stupňov. Keďže sa však nachádza na pobreží, podobne ako v iných mestách, môžete tu zažiť pomerne silný vietor. Na druhej strane, v lete môžu teploty vystúpiť nad 35 °C. Najlepším ročným obdobím je jar a jeseň, keď si ako na máloktorom inom mieste v Európe môžete vychutnať príjemné teplo v krátkom tričku a pri šálke kávy vo vonkajšej záhrade.

neapol-letenky-ubytovani-jidlo-co-videt

 

7. Koľko dní stráviť v Neapole

Neapol nie je veľké mesto, ale určite si vyhraďte aspoň tri dni. Strávte v centre aspoň 2 dni. A ak navštívite časovo náročnejšie atrakcie, ako je návšteva metra, budete určite potrebovať viac času. Návšteva okolia Pompejí, Herkulanea, miest Sorrento, Amalfi a Positano alebo ostrovov Capri, Ischia a Procida môže trvať viac ako týždeň.

divadlo-pompeje-neapol

neapolske-podzemi-valka

vezuv-sopka-neapol-zapakuj-min

 

8. Koľko nás stáli 3 dni v Neapole (pre jednu osobu)

Letenka: 71 €

Ubytovanie: 80,5 €

Doprava (metro, vlak): 27 €

Potraviny: 87 €

Vstupné: 29 €

Suveníry: 1,5 €

SPOLU: 296 €

 

9. Zhrnutie najdôležitejších bodov

Neapol patrí medzi tri najlepšie talianske mestá, ktoré určite musíte navštíviť. Je autentický, v uličkách vám visí bielizeň nad hlavou, musíte sa mať na pozore spoza každého rohu, aby vás nezrazil skúter alebo aby ste necítili vôňu zákuskov a kávy na každom rohu. To všetko môžete zažiť aj počas predĺženého víkendu.

Ak ste sa niekedy pýtali, či sa oplatí navštíviť talianske mestá, odpovedáme: určite áno!

 

Našli ste v článku zastarané informácie? Napíšte nám na info@zapakuj.sk a ako odmenu dostanete zľavový kód na ďalšiu objednávku s 10% zľavou.

 

Vpred za dobrodružstvom,

cestovatelia Miška a Miňo

 

Fotka-blog-my-dvaja-zapakuj

Niečo málo o nás a prečo to vlastne robíme

Sme zanietení cestovatelia, ktorí chcú uľahčiť cestovanie rovnako zmýšľajúcim ľuďom. Vieme, ako sa cítite pri balení na každú dovolenku. A preto sa vám snažíme všetko zjednodušiť. Ponúkame vám cestovné doplnky, kozmetiku do lietadla, kozmetické sady, priehľadné taštičky, fľaštičky, skladacie fľaše, darčeky pre cestovateľov a mnoho ďalšieho.

Zapakuj.sk nájdete na GLAMI.sk